خانواده ها ، نوجوانان ، تابستان ، موتورسیکلت سواری، تصادف، آسیب یا مرگ

دسته: مقالات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۸

این ها واژه هایی است که ذهن هر خانواده ای را که دارای نوجوان  است درگیر می کند الان فصل تابستان است و اوقات فراغت نوجوانان آن ها را براین می دارد که انرژی و نشاط خود را به گونه ای خالی کنند یکی از روش های ناهنجاری که امروزه باب شده است سوار شدن نوجوانان بر موتور و ویراژ دادن در خیابان ها و مسابقه گذاشتن وتک چرخ زدن های دلهره آور می باشد یا اینکه  ۴،۵ نوجوان هرکدام سوار موتور خود در یک ردیف در خیابان، گرم صحبت هستند و عرض خیابان را اشغال کرده اند غافل از اینکه وسیله ای که زیر پایشان است فقط دو تایر دارد و با یک ضربه کوچک اتومبیل یا هر وسیله نقلیه دیگر به سرعت واژگون می شود !!

عوارضی که معمولا به موتور سیکلت سواران تحمیل می شود اگر منجر به مرگ نشود باعث مصدومیت های زیادی چون ضربه های مغزی، مصدومیت های نخاعی، قطع نخاع و ناتوانی کامل سر می شود  که  مصدومیت های جدی سر و گردن در موتور سواران شایع است طوری که حدود ۷۵درصد کل مرگ هایی که در سوانح موتور سیکلت سواران رخ می دهد به دلیل مصدومیت های سر و گردن است . یقینا هم خود موتور سیکلت سواران  و هم کسی که ترک سوار است و پشت موتور سیکلت می نشیند در معرض این خطرها قرار دارند

آیا خرید موتور و اجازه سوار شدن بر آن توسط پدری که فرزندش را دوست دارد، فرستادن این پاره تن و جگر گوشه به قتلگاه نیست؟ آیا این پدر مسئولیت هر گونه اتفاقی درخیابان های شهر را بر عهده می گیرد؟
آیا این پدر و مادر، می دانند نوجوانشان را از همین سن پایین با هنجار شکنی و قانون گریزی آشنا می کنن و او را به سمت خلاف های بزرگتری می فرستند؟ آیا این پدر می داند فرزندش در کوچه و خیابان چگونه و با کدام دوستش موتور سواری می کند؟  آیا او به این نکته فکر کرده است که فرزندش با ناایمن ترین وسیله نقلیه به مدرسه می رود ؟ نمی داند، لابد اگر می دانست، کدام پدر دلسوزی فرزندش را به سمت مرگ یا خلاف منجر به مجازات می فرستد؟
بر اساس نظر حقوق دانان اگر نیروی انتظامی موتور دانش آموز نوجوانی را توقیف کند و آن رابه مراجع قضایی بفرستد ، قاضی می تواند پدر و مادر را احضار یا جلب کند و آنها را به جرم به خطر انداختن جان فرزند خود تحت محاکمه قرار دهد.

والدین عزیز شما برای بزرگ کردن فرزند دلبندتان و به ثمر نشستن گل های باغ زندگیتان بالاترین سرمایه خودتان یعنی ” عمر ” و ” جوانی ” را به پای آن ها ریخته اید نگذارید با یک تصمیم نابجا خدای نکرده به این گل های زندگی آسیب وارد گردد .

” ما باید همواره با قاطعیت و اعتماد به نفس کامل از کودکی به خواسته‌های نا به جای فرزندانمان نه  بگوییم” برای رسیدن به این مرحله باید به تقویت روحیه و اعتماد به نفس خود بپردازید و خود و استدلال منطقی‌تان را دست کم نگیرید اگر دوست دارید مواظب فرزندتان باشید، هنر این نیست که دائم در جواب خواسته‌های او نه بگویید، بلکه درست این است که مخالفت‌تان را برای موارد بزرگ و مهم نگه دارید، زمانی که واقعا فرزندتان در خطر است یا انجام کاری واقعا غلط است. لازم نیست (نه(حتما کلمه بدی باشد. برعکس می‌تواند واژه بسیار خوبی باشد، نکته مهم این است که گفتن (نه) را برای مواقع مهم بگذارید. وقتی واژه‌ای مدام به کار رود اثرش را از دست می‌دهد.
تنها چیزی که از شما می‌خواهیم درایت، آگاهی و تصمیم گیری درست و بجا در مواقع حساس زندگی فرزند دلبندتان می باشد.

تهیه کننده : الهه حسینی نسب(کارشناس مسئول آموزش سلامت)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۲
برچسب ها: