امید است در نسل جدید ائمه جمعه تحولی اساسی برای جذب جوانان صورت پذیرد

دسته: اخبار ویژه
۹ دیدگاه
شنبه - ۵ مرداد ۱۳۹۸
امید است در نسل جدید ائمه جمعه تحولی اساسی برای جذب جوانان صورت پذیرد

به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه بعد از انقلاب "بافق فردا" به سراغ با حجت الاسلام محمد هادی سمتی نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز رفت و با وی در خصوص ویژگی های نمازجمعه و امام جمعه انقلابی به گفتگو نشست

به مناسبت پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه بعد از انقلاب “بافق فردا” به سراغ با حجت الاسلام محمد هادی سمتی نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز رفت و با وی در خصوص ویژگی های نمازجمعه و امام جمعه انقلابی به گفتگو نشست.

سمتی ضمن تقدیر از تلاش های سایت خبری تحلیلی “بافق فردا” در پاسخ به اولین سوال پیرامون نگاه جنابعالی به عنوان یک طلبه به جایگاه امام جمعه چیست گفت:چند نکته را در مورد سؤال اول عرض می کنم.
بهتر است قبل از تعریف جایگاه امام جمعه، یک بار تعریف از هویت نماز جمعه داشته باشیم.نماز جمعه یک جایگاه ویژه است. از این نظر که محل اجتماع هفتگی مردم شهر محسوب می شود و اصل تجمع و دور هم بودن یک فرصت و زمینه برای رشد در همه مسائل اجتماعی است. از ویژگی های نماز جمعه این است که بستر طلایی برای تبیین و تحلیل و افزایش سطح فکر جامعه محسوب می شود.

وی افزود:این فرصت البته شاید در سایر اجتماعات قابل دستیابی باشد اما عمق و ظرفیت نماز جمعه قابل مقایسه با سایر مکان ها نیست.
نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است و باید هدایت گری در آن جا صورت بگیرد.

نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب بیان کرد:منظور از هدایت گری هم فقط هدایت گری سیاسی نیست بلکه هم فرهنگی و هم سیاسی را شامل می شود و هدایت گری فرهنگی اولویت دارد.

وی ادامه داد:نگاه ما به نماز جمعه یک نگاه آرمانی است چون یک نهاد حاکمیتی است و می تواند به رشد و پویایی مجموعه حاکمیت کمک کند.
در این مورد حرف خیلی زیاد است و باید در یک فرصت دیگری در این باره بیشتر صحبت کرد.

سمتی در پاسخ به این سوال که امام جمعه در جامعه اسلامی چه ویژگی هایی باید داشته باشد تصریح کرد:امام جمعه منصوب مستقیم از طرف رهبری یا شورای سیاستگذاری ائمه جمعه است و نماینده مستقیم یا غیر مستقیم رهبر نظام است پس ویژگی های امام جمعه باید نمایانگر خصوصیات رهبر جامعه باشد.

وی عنوان کرد:امام جمعه پدر معنوی یک شهر است و باید چتر حمایت از همه اقشار را باز کند البته حمایت به معنای رها کردن اصول و خطوط قرمز نیست شخصیت امام جمعه باید جنبه گفتمانی و هدایت گری داشته باشد.
فردی که در این جایگاه قرار می گیرد باید رفتار طلبگی و برادرانه و صمیمانه با مردم را یک برنامه همیشگی بداند.

نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز با بیان اینکه امام جمعه همچنین باید تکریم شود خاطر نشان کرد: یعنی هم از جانب مردم و مسئولین بالا دستی و هم از جانب خودش.

وی یادآور شد: تکریم خود یعنی قدرشناسی جایگاه و بالا نگاه داشتن دامن از آلودگی های مختلف این هایی که عرض می کنم همان حرف های رهبر انقلاب خطاب به امامان جمعه است.نکته مهم تر این است که امام جمعه ، امام روز جمعه نیست، شخص امام جمعه باید در طول هفته با مردم مراوده داشته باشد. البته همانطور که رهبر انقلاب هم هشدار دادند، امام جمعه باید از اصحاب قدرت و ثروت فاصله بگیرد.
سمتی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر امام جمعه بودید چه کاری برای جوان ها می کردید گفت:کار ویژه امام جمعه جذب جوانان است.جذب هم با حرف نو و بر آمده از اندیشه به وجود می آید.من فکر می کنم یکی از ضعف های امامان جمعه کشور همین است که کمتر حرف تازه و متین می زنند.

وی ادامه داد:راه دوم جذب جوانان برقراری رابطه صمیمی و عاطفی است.ما اکنون در گام دوم انقلاب هستیم و مسئله تقویت جوان مؤمن انقلابی توصیه بسیار مهمی است که در ۴۰ انتصاب اخیر توسط رهبر انقلاب خطاب به مسئولان و امامان جمعه جدید بیان شده است.

سمتی با اشاره به اینکه در این مورد هم با نقطه آرمانی فاصله داریم عنوان کرد: البته امید داریم در نسل جدید ائمه جمعه یک تحول اساسی و چشمگیر درباره جذب جوانان را مشاهده کنیم.من اگر امام جمعه بودم پشتیبانی منطقی و مداوم از مردم و نیز شنیدن سخن آن ها را عملیاتی می کردم.این یک وظیفه جدی است که به قول رهبر انقلاب نباید نمایشی و موقتی باشد.
نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز تصریح کرد:اما در مورد سن مفید برای عهده دار شدن امامت جمعه چند نکته مهم قابل توجه است.
نکته اول:ما جوان گرایی را یک اصل می دانیم و اکنون هم در گام دوم باید حضور جوانان در میدان های مختلف پر رنگ باشد.
البته جوان گرایی به معنای پیر زدایی نیست و لازمه حرکت به جلو استفاده از تجربه های گذشته است.
نکته دوم:بخش عمده کسانی که الان در مملکت صاحب منصب هستند از ابتدای انقلاب یا سال های نزدیک به دهه اول مشغول به خدمت هستند و اکنون در مرحله ای قرار دارند که شور و نشاط جوانی را ندارند و به طور طبیعی توانایی فعالیت های چالشی را ندارند.

وی گفت:البته این موضوع استثناء بردار است و رهبری هم فرمودند اگر کسی به لحاظ قانونی بازنشسته شده است اما جایگزین مناسبی ندارد بهتر است در همان جایگاه باقی بماند.البته امامان جمعه چون نیروی دولتی نیستند تاکنون مشمول قانون بازنشستگی کشوری نبوده اند ولی در دوره جدید فعالیت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه،تصمیم بر این است که با امامان جمعه بالاتر از ۶۰ سال خداحافظی شود و نیروهای جوان که حداقل ۳۰ سال دارند جایگزین شوند.

سمتی با اشاره به اینکه از سال ۹۶ تا الان حدود ۱۰ نفر از ائمه جمعه مراکز استان ها از سمت خود کناره گیری کرده اند متذکر شد: این روند ادامه خواهد داشت و اختصاصی به مراکز استان ها هم ندارد بلکه ملاک تغییر سن بالا است مسئله تغییر ائمه جمعه شامل حال استان یزد نیز خواهد بود.

وی همچنین در خصوص سؤال امکان تحصیل امامان جمعه بیان کرد:در این مورد اطلاع دقیقی ندارم اما به نظر بنده اگر با وظایف آن ها تداخل نداشته باشد اشکالی ندارد.میزان تحصیل امام جمعه یکی از عوامل موفقیت است و بی تردید در کارآمدی و روش مدیریت ارتباط با مردم و مسئولان هم اثر می گذارد.

نماینده طلبه ها در پاسخ به اینکه چه نمره ای به امام جمعه شهرمان می دهید یادآور شد:پاسخ این سؤال قدری سخت است البته مطالبی که تاکنون بیان کردم ملاک های نمره دهی است.بد نیست این نکته را بگویم که بنده در فروردین امسال نامه ای خطاب به امام جمعه بافق نوشتم و براساس بیانات رهبر انقلاب خطاب به ائمه جمعه در سال ۹۴،سؤالاتی را مطرح کردم ولی تاکنون پاسخ مناسبی نشنیده ام.

وی ادامه داد: ان شاءالله در فرصت مناسبی آن نامه را منتشر خواهم کرد. آن نامه ملاک نمره دهی را تعیین می کند در باره این که کدام امام جمعه را الگو می دانم باید بگویم امام جمعه الگو و تراز انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای هستند. البته تعداد امام جمعه های موفق کم نیست ولی معیار قضاوت همان است که عرض کردم.

نماینده طلاب بافق،بهاباد،خاتم و مهریز در مورد مطالبه گری جوانان در محل نماز جمعه دو نکته را عنوان و بیان داشت: مطالبه گری منطقی و عقلانی همیشه و همه جا مطلوب و بلکه یک وظیفه است و در نماز جمعه هم درجه مطلوبیت مطالبه گری بالاتر می رود و امامان جمعه هم وظیفه دارند به مطالبه صحیح و محترمانه جوانان و سایر اقشار مردم توجه کنند و با رفتار پدرانه واکنش نشان بدهند.مردم برخوردهای نا امید کننده و گزنده را از امامان جمعه بر نمی تابند.

وی اشاره ای به توصیه رهبری مبنی برای استفاده از ظرفیت جوانان داشت و افزود:دوباره تکرار می کنم که شورای سیاستگذاری و ستادهای نماز جمعه مراکز استان و شهرستان ها باید به جوانان بهاء بدهند و از ظرفیت های گوناگون علمی و معنوی آن ها بهره ببرند.

وی عنوان کرد:شما درباره سخنرانی جوانان در نماز جمعه پرسیدید ولی بنده معتقدم این حداقل کاری است که باید انجام شود. ستادهای نماز جمعه و شخص امام جمعه در هر شهر باید شورای مشورتی متشکل از جوانان داشته باشند و از نظرات کارشناسی آن ها بهترین بهره برداری را انجام دهند.

سمتی در پایان مهم ترین انتقاد به برخی امامان جمعه را نداشتن سعه صدر، عدم حضور فعال در بین مردم و جوانان،رفتار تشریفاتی و اداری با مردم و بی توجهی به رفتار نزدیکان و فرزندان عنوان نمود و گفت:شاید انتقادهای دیگری هم باشد که مردم و خوانندگان این مصاحبه تکمیل خواهند کرد.
ان شاء الله.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۳:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ببخشید اقای سمتی اگر میشه شما ویژگی های یک مدیر انقلابی موفق مثل مدیر مرکز نگهداری نیلوفر را هم بیان کنید.که با کارهای خوب ابوی تمامی مجموعه را ازخود راضی نگه داشتند.ایشان بی خدمت عزیز هستند .خواهشا بروید در شهر خودتان فعالیت داشته باشید ابوی را هم با خود ببرید.!!!!!!!!!

متحیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ماشاءالله!!!

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۶:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

امام جعفر صادق(ع) : هرگاه دیدید که بنده‌ای گناهان مردمان را جستجو می ‌کند و گناهان خویش را فراموش کرده است بدانید که او دچار حیله شده است
بحار الأنوار، ج۷۲،‌ ص۲۱۵

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باید پشتیبان امام خامنه ای و امام جمعه بود و با این کار دین خود را به شهد ا ادا کنیم
فقط ولایت هست که این کشور را نگهداشته است و باید حان را فدایش ورد

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود
گفتیم قانون اساسی اصلاح شود توجهی نکردید
گفتیم باید جان فدا کنیم توجه کردید

سیامک نیکبخت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با اصلاح به موقع قانون اساسی و عمل به ان می توان نگهبان خوب و لایق برای دست اورد شهیدان جانفدای این اب و خاک بود

فتوحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

لبیک یا امام خامنه ای

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۶:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب سمتی
شما به جای نصیحت وخطابه لطفا کمی به امورات پدر رسیدگی فرمایید

حاجی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای سمتی هر از گاهی خودی نشون میدن و صحبتهای جالبی میفرمایند .آقای سمتی شما دیگه معروف شدی