خدا حافظ چغارت

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
شنبه - 24 فروردین 1398

 

آیا سال ۹۸ آخرین سال استخراج از چغارت خواهد بود؟

معدن چغارت معدنی بود که شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و صنعت فولاد ایران با نام و وجود او موجودیت گرفت.از استخراج اولین واگن های سنگ آهن از این مادر صنعت فولاد ایران قریب ۵۴ سال می گذرد و متاسفانه شاید سال آینده این معدن توان تولید سنگ آهن با شیوه فعلی و بصورت روباز را نداشته باشد.طبق آمار موجود و برآوردهای انجام شده حدود ۵ میلیون تن سنگ آهن باقیمانده در این معدن است و در صورتیکه با شدت چند سال اخیر استخراج از آن انجام پذیرد شاید در تعطیلات نوروز ۹۹ دیگر دامپتراکی در آن تردد نکند .

در سال های آغازین استخراج سنگ آهن از این معدن یعنی ۱۳۴۴ با حفر تونل و با استفاده از واگن های کوچک سنگ آهن استخراج می شد ولی باتعطیلی چند ساله و پس از فعال شدن دوباره معدن در حدود سال ۴۷ و ۴۸ سیستم استخراج عوض شد و قرار شد با برداشت از نوک قله و از بالاترین تراز عملیات استخراج ادامه پیدا کند پس عملیات آتشباری از بالا انجام و با ماشین های بلاز روسی- که برای آب و هوای سرد روسیه ساخته شده و برای کار در هوای گرم و طاقت فرسای بافق با مشکلات عدیده ای روبرو بود  -سنگ جهت خردایش و دانه بندی به کارخانه سنگ شکن منتقل می شد .

کارخانه سنگ شکن چغارت با ظرفیت اسمی ۳ میلیون تن به وسیله طرف روس(شوروی سابق)طراحی و ساخته شد و با اصلاحات انجام شده توسط کارکنان و تغییر شرایط فیزیکی سنگ  توانست به ظرفیت تولید بالای ۴ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی در سال دست پیدا کند .

متاسفانه در دهه اخیر با توجه به ته کشیدن ذخیره معدن تولید سنگ آهن دانه بندی روند نزولی به خود گرفت و از ۴ میلیون به ۳ سپس ۲ و در انتها به یک میلیون تن تولید در سال کاهش یافت .

در سال های اخیر این کارخانه که هنوز توان تولید ۴ میلیون تن سنگ را دارد با ظرفیت کمتر از ۲۰درصد کار کرده و طبق پیش بینی ها در سال آینده در صورت عدم بازگشت معادن عیار بالای اطراف که به ناحق از بدنه سنگ آهن مرکزی جدا شده دیگر چرخ آن نخواهد گشت .

حال سوال اینجاست که آیا مسئولین پیگیر بازگرداندن معادن عیار بالای مخصوص دانه بندی اطراف به شرکت سنگ آهن مرکزی هستند یا با تعطیل کردن کارخانه سنگ شکن چغارت و بیکار کردن بالغ بر ۵۰۰ نفر در این شرکت به دنبال پیمانکاری جهت استقرار سنگ شکن در اطراف دیگر معادن خواهند رفت؟

والعاقبت للمتقین

حمیدرضا رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۳۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
پشیمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 24 فروردین 1398 - 8:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نه این جور نیست انشاالله.
هنوزتا۲۰سال دیگه مشکلی پیش نمی آد.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 25 فروردین 1398 - 7:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عسکری در سخرانی های مختلف گفتند ما عمر معدن را افزایش دادیم پس این صحبت ها همش …

رضا فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 25 فروردین 1398 - 12:48 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بله اگر آنومالیهای گرفته شده را به شرکت برگردانند تا سه دهه هنوز خوراک وجود دارد. تشکر از مهندس رنجبر به خاطر مقاله کارشناسی شده

    حسینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 26 فروردین 1398 - 2:10 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    تنها راه حفظ اشتغال فعلی سنگ آهن مرکزی واگذاری معدن چاه گز به این شرکت است .در غیر این صورت در چند سال آینده شرکت مجبور می شود به صورت چراغ خاموش تعدیل نیرو کند .زیرا دیگر توان پرداخت حقوق ۶۰۰۰ نفر را نخواهد داشت .

رنجر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 25 فروردین 1398 - 9:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سنگ آهن تا چهل سال دیگر سنگ دارد . با همین درجه خلوص و با همین حجم . جای نگرانی نیست . شایعه درست نکنید . البته دنبال قسمت های جدا شده از شرکت سنگ آهن باشید تا به آن بازگردد مثل آنومالی های جدا شده و غیره .

r این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 30 فروردین 1398 - 11:15 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعیت را آقای رنجبر گفتی چغارت خلاصه .با بی تدبیری و عدم مدیریت عسکری معدن چغارت نفسهای آخر را میزنه و معادن اطراف هم که همه به شرکتهای شخصی و افرادی که دارای ژن خوب هستند واگذار شده فقط این وسط کلا گشادی جواد سر مردم گذاشت و بافق را با یک پست خوب که بهش دادن، شهر و معادن را فروخت و فعلا داره با مسافرتهای خارجی کیفش را می بره .شما ببنید از روزی که این اومد چکار کرده بجز واگذری معادن تعطیلی ورزش و امکانات رفاهی