جایگاه مبتکران و مخترعان با آن چه سزاوارشان است فاصله دارد

دسته: اخبار ویژه
یک دیدگاه
سه‌شنبه - 13 آذر 1397
جایگاه مبتکران و مخترعان با آن چه سزاوارشان است فاصله دارد

بیش از نیم قرن از زمانی که پژوهشگران دریافتند که تنها راه پیشرفت کشور‌ها سرمایه‌گذاری‌های همه‌جانبه در تحقیقات پایه است، می‌گذرد. آنان معتقد بودند که راه ادامه یافتن و تسریع رشد و توسعه امنیت ملی، بهداشت و رفاه اقتصادی، توجه به علم و راه تولید آن هم سرمایه‌گذاری در تحقیقات پایه و اختراعات است.‏

بیش از نیم قرن از زمانی که پژوهشگران دریافتند که تنها راه پیشرفت کشور‌ها سرمایه‌گذاری‌های همه‌جانبه در تحقیقات پایه است، می‌گذرد. آنان معتقد بودند که راه ادامه یافتن و تسریع رشد و توسعه امنیت ملی، بهداشت و رفاه اقتصادی، توجه به علم و راه تولید آن هم سرمایه‌گذاری در تحقیقات پایه و اختراعات است.‏

امروزه اگرچه مراکز تحقیقاتی بسیاری در کشورمان فعالند، اما متاسفانه محققان و مخترعان با مشکلات زیادی روبرو هستند که از جمله می‌توان به نبود حمایت‌های مالی، تجهیزات و امکانات، بها ندادن به پژوهشگران و مخترعان، کمبود سرانه ، ضعف مدیریت‌های اصولی، همه‌جانبه و خوش فکر، سردرگمی مراکز پژوهش و اختراع، مشتری محور نبودن پژوهش‌ها، بها ندادن به طرحهای پیشنهادی در بخش صنعت، سهم اندک پژوهش از تولید ناخالص ملی و عجین نبودن روند توسعه با پژوهش و‌اختراع اشاره کرد. ‏

کارشناسان معتقدند، در زمینه زیرساخت‌های پژوهشی در کشور، ضعف‌هایی وجودداردکتابخانه‌ها،آزمایشگاه‌های آموزشی،پژوهشی وشبکه‌های رایانه‌ای مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی از امکانات کافی برخوردار نیستند و حرکت‌های جدی هم برای رفع نواقص یا پشتیبانی از آن‌ها دیده نمی‌شود. ضمن آن که علاوه بر پژوهش، به اختراعات حاصل از پژوهش‌ها هم باید بها داده شود. ‏

در همین زمینه گفتگویی انجام شد با علیرضا دانشی از مخترعین جوان شهرمان که در سابقه کاری خود چند اختراع دارد.

وی علاقه‌مند به رشته‌های فنی بود و علیرغم رشته تحصیلی‌اش در زمینه‌های نوآوری و اختراع قدم گذاشت و همین سبب شد در این زمینه فعالیت‌هایی را انجام دهد و درراه علاقه خود اختراعاتی را انجام دهد.

ضمن معرفی از سابقه تحصیلی خود بگویید

با سلام علیرضا دانشی هستم فرزند داود از دیار بافق و لیسانس مهندسی تکنولوژی تاسیسات حرارتی و برودتی از دانشگاه آزاد بافق ⭐️عضو انجمن مخترعین کشور ⭐️دارای ۸ثبت اختراع کشوری ⭐️ رتبه برتر جشنواره ایده های برتر سنگ آهن در سال ۹۴ ⭐️ کارگر نمونه شرکت معدنچیان در سال ۹۶ در سطح استان (جشنواره ایده های برتر کارگری امتنان)⭐️دریافت لوح تقدیر از سوی مدیر کل ستاد هفته کارگر بعنوان کارگر نمونه بخش خدمات ⭐️دریافت لوح تقدیر از سوی دلیر احرایی هفته کارگر بعنوان کارگر نمونه ⭐️دریافت لوح تقدیر از سوی سرپرست اداره کار به عنوان کارگر خلاق و مبتکر ⭐️دریافت لوح تقدیر از دست فرماندار به عنوان جوان مبتکر و مخترع سال ۹۶ ⭐️کارگر نمونه در شرکت سنگ آهن سال ۹۴

چه چیز هایی باعث ایجاد انگیزه در شما برای اختراع می شود؟

اختراع صرف این نیست که یک چیزی بسازی ، اختراع باید یک نیازی از جامعه را برطرف کند و اختراع باید متناسب بانیازهای جامعه باشد و اگر نباشد اون ارزش واقعی را ندارد. مثلاً ممکن است ما یک اختراعی بکنیم که هیچ گاه جامعه نیاز به آن نداشته باشد.

یعنی انگیزه شما برای اختراع نیازهای جامعه است ؟ البته انگیزه های زیادی باعث می‌شود تا به دنبال اختراع باشم اما مهمترین آن نیاز های است که در محیط کار و یا اجتماع مشاهده میکنم.

نقش دوستان و خانواده در حمایت و تشویق شما برای نوآوری چقدر اهمیت داشته است؟

مطمئناً در روند پدید آمدن یک ایده نو تا شکل‌گیری اختراع هر دوست و آشنایی که بتواند نقشی اساسی را در به وجود آمدن این تفکرات بازی نماید تأثیرگذار بوده و هستند دوستانی همچون آقای مهدی محمدی؛ که مرا در ساخت کلاه ایمنی اولین طرح اختراعی یاری کرد. اما در این میان حتماً نقش خانواده از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است و در اینجا جا دارد که از پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده‌ام که در این راه همیشه پشتیبان بنده بوده‌اند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم و به این نیز اعتقاددارم که مهم‌ترین نقش در پیشرفت فرزندان ایران را پدر و مادر می‌توانند اجرا کنند چون بیشترین تأثیر را بر بنده داشته‌اند که هم‌اکنون توانسته‌ام با یاری آن‌ها گامی هرچند کوچک در پیشبرد مهین عزیز اسلامی‌مان بردارم.

  دانشی در پاسخ به این سؤال که آیا اختراعات شما توسط سازمان، گروه یا نهادی حمایت‌شده، تصریح کرد:
هیچ اداره ای به من کمک نکرد حتی دانشگاه آزاد که چند طرح با آنها به ثبت رساندم ؛ متأسفانه هر کاری برای حمایت سازمان‌ها و نهادها انجام دادم، ولی هیچ جوابی از هیچ سازمان و نهادی نگرفتم.

وی عناوین ۸ اختراعات به ثبت رسیده را چنین عنوان کرد:
۱-کلاه ایمنی هوشمند برای موتور سیکلت
۲-اطفاع حریق از راه دور
۳-تکنیک فرمان مجهز به سیستم پیجر نیروی انتظامی
۴-آچار سه نظام فنر دار
۵-سیستم بازیافت گاز فریون
۶-دستگاه کارت خوان هوشمند فیدر
۷-تعویض رولیک هیدرولیکی
۸-تصفیه هوای کلان شهر ها
وی در ادامه صحبتها افزود:
در سنگ آهن خیلی طرح و ایده میدهم بعضی ها احرا میشود بعضی ها خیر و باید بررسی بیشتر شود
خیلی از طرح هایم در راستای کاهش بار مالی شرکت است .
اصلاح تیرهای برق شرکت با هزینه کم و کاهش ۶۰ میلیونی اجرای پروژه ،گاید شوت با قابلیت تنظیم ارتفاع
اصلاح شوت کراشر آهک ،ایده جدید در رابطه با کاهش مصرف آب در چندین نقطه شرکت ،ایده جدید در رابطه با ساختمان سیم پیچی شرکت با استفاده از تلق های شیشه ای که در سال ۹۵ دکتر میرزایی داده شد .

دوست دارم در قسمت انرژی شرکت فعالیت کنم تا بتوانم کاهش بار مالی داشته باشم.

نمونه کوچکی از این ایده ها مصرف آب بیش از حد برای چمن هاست که حتی هیچ کسی نمیداند مقدار مصرف یک میدان با شعاع ۱۴ متر چقدر میشود؟ اگر هر روز در ۸ثانیه ۱۰ لیتر آب هدر میرود روزی ۴ساعت آبیاری در روز ۱۸ متر مکعب در ۶روز کاری ۱۰۸متر مکعب در یک ماه ۴۳۲ و در یک سال۵۱۸۴ متر مکعب فقط در آگلومراسیون مصرف میشود با کمی همکاری و حمایت میتوان خیلی از این مشکلات را در شرکت برطرف کرد .

  دانشی بابیان اینکه از مهم‌ترین دغدغه‌های مخترعان در به ثبت رساندن اختراعات و مشکل مالی آن‌ها است، خاطرنشان کرد: از حمایت‌ها و برنامه‌های ویژه مخترعان توسط نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه در استان ناراضی هستم، این فقط حرف من نیست من به نمایندگی از تمام مخترعان می‌گویم که واقعاً در هیچ سازمان و نهادی حمایت خوبی از مخترعان صورت نگرفته است.

جایگاه مخترعان و مبتکران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جایگاه مبتکران و مخترعان شاید هنوز با آن چیزی که درشان و سزاوارشان باشد فاصله دارد ؛ چون این جایگاه اگر در جای اصلی خود قرار می‌گرفت باید شاهد شکوفایی هر چه‌بهتر در تمامی صنایع باشیم و این یعنی اقتصادی پویا و مقاوم که دیگر با هیچ نوع تحریمی فرو نخواهد ریخت. برای رسیدن به چنین جایگاهی نیز باید تلاش فراوانی کرد که یک مخترع یا مبتکر از دغدغه های روزمره رهایی یابد.

به‌عنوان یک مخترع چه انتظاراتی از مسئولان دارید؟

انتظاراتی که بخواهم از زبان یک مخترع بیان کنم خیلی زیاد است ولی بالاترین انتظارم از مسئولین نه به‌عنوان یک مخترع بلکه به‌عنوان یک فرد ایرانی این است که از سرمایه‌های این کشور که نیروی انسانی جوان و نخبه این کشور است با برنامه‌ریزی دقیق و صحیح و منظم حراست و حمایت کنند و برای آینده ابن قشر؛ سازوکاری عملی و کاربردی ارائه نمایند.
وی سخن خود را این گونه پایان داد که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری نخبگان و مخترعان سرمایه‌های کشور هستند، اما هیچ حمایتی از نخبگان و مخترعان و این سرمایه‌های کشور نمی‌شود.

حرف آخر؟
و اما سخن پایانی‌ام هم با نخبگان علمی کشور است.
تنها و تنها یک ایرانی است که می‌تواند کشور عزیزمان را هر چه‌بهتر و بیشتر به‌سوی اهداف بلند و والا انقلاب اسلامی برساند و هیچ‌وقت منتظر نباشیم که دنیا کاری برای ما انجام دهد چون در آن صورت دیگر کشوری تسلیم‌شده با نخبگانی مرده خواهیم بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
سید بهروز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 آذر 1397 - 6:30 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت
بسیار زیبا