بی‌تدبیری در سیستمی شدن درخواست دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی

دسته: عمومی
۶ دیدگاه
جمعه - ۸ شهریور ۱۳۹۸

باسلام و احترام
برگه‌های دفترچه‌ام (بیمه تامین اجتماعی) تمام شد، مثل همیشه مراجعه کردم به واحد سازمان در بافق برای درخواست صدور دفترچه جدید، که مواجه شدم با قانون هچل‌هفتی که گفتند از دوهفته پیش اجرایی شده و دفترچه‌ها غیرحضوری درخواست میشود و بعد یک تکه برگه بهم دادند و گفتند که بروید کافینت ثبت نام..
متعجبانه گفتم: من الان نیاز به دفترچه دارم، این چه کاریه!
گفتند: ماهم میدونیم ولی قانون است باید اجرا بشود، شما بروید ثبت نام کنید بعد پیامکی برایتان خواهد آمد، آنگاه میتوانید به سامانه وارد شده و در منوهای مربوطه بروید و درخواست دفترچه را برای هرکدام از بیمه شدگانتان بدهید و ساعت دریافت و مکان دریافت را هم مشخص کنید و…
کلامشان که به اینجا رسید گفتم: معذرت میخوام من الان در موبایلم در سامانه ثبت نام هستم، ولی بابت ثبت نام اطلاعات جدیدی از من نمیخواد!! یکسری داده‌هایی که حتما حتما شما در سیستم اطلاعاتیتون دارید، این چه کاریه! بهتر نبود به جای این روند به بیمه شده یک رمز عبوری ارائه میکردید که به سامانه برود و درخواست صدور دفترچه جدید بدهد!
اصلا یه لحظه صبر کنید!
 به فرض اینکه فرایند جدید شما اطلاعاتی را بخواهد که قبلا نداشته است، دراین صورت اینکار برای شهرهای بزرگ با ان ترافیک شهری و کاری بالا خوب است، نه در شهر ما و خیلی دیگر از شهرها و روستاهایی که این بحثهای ترافیک کاری و خیابانی نیست، به نظرتان این روند ثبت نامی تسهیلی در امورات مردم دارد؟ درحالی که حتما هستند برخی که باید پولی هم بابت هر بار درخواست دفترچه یا .. به کافینت بدهند، چراکه همه بیمه‌شدگان اصلی با سایت و سامانه کار نکرده اند و قطعا به مشکلات متعددی برمیخورند.
بگذریم، با پیگیری که شد متوجه شدم که توسط یکی از مسئولین بافقی مستقر در استان، این روند از حالت اجباری خارج شده ولی همچنان وجود دارد.
اما
 اینگونه عجولانه یک فرایند بی‌خاصیتی به نام ثبت نام را کلید زدن درست نیست. بهتر بود مسئولان امر، این موضوع را با آینده‌گری و بهره گرفتن از تفکر شرکتهای خدمات سیستمی بروزتری اجرایی میکردند.
امروز سیستمی شدن با نرم افزار های موبایلی و پیامکی بهتر و سهلتر رخ میدهد و بیشتر عرف شده و سازگاری دارد تا سایتهای اینگونه‌ای، لذا لازم است مسئولان مربوطه پیگیری نمایند تا اگر قرار بر سیستمی کردن دارند، درست و اصولی قدم بردارند تا کار برای مشتری تسهیل شود، مخصوصا که در بین مشتریان سازمان تامین اجتماعی هستند افراد قابل توجهی که از شدت بیماریهای خود رنج میبرند و ایجاد چنین فرایندهایی برای ایشان پیچیدگی دارد و کاری اضافه محسوب میشود .
لازم به ذکر است جهت نمایان شدن میزان تفکر سیستمی و اشرافیت تیم برنامه نویس این شرکت خدماتی، این نکته کفایت میکند که در صفحه ثبت نام در فیلد گذرواژه هیچ راهنمایی درج نشده است که شروع باید با کاراکتری از حروف بزرگ و سایر قانونهای سلیقه ای ایشان باشد و کاربر پس از درج متوجه این قضیه  میشود و این یعنی چندین میلیون کلیک و… بی‌فایده و گرفته شدن وقت مردم.
برهمین اساس از مسئولین سازمان تامین اجتماعی درخواست عاجزانه دارم در این زمینه دستوری صادر نمایند درخور سازمان تامین اجتماعی و از نماینده پرتلاش و دقیق شهرمان جناب اقای صباغیان و ریاست محترم قوه قضائیه  تقاضا دارم جهت حل شدن اینگونه موارد پیگیری قانونی نمایند و پاسخ این سوال که شاید راه‌گشا باشد:
چرا یک شرکتی با خدمتی اینگونه‌ بی‌ارزش که چکیده‌ایست از تفکر سیستمی ضعیف که در بالا ذکر گردید توانسته است امورات سیستمی و فن‌آوری سازمانی به این بزرگی و با این حساسیت را در دست بگیرد؟

باتشکر
شهروندی از دیار بافق

رونوشت به :
– دفتر ریاست محترم قوه قضاییه جهت پیگیری نحوه انتخاب شرکت خدمات سیستمی سازمان تامین اجتماعی
– نماینده محترم مجلس جناب اقای صباغیان جهت پیگیری
– ریاست محترم سازمان تامین اجتماعی استان یزد جهت پیگیری لازم
– سایت بافق فردا جهت انتشار


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیز بسیار کار خوبیه سیستمی شدن هر چند برای اینایی که تعجیل دارن باید فکری کنن ولی بسیار کار شایسته ای بوده و اینقدر فرافکنی نکنید . رونوشت همه مردم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۴۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این رونوشت اول به دفتر رئیس قوه قضائیه فکر نمیکنی بی ربط باشه
یه اشکال اداری که هیچ تخلفی توش نیست وفقط بد سلیقگی و بد اجرا کردن قانون هست دلیلی برای ارجاع به مقام قضایی ندارد

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جالبه یزد به اجبار ۲۰۰۰ هزار تومان ازت میگیرن که کافی نت نری وثبت نامت میکنن درصورتی که خیلی ها خودشون میتونن از طریق اینترنت ثبت نام کنن

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۷:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا برخی شرکتها باحمایتهای خاصی خدمات را دست میگیرند.
بعید نیست این شرکت خدماتی هم از همین قماش باشد.
بدست گرفتن چنین خدماتی حساس از سازمانی به نام تامین اجتماعی باید روندی درست و حسابی داشته باشد که این اوضاع پیش نیاید.

ناشنای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام جانا سخن از زبان ما می گویی

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با بررسی و تحقیق انجام شده این روند عجولانه و بی تدبیری صرفا از طریق مسئول شعبه بافق انجام شده و در هیچ کجای استان و حتی کشور به این صورت همه گیر و بی حساب و کتاب نبوده و این اجباری که در بافق برای بیمه شدگان گذاشته اند به هیچ وجه قانونی نبوده و فقط و فقط برای آمارسازی و …. بوده و حتی مسئولین استانی تامین اجتماعی نیز موافق این رویه نبوده اند و نحوه اجرای صرفا توسط تامین اجتماعی بافق به این شدت اجرا میشود و هیچ پشتوانه قانونی ندارد .