حس ناسیونالیستی و محله گرایی برخی مسئولین باعث بالا رفتن قیمت مناطق ریگزار بافق شده است/ بافق در آینده جوابگوی مسکن جوانان نیست

دسته: اجتماعی
۵ دیدگاه
یکشنبه - ۲ تیر ۱۳۹۸

بنگاه دار بافقی گفت:حس ناسیونالیستی بعضی مسئولین باعث شده منطقه ای که متعلق به خودشان یا بستگانشان است آباد کنند و با هر ترفندی اقدام لازم را معمول می دارند.

 ناصر نارگانی یکی از بنگاه داران املاک بافق در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت زمین ومسکن شهرستان در این سال ها گفت: کمبود زمین در بافق به طور کامل محسوس است وطبق بررسی که در این سالیان بنگاه داری داشته علت اصلی آن را بیشتر ادارات و مبادی ذیربط و بعضا دلالان بیان داشت.

تعاونی های مسکن قوانینی در نظر بگیرند تا زمینهای واگذاری توسط اعضا ساخته شود

وی در ادامه افزود: اگر مسئولین و مردم می خواهند قیمت ها متعادل شود چند راه وجود دارد از جمله شرکت تعاونی های مسکن که در امر واگذاری دخیل هستند و چنانچه زمینی را به فردی واگذار می کنند و برای رفاه حال سهامداران گامی برمیدارند و از طرفی آنها را در امر ساخت وساز و استفاده خود ویا افراد وابسته درجه یک متعهد وملتزم نمایند و همچنین نظارت کافی و وافی را داشته باشند.

نارگانی مثالی زد و بیان داشت: ما شاهد یکی از موارد بارز آن هستیم که یکی از شرکت ها زمینی را به نازل ترین قیمت به اعضاء واگذار و در حال حاضر با قیمت ۱۵ الی ۲۰ برابر در حال معامله است.

این بنگاه دار بافقی ادامه داد: ما شاهد عده ای هستیم که زمین های بایر و باغات که در حاشیه شهر وجود دارد را خریداری و بعد از انجام چندین عملیات از جمله کوچه بندی و تفکیک بدون مجوز قانونی در اختیار مردم محروم و محتاج گذاشته وآنها هم به ناچار به ساخت وساز می پردازند.

نارگانی دراین خصوص راهکاری ارائه داد و تصریح کرد: ضمن بازنگری طرح های جامع وتفضیلی توسط شهرداری، همانگونه که در شهرکی به نام زیتون ادارات مطبوعه راساً اقدام وآن عمل را به صورت قانونی انجام تا مردم هم در رفاه باشند.

مخالف این حرف هستم که حقوق سنگ آهن باعث گرانی زمین شده است

وی در پاسخ به این سوال که رئیس شورای شهر گفته زمین‎های بافق گران شده چون حقوق کارگران سنگ آهن بالاست اظهار داشت: خیر چنین چیزی معقولانه نیست، مگر پرسنل سنگ آهن تعدادشان چقدر است؟ و کلاً کسانی که حقوق بالا می گیرند چندنفر هستند و منحصراً حقوق بالای یک شرکت نمی تواند عامل افزایش قیمت باشد و بنده با این نظر کاملا مخالفم و علت آن این است که از تعداد افرادی که جهت خرید زمین مراجعه می کنند درصد کمی از پرسنل سنگ آهن با حقوق بالا هستند و بیشتر جوانان ومردمی هستند که در شرکت های مختلف با دریافت حداقل دستمزد در حال خدمت به این مرزوبوم هستند و اینکه بعضی از آنها هم که بعد از اخذ بازنشستگی و دریافت پاداش های کلان دست به چنین امری بزنند بعید نیست.

چرا شهرداری زمین مسکونی و تجاری معوض می دهد؟

نارگانی در پاسخ به یکی از مسئولین محترم وزحمتکش که از بطن مردم برخواسته و به او رأی دادند جهت رفع مشکلات ومعضلات اظهار داشت: چرا شهرداری زمین اعم از تجاری و مسکونی که خریداری می کند و در قبال آن معوض می دهد باید ازبابت های مختلف تحت فشار و منگنه باشد که آن فرد یا مورد معامله را بفروشد یا از ساخت وساز صرف نظر کند و چرا از کارشناسی که سالیان متمادی در اداره ثبت اسناد خدمت نموده و اشرافیت کامل نسبت به کل زمین ها دارد استفاده ننموده تا قیمت ها یکسان و یکنواخت باشد که نمونه آن شهرک زیتون است مگر چه امکانات رفاهی و غیره در آن منطقه است و شهرداری به چه قیمت واگذار نموده که اثرات آن بالطبع فراگیرشده است؟

حس ناسیونالیستی بعضی مسئولین بعضی ریگزارهای بافق را بسیار ترقی داده است

وی افزود: مسئله دیگر روند بالا رفتن قیمت زمین در شهرستان، حس ناسیونالیستی بعضی مسئولین محترم است که چنانچه در اداره یا سمتی در شهر دارند سعی می کنند منطقه ای که متعلق به خودشان یا بستگان است آباد کنند و با هر ترفندی اقدام لازم را معمول می دارند و وقتی فردی سوال می کند می گویند طرح شهرداری است و اینجا جای سوال است که چرا بلوار ورودی شهر(امام خمینی) سالیان سال است در حالت رکود یا اصلا مشتری نداردیا تنها همان عده که زندگی می کنند تمایل به خرید وفروش دارند و قیمت آن از چندین سال پیش چند بوده، اما بلوار امام جعفر صادق(ع) که یک ریگ‎زار و بیابان بیش نبوده  الان به اوج ترقی رسیده است.

 بعضی کارشناسی ها تفاوت ۴۰ میلیون تومانی دارند

نارگانی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا کارشناس خبره در شهرستان داریم یا خیر نیز بیان داشت: به نظرم خیر و علت عدم تفاهم، در قیمت گذاری است و ما شاهد قیمت هایی هستیم که بعضاً دو کارشناس باهم حداقل تا ۴۰ میلیون اختلاف دارند و آیا این معقولانه است؟ کارشناس باید به روز باشد و کلیه قیمت ها اعم از زمین و مصالح را بداند تا بتواند اظهار نظر کند.

وی گفت: چرا ما در اوایل انقلاب با این مشکل روبرو نبودیم؟ علت آن این بود که اداراتی به این مسئله ورود پیدا کردند و شهرک هایی مانند مناجات وموحدین به وجود آمد و اگر مسئولین می فرمایندجمعیت افزایش پیدا کرده زمین خدا که کم نشده و می توانند با گسترش شهر دست به چنین اقدامی بزنند و ما باید از گذشته تاسی بگیریم.

بافق در آینده با مشکل مسکن روبرو خواهد شد

نارگانی ابراز داشت: بنا به اظهارات مسئولین در آینده نزدیک با راه اندازی طرح های مختلف در شرکت سنگ آهن از جمله گندله احتمال افزایش جمعیت بین ۴ تا ۷هزار نفر خواهد شد و تعدادی نیز غیر بومی هستند و آیا شهر جوابگوی هست یا خیر و در حال حاضر نیز شاهد سرمایه گذاری غیر بومی ها هستیم که به فکر آن روز هستند و همین مسئله نیز در روند افزایش  قیمت تاثیرگذار بوده است.

این بنگاه دار بافقی در خصوص میزان افزایش قیمت زمین افزود: قیمت گذاری یک قانون دارد که اکثراً تابع قانون عرف هستند وچنانچه تبعیت شود فشاری بر کسی وارد نمی شود مثلاً بر اساس منطقه بندی با امکانات و تسهیلات می بایست حداکثر و حداقل را که بین ۱۲تا۲۰درصد است در نظر گرفت و این یک امری معقول است.

نارگانی ادامه داد: با ارادتی که خدمت تک تک برادران همکار دارم و همگی از من در امر معامله سالم تر و با دقت تر هستند، اما متاسفانه اغلب هراز گاهی مشتریانی به بنگاه مراجعه و با عنایت به سوابق قبلی و شغلی که داشته ام مشاوره می خواهند و تاکنون چندین نفر با حضور در دفتر اینجانب اعلام می دارند برفرض مثال می خواهیم خانه ای را اجاره یا زمینی را به فروش رسانیم که حقیر بر اساس عرف منزل مسکونی را بازدید و نسبت به امکانات رفاهی که دارد با شرایط خاص خودش و تجربه چندین ساله و با در نظر گرفتن خداوند منان یک قیمت مناسب پیشنهاد می کنم ولی متاسفانه فرد مراجعه کننده اظهار می دارد به مکان های دیگر مراجعه و قیمت بالاتری پیشنهاد کردند غافل از اینکه دوستان نمی دانند هر چه قیمت اجاره نامه افزایش پیدا کند حق کمیسیون هم به همین نسبت افزایش و در ثانی طرف دارای چندین مورد اجاره ای می شود.

چرا بنگاه داران بافق نباید صنف مستقل داشته باشند

وی تصریح کرد: به هر نحو ممکن چون افرادی مراجعه و اغلب بنگاه داران فاقد مورد اجاره ای هستند به ناچار متقاضی مجبور به اجاره می شود و در مورد زمین که می بایست حتماً برگ کارشناسی ارائه دهند که این هم یک معضل شده و دوستان در بعضی مواقع با عنایت به عدم تخصص قیمت کاذبی را پیشنهاد و به همان نحوه انجام معامله می شود، و چرا باید در بافق با این تعداد بنگاه متعدد دارای یک اتحادیه مجزا نباشد و با برنامه ریزی  وکنترل اقدام نمایند؟ مگر نظام مهندسی در امور دفاتر نقشه کشی چه می کند خب ما هم اگر اتحادیه ای جدا از لاستیک فروشی و پمپ بنزین وغیره داشتیم و فرد لایقی در رأس امور بود می توان با ارائه راه کار و اخذ نقطه نظرات همکاران، کنترل بیشتری داشه باشیم و باید توجه داشت که کار ما تخصصی است و تحت نظارت قوه قضائیه و ثبت اسناد اما دریغ از یک بازدید و نظارت.

نارگانی در پایان گفت: ادارات و ارگان هایی هستند که در حال حاضر چندین هکتار زمین که واقعاً قادر به تشکیل شهرک با کلیه خدمات هستیم صاحب شده و همین امر یکی از معضلات شهر ما و افزایش قیمت است. از مسئولین مربوطه و ادارات و ارگان های ذیربط استدعا دارم اگر واقعا دلسوز مردم هستند با تشکیل کارگروه و همچنین مجمع نظارتی در شهرستان با حضور اشخاص مسلط و متبحر به این معضل پایان داده که بنده کمترین، آینده بسیار بدی را برای شهرمان احساس می کنم و خطر نابسامانی و گرانی زمین و مسکن مخصوصاً در قشر جوان کاملاً محسوس و آتشی بر زیر خاکستر است که خواهشمندم این موضوع را جدی بگیرند که عواقب آن فراگیر خواهد بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۰۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من مصاحبه باید با افراد کارشناس صورت بگیرد و اینکه فردی در حالت دلال و واسطه گر بخواهد بدون دانش شهرسازی و مسکن مسائل شهر را تحلیل کند خیلی خنده دار است .
یک بنگاه دار الزاما کارشناس نیست .کاش فرد بهتری برای تحلیل مسائل مسکن شهر انتخاب میشد

حاجی فدائیه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام. مصاحبه جناب نارگانی کاملابسیط وبدون اغراض بوده وجاداردمسؤلین باین مهم اهتمام ورزندونگذارن مشکل زمین واسه جوانان به یک معضل لاینحل تبدیل شود. اگه رسیدگی نشود جزء گناهان نابخشودنی هست. بدل پدرانی توجه کنیدکه برای مسکن فرزندان بدجور گرفتارند. باتشکر

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۳:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

وقتی بیش از۷۰درصدقیمت گریهای شهرستان مال یک به اصطلاح کارشناس است که اززمین ومسکن هیچ اطلاعی نداره وفقط به علت قیمت گری بالا وبدون کارشناسی همه به اومراجعه میکنندواوفقط به فکرهزینه کارشناسی وکارقیمت گری شهرستان رادست گرفتن ویکه تازی کردن است نه جوانان بدبخت بافقی

سید مهدی ضیایی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام البته گرانی زمین و مسکن فقط مختص این شهرستان نیست و یک مشکل کلی است که به علت بعضی از مسایل بیشتر نمود است البته این قیمتها قیمتهای کاذبی است که باتوجه به قدرت خرید برخی افراد کم کم جا افتاده وهمه میدانند به نظر من راهکارهایی از جمله بستن مالیات بر روی فروش اراضی و مسکن و نیز بستن مالیات بر روی منازل خالی واستفاده از نظرات صاحب نظران در این زمینه از طریق یک نظر خواهی عمومی میتواند مثمر ثمر باشد

    ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    با سلام منم با گفته ضیایی موافق هستم