به‌افتخار مردی که برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت …

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۸ تیر ۱۳۹۸

 
بچه که بودیم، یکی از توصیه‌های بزرگترها این بود که بچۀ خوبی باش. چطور می‌شود بچۀ خوبی بود؟ با رفتار خوب. بچه‌ها رفتار خوب را چه‌طور یاد می‌گیرند؟ از رفتار خوب بزرگترها و از قصه‌های خوب. قصه‌های‌خوب برای بچه‌های خوب نام مجموعه‌ای داستان است به‌قلم مردی که از دیرباز برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت: مهدی‌آذریزدی.

مهدی آذریزدی نویسنده و دوست خوب بچه‌های دیروز و امروز، ۱۸ تیر ۱۳۸۸ درگذشت و از آن به‌بعد، این مناسبت باهدف گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ او، هیجدهم تیر هر سال به روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان نامگذاری شد. کمتر کودک و نوجوان کتابخوانی از نسل قدیم است که کتاب‌هایش را نخوانده باشد. امروز هم وظیفۀ ماست که بچه‌های خوبمان را با آثار نویسندۀ قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب آشنا کنیم. مثلاً می‌شود با هر مناسبتی، یکی از جلدهای این مجموعه را به بچه‌هایمان هدیه بدهیم تا لذت خواندنِ قصه‌های خوب را بچشند. 
با این همه، ادبیات کودک و نوجوان به قصه و داستان خلاصه نمی‌شود. شعر کودک ‌ونوجوان هم بخشی از ادبیات است. بچه‌ها سال‌هاست که با شعر یارمهربان زنده‌یاد عباس یمینی‌شریف، که اگر عمرش به دنیا بود، امسال صدساله می‌شد، کتاب را یار پنددان و بی‌زبان خود می‌دانند. بچه‌های دیروز حتماً هنوز طعم خوش قصه‌های مجید و شیوۀ شیرین آقای حکایتی در قصه‌گویی را به‌خاطر دارند. بچه‌های دیروز و امروز هنوز طعم انار یاقوت‌وار مصطفی‌رحمان‌دوست را دوست دارند. هنوز هم باران، با گهرهای فراوان در گوش‌هایمان ترانه می‌خواند. 

امروزه البته بازار داستان‌های ترجمه‌شدۀ کودک و نوجوان هم داغ است و بخشی از وظیفۀ خطیر خدمت به ادبیات‌ کودک و نوجوان بردوش مترجم‌ها هم هست. مترجم باید در انتخاب اثری که برای ترجمه انتخاب می‌کند، دقت داشته باشد و در هنگام انتخاب واژگان، مثل نویسندگان، روح لطیف کودک و حساسیت دوران نوجوانی را در نظر داشته باشد و درهرحال، پندآموز بنویسد تا کتابخوانی هم برای بچه‌ها مفید باشد و هم پدرها و مادرها. ویراستارها، همراه همیشگی مترجم‌ها هستند تا متنی که به‌دست خواننده می‌رسد، شسته‌رفته‌تر و بی‌ایرادتر باشد. 

جملۀ معروفی هست که می‌گوید، کاری که یک تصویر می‌کند،‌ هزارکلمه نمی‌کند. تصویرگری، در جذاب‌تر شدن کتاب، به‌ویژه برای کودکان نقش مهم و سهم عمده‌ای دارد. کودک پیش از آن‌که به‌مدرسه برود، کتاب‌ها را ورق می‌زند و تصاویرش را نگاه می‌کند. کتاب‌های تصویری، به‌ویژه‌ آن‌ها که تمام داستان را با تصویر روایت می‌کنند، بدون آن‌که جمله‌ و کلمه‌ای داشته باشند، برای کودک در سنین پیش از دبستان جالب خواهد بود و خردسال می‌تواند مستقل از کمک بزرگترها کتاب بخواند و شاید جرقه‌ای باشد که در آینده کتاب‌خوان‌تر شود. 

هیجدهم تیر، روز ادبیات کودک‌ونوجوان بر همۀ کسانی که در دنیای کودکان و نوجوانان سهمی هر چند کوچک ایفا می‌کنند مبارک.

به‌امید این‌که والدین کتاب‌خوان، بچه‌ها را کتاب‌خوان‌ تربیت کنند. این خواستۀ قلبی مهدی آذریزدی بود. بزرگ‌مردی که عمری کتاب‌ خواند و قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب نوشت.

فاطمه مدیحی بیدگلی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵
برچسب ها: