گفتگویی خواندنی با نخبه بافقی

دسته: اخبار ویژه
۱۲ دیدگاه
سه‌شنبه - 13 آذر 1397
گفتگویی خواندنی با نخبه بافقی

بیتا رنجبر دانش آموز کلاس هشتم دبیرستان تیزهوشان فرزانگان یزد ناحیه ۲ که تا کلاس ششم در بافق و آموزشگاه شاهد نور مشغول به تحصیل بوده است در چند روز گذشته توانست نام بافق و بافقی بودن خود را جهانی کند.

IMG_20181204_095135_069

بیتا رنجبر دانش آموز کلاس هشتم دبیرستان تیزهوشان فرزانگان یزد ناحیه ۲ که تا کلاس ششم در بافق و آموزشگاه شاهد نور مشغول به تحصیل بوده است در چند روز گذشته توانست نام بافق و بافقی بودن خود را جهانی کند.

او یک برادر که دو سال از خودش بزرگتر است به نام بهزاد دارد.برادر نیز جز نخبگان استان یزد بوده و در دبیرستان نمونه مشغول به تحصیل است.
پدر دبیر رشته برق و مادر هم دبیر زیست شناسی و دانشجوی ترم آخر دکتری زیست شناسی است.

IMG_20181204_095130_401

وی در این گفتگو در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه اکثریت دانش آموزان از درس ریاضی فراری هستند شما توانستید به این موفقیت برسید گفت: ریاضی را باید درک کرد و دوستدارش بود.

او به برگزاری المپیاد ریاضی در کشور بلغارستان اشاره کرد و اظهار داشت: مسابقات در سطح بسیار بالا با حضور ۱۶ کشور از چین، ژاپن، آمریکا، انگلیس، استرالیا و…که سطح ریاضیات آنان بالا بود برگزار شد.

IMG_20181204_095333_019

بیتا رنجبر همچنین در پاسخ به این سوال که تیم ایران در این دوره از مسابقات به چه مقامی رسید عنوان کرد: در کل بلغارستان اول و ایران نائب قهرمان جهان شد . اما قهرمان فردی بین تمام شرکت کنندگان که من بودم و نائب قهرمان بین تمام افراد که اقای اردشیری بودند هردو ازایران بودیم. نفر سوم از بلغارستان و نفر چهارم از تایلند. و جای بسی خوشبختی و سعادت برای شرکت کنندگان در این مسابقات بود که در مجموع تیم ایرانمان مدالهای رنگارنگی کسب کرده است.

وی با بیان اینکه ۶۶ نفر از ایران در این دوره از مسابقات حضور داشتند تصریح کرد: برگزیدگان ایرانی از خانه ریاضیات تهران با همراهی اساتید بزرگواری همچون آقایان مهندس حقی،مهندس نوری،مهندس سعید و خانم ظهره وند به مسابقات اعزام شدند.

IMG_20181204_095124_597
او افزود: همراهی اساتید مذکور باعث شد تا در فضایی آرام و صمیمی شرکت کنندگان ایرانی بتوانند چنین مقامی در مسابقات کسب کنند که در اینجا از تلاش تک تک این عزیزان بزرگوار و پرتلاش قدردانی و سپاسگزاری می کنم.

نخبه بافقی اشاره ای به گذراندن مراحل این مسابقه در ایران داشت و خاطر نشان کرد:ابتدا مسابقات در سطح استانها بصورت آنلاین برگزار شد و کسانی که موفق به کسب حد نصاب نمره شدند به مرحله دوم و حضوری در تهران راه یافتند. پس از برگزاری مرحله حضوری در خانه ریاضیات تهران، از هر پایه حدودا ده نفر برای اعزام به کشور بلغارستان انتخاب شدند.

وی ادامه داد: سطح سوالات در ایران ترکیبی ازمسایل هوشی و خلاقیتی با مطالب درسی بود.
نخبه بافقی در پاسخ به اینکه چرا آموزش و پرورش چنین مقامهایی را رسما اعلام نمی کند گفت: تمرکز آموزش و پرورش بیشتر روی کنکور و مدارس و قوی کردن پایه است و طبق توافقی که آموزش و پرورش با خانه ریاضیات داشته حدود یک دهه است که برگزاری المپیادها توسط خانه ریاضیات تهران انجام میشود.

رنجبر با بیان اینکه برای اعزام به مسابقات درصدی از هزینه را خانواده ها پرداخت می کنند و درصدی از ان توسط خانه ریاضی پرداخت می شود گفت برای کسانی که بتوانند در مرحله کشوری طلا کسب کنند تخفیف حداکثر شامل حالشان میشود.

نخبه بافقی همچنین با اشاره به اینکه المپیاد ریاضی تحت نظارت خانه ریاضیات است عنوان کرد: فعالیت ان زیر نظر آموزش و پرورش هم بوده و خانه ریاضی تهران در سال های اخیر چندین المپیاد در شاخه های مختلف ریاضی برگزار کرده است و بدین طریق زمینه را برای شکوفایی استعدادهای بچه های علاقمند به ریاضیات و فرصت حضور در عرصه های بین المللی را مهیا کرده است.

بیتا رنجبر با بیان اینکه WMTC شاخه ای از ریاضیات است گفت: سطح سوالات این رشته نسبتا بالا است و نتایج تیم ایران در امسال از دوره های قبلی این المپیاد درخشانتر بود.

وی افزود: در سطح رده های نوجوانان جهان به خواست خدا تاپ جونیر شدم و عنوان نفر اول جهان در این المپیاد و قهرمان فردی این دوره از مسابقات را از آن خود کرده و برنده مدال طلا شدم. در مجموع تیم ایران نائب قهرمان جهان شد که تاکنون ایران چنین رتبه ای در wmtc بدست نیاورده بود.

وی ضمن تقدیر از خانواده، دبیران خود و مدیر فرزانگان گفت:فضای آرام خانه برای تحصیل من همیشه مهیا بود گاهی که در مرحله ترجمه سوالات انگلیسی خسته می شدم مادرم به من روحیه میدادند. چون نتوانستم در کلاسهای تهران حضور داشته باشم باید سوالات را در منزل مطالعه می کردم که سوا‌لات به زبان انگلیسی بود و باید ترجمه می شد.

رنجبر تلاش و خودباوری، توکل بخدا، اعتماد بنفس و…. را عامل پیشرفت خود دانست و تصریح کرد:
کاش مسوولین و دست اندر کاران خانه ریاضی استان به فکر برگزاری کلاس های آموزشی المپیاد در سطح یزد و شهرستان ها بودند تا بتوان توانمندی های نهفته دانش آموزان استان یزد را بیشتر به عرصه ظهور و شکوفایی گذاشت.

صاحب مقام اول المپیاد ریاضی جهان از پیامهای تبریک، استقبال و ابراز خرسندی تمامی مردم، مسئولین و جامعه فرهنگی آموزش و پرورش تقدیر و تشکر کرد و گفت :براستی مردم بافق، انسانهای قدرشناس و خونگرمی هستند و برای پیشرفت همشهری خود از هیچ کمکی دریغ نمی کنند.

وی همچنین از برادرش که مشوق اصلی او بود تشکر کرد و خاطر نشان کرد: برادر خوب داشتن یک نعمت است و آغاز کارم در رشته ریاضی با تشویق وی بود.

نخبه بافقی در پایان این گفتگو در پاسخ به اینکه در آینده در چه رشته ای تحصیل خواهید کرد گفت هنوز تصمیم قاطعی در اینمورد نگرفته ام شاید ریاضی و یا شاید هم تجربی را انتخاب کنم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ح-ا-ا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 13 آذر 1397 - 10:35 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلامت وموفق ومویدباشند انشاالله.وبه درجه های بالاتر علمی برسند

کارگران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 13 آذر 1397 - 12:15 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خانم رنجبر واقعا زحمت کشیدید خسته نباشید آفرین به شما من هم خیلی می خواهم دخترم دراین مسابقات شرکت داشته باشد تمام تلاشم را میکنم تادخترم یه روزی قهرمان جهان شود

سید بهروز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 13 آذر 1397 - 2:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت
واقعا که مایه افتخاری

ابوالفضل طالعی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 13 آذر 1397 - 4:47 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حمید اقای گل خودتون و دختر عزیزتون و کلا خانواده محترمتون گل سر سبد شهرستان بافق هستید انشالله موفقیت های بیشتر را از گلهای عزیزتون شاهد باشیم

زهرا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 آذر 1397 - 12:06 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ماشاالله به بیتا خانم .انشاالله شاهد موفقیت های روزافزونت باشیم.باعث افتخار ایران…دست مریزاد.

سید محمدمیرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 آذر 1397 - 8:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود و شادباش به سرکار عالی خانم رنجبر و خانواده محترمشون.دریافت این افتخار جهانی را به همه مردم ایران به ویژه بافق متمدن و سربلند تبریک عرض می کنم.

باران این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 15 آذر 1397 - 10:00 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تبریک وشادباش به مردم عزیز بافق که استعدادی برتر ازاین دیارتوانسته قله های افتخار جهانی را در رشته ریاضی کسب کند. همچنین خانواده فرهیخته و علمی اقای رنجبروهمسرگرامیشون که مهمترین عامل ایجاد این توفیق ارزشمند بودند در کنار معلمان عزیز و کادر آموزشی مدارس ابتدایی و متوسطه .
به امید پیروزیهای درخشان دخترنخبه عزیزمون بیتاخانم رنجبر

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 15 آذر 1397 - 10:54 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ضمن عرض تبریک فراوان .خواهشمند است که مسولین افراد موفق را در مدارس دعوت کنند دانش اموزان با انها صحبت کتتد .ما از این فرصت ها استفاده نمی کنیم . ما را عمدتا شهر معدنی می شناسند اما چه اشکال دارد که انگیزه نخبه پروری و تفاخر در علم پرنگ شود . محیط و افراد در انگیزه افراد اثر می گذارند متاسفانه اموزش و پرورش و دیگر ارگانها در این حوزها فعالیت چشم گیر و اثر گذاری ندارد. و راحت مفت این فرصت ها را از دست می دهیم . به نظر بنده باید یک جشن بزرگ برای اینجور افراد ترتیب داده شود و دانش اموزان و والدین انها را دعوت کنند تا عامل تشویق برای رشد دانش اموزان دیگر شود .

فرهنگی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 16 آذر 1397 - 8:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن عرض تبریک و تهنیت به دانش اموز بیتا رنجبر ، و ارزوی سلامتی و سرفرازی برای والدین بزرگوارش که چنین دسته گلی تحویل ایران عزیزمان داده اند با نظر کاربر عزیز”بافقی” مبنی بر دعوت اینگونه نخبگان به مدارس کاملا موافقم.

s.hasanzadeh این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 25 آذر 1397 - 2:34 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقای رنجبر.سرکار خانم ادیب. موفقیت فرزند عزیزتان بیتا جان را در مسابقات المپیادریاضی بلغارستان تبریک عرض می نمایم. با ارزوی موفقیت های روز افزون . خانم حسن زاده

فرهنگی یزد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 3 دی 1397 - 12:30 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن تبریک فراوان به سرکار خانم ادیب عزیز و خانواده محترم ایشان برای بیتا خانم ،افتخار کشورمون، از صمیم قلب آرزوی توفیق روز افزون داریم .

پورحداد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 12 اسفند 1398 - 7:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایشالله در تمام عرصه های زندگی و علمی موفق شوید و برای کشور ومیهنتان افتخار افرین باشید