چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنیم

دسته: مقالات
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷

استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که کاملاً مراقبت صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می کنند به وجود آید، بلکه برای کسانی که این مواد را درست می کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد و خطرات جانی را در بر خواهد داشت.
توصیه های ایمنی درشب چهارشنبه سوری

از آتش بازی کودکان جلوگیری کنید.

از آتش زدن بوته و هیزم درکنارخودروها و مواد قابل اشتعال خودداری کنید.

از پارک خودرو درمحل هایی که افراد تجمع میکن و محلی را برای چهارشنبه سوری انتخاب میکنند بپرهیزید

مایعات و مواد آتش زا از جمله نفت، بنزین،الکل و کبریت را در اختیار و یا در دسترس کودکان قرار ندهید.

انباری و زیر زمین و هر نقطه ای از منزل را که احتمال می دهید فرزندانتان از آن به عنوان محل مخفیگاه و نگهداری مواد محترقه استفاده کنند مورد بازرسی مکرر قرار دهید و رفت و آمد فرزندانتان را در نظر داشته باشید

هیچ گاه برای سرگرمی آتش روشن نکنید.

در صورتی که لباس گشاد بر تن دارید از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن جدا خودداری کنید.

از بازی با وسایل و مواد محترقه خودداری کنید.

خوب است بدانیم انفجار فقط ۲۵۰ گرم مواد ساخت ترقه می تواند یک آپارتمان را به شدت تخریب کند ضمن اینکه شیشه های ساختمانهای مجاور نیز در اثر این انفجار شکسته خواهد شد.

نگهداری مواد محترقه نیاز به مراقبت و شرایط خاصی دارد و قرارگرفتن آنها درکنار حرارت و یا در هوای گرم و در جیب یا دست افراد و بعضا بر اثر ضربه ایجاد انفجار و اشتعال میشود

موادمحترقه، فشفشه و سایر مواد آتش زا را به اطراف پرتاب نکنید شاید شیشه ماشینی پایین باشد و این مواد داخل ماشین بیفتند و جان افراد را به خطر بیندازد و امکان تصادف در این لحظه افزایش میابد.

مواد محترقه واشتعال زا را به سمت آسمان پرتاب نکنید امکان افتادن در درختان وآتش سوزی آن و یا داخل منازل وجود دارد

از خرید، نگهداری و استفاده مواد محترقه توسط فرزندان خود ممانعت کنید.

درچهارشنبه سوری از قراردادن کالا و لوازم قابل اشتعال در فضای باز (بالکن و پشت بام ) خودداری کنید زیرا سقوط مواد آتشزای پرتاب شده مثل فشفشه، بالن، دارت و…. بر روی آنها موجب آتش سوزی خواهد شد.

در این ایام پنجره های منازل و اماکن مختلف نیز باید بسته باشد تا مانع از ورود مواد آتشزا و لوازم آتش بازی پرتاب شده به داخل منزل شود

همواره به خصوص در ایام آخر سال سیلندرهای گاز سفری، اسپری های حشره کش و سایر ظروف مواد تحت فشار رادور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

والدین گرامی در روزهای آخر سال مراقبت بیشتری دررفت و آمد، بازی و سرگرمی های فرزندان خود داشته باشید و لوازم شخصی آنها را کنترل کنید.

با توجه به ممنوعیت قانونی تولید و خرید و فروش مواد محترقه و منفجره والدین محترم بایستی با گوشزد کردن خطرات جانی و مالی ناشی از انفجار این مواد و ارائه توصیه های ایمنی لازم فرزندان خود را به پرهیز از دست زدن به این بازی های خطرناک هشدار دهند.

به والدین عزیز جدا توصیه می شود به ویژه در شب چهارشنبه سوری از خروج کودکان و نوجوانان خود از منزل جلوگیری کنند زیرا هرچند که آنها دست به این بازی خطرناک نزنند اما حضور آنها در محوطه ای که دیگران در آن با آتش و مواد محترقه بازی می کنند عمدا و ناخواسته سلامتی آنها را نیز در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.
حتی المقدور آشنایی و نحوه اطفاحریق با کپسول های آتش نشانی را بیاموزید تا در هنگام مشاهده حریق بتوانید آن را اطفا کنید.

آدرس دقیق منزل خود را به کودکان بیاموزید تا در نبود ‌والدین اگر مشاهده حریق در محل سکونت شدند بتوانند با آتش نشانی تماس بگیرند و آدرس دقیق بدهند

در صورت بروز آتش سوزی و هر گونه حادثه دیگر مراتب را سریعا به سامانه ۱۲۵ اطلاع دهید.
ایمن و سلامت باشیدو
با شادی خود، دیگران را غمگین نکنید
باتشکر
کارشناس آتشنشانی و اطفاحریق شرکت سنگ آهن
محمدرضافتاحی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸۳
برچسب ها: