معرفی کتاب

دسته: کتاب
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۷ بهمن ۱۳۹۷

📚روایت مصور “داستان فوتبالیست‌ها”
من معمولا کتاب‌هایم را با توجه به پیشنهاد‌ها، نام نویسنده و یا حداقل از روی ستاره‌هایی که خوانندگانش در سایت گودریدز برایش ثبت کرده‌اند می‌خرم اما راستش در مورد این کتاب این گونه نبود، رفته بودم به کتابفروشی دارالقرآن تا برای همسرم کتاب هفته‌ی چهل و چندم را (طبق آن معیارهایی که گفتم) بخرم که این کتاب را از همان نشر اطراف دیدم، تورقی کردم و نام چند فوتبالیست محبوبم را دیدم و خریدمش. و اتفاقا از خواندنش هم لذت فراوانی بردم.

حسی که به این کتاب داشتم، از همان جنسی بود که موقع خواندن کتاب «چنین کنند بزرگان» نوشته‌ی ویل کاپی داشتم. البته حسی ضعیف‌تر چون شخصیت‌های این کتاب به جای کلئوپاترا، اسکندر کبیر و نرون فوتبالیست‌هایی مثل دیگو مارادونا، فرانکو بارزی و اریک کانتونا هستند.
⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️
این کتاب در مورد حدود ۷۰ فوتبالیست مطرح نوشته شده است، از علت شهرتشان، از چیزهایی که به فوتبال مدرن اضافه کرده اند، از لحظات مهم حرفه‌ایشان و حتی حواشی عجیب و گاها منفی زندگی آن‌ها که باعث شده این کتاب رنگ طنز بگیرد، طنزی که گفتم از جنس کتاب چنین کنند بزرگان است.

پشت جلد کتاب در مورد قلم طنز نویسنده نوشته بود: ساختاری مثل کوه یخ دارد و رضایت عمیق‌تر زیر آب است و لایه‌ی اولیه‌ی لذت هر جوکی کمترین بخش آن.

البته این کتاب برای کسانی است که طرفدار فوتبال هستند و سایرین قطعا از خواندنش لذت کمتری می‌برند. من به شخصه از جام ملت‌های آسیای ۹۶ و جام جهانی ۹۸ همه فوتبال‌ها را خیلی جدی دنبال می‌کنم، هم اخبارش هم حواشی‌اش را، حتی بخش عمده‌ای از ویکی‌پدیا گردی‌ام فوتبالی است. اما باید اعتراف کنم که نزدیک به نیمی از آنچه در این کتاب خواندم برایم تازگی داشت و خواندن آنچه پیش از آن هم می‌دانستم برایم جذاب بود. چون شیوه روایت و طنز نویسنده‌اش را دوست داشتم.

این کتاب در ادامه یک روایت مصور دیگر به نام روایت مصور تاریخ فوتبال نگارش شده، امیدوارم آن کتاب را هم به زودی و در فرصتی مناسب بخوانم.
با تشکر از آقای احسان شریعتی بابت معرفی این کتاب.
@bafqketab


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۰
برچسب ها: