معرفی نرم افزارFortran (1)

دسته: علمی - پزشکی
یک دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ آبان ۱۳۹۱

 

در این گزارش مقدمه­ و تاریخچه­ ای از زبان برنامه­ نویسی فرترن و منبع دانلود این نرم افزار ورژن PowerStation را بیان می­ نمایم.

مقدمه

برنامه­ نویسان از زبان­های سطح بالای بسیاری که دارای ویژگی­های متفاوت هستند استفاده می­کنند. برخی از آن­ها صرفا برای مسائل تجاری طراحی شده­ اند. در حالی که بقیه برای استفاده های علمی عام طراحی گردیده­ اند. بعضی از زبان­های کامپیوتری سطح بالای رایج که امروزه استفاده می­شوند عبارتند از: C، Fortran و Pascal. از میان این برنامه­ ها، فرترن (Fortran)، زبان برتر برای محاسبات علمی عام می­باشد. این زبان برای انجام هر کاری از مدل­های کامپیوتری دستگاه­های مولد برق هسته ­ای گرفته تا برنامه­ های طراحی هواپیما و دستگاه­های  لرزه­نگار استفاده می­شوند که بعضی از این پروژه­ ها، بدون اغراق به میلیون­ها خط کد نیاز دارند. بخصوص این زبان برای تحلیل عددی بسیار مفید می­باشد. علاوه بر این، فرترن (Fortran)، زبان غالب در دنیای ابرکامپیوترها و کامپیوترهای غول ­آساست.

تاریخچه فرترن

فرترن پدربزرگ همه­ ی زبان­های کامپیوتری علمی است. نام فرترن از FORmula TRANslation (تبدیل فرمول) مشتق شده است، که به این نکته اشاره دارد که، این زبان از آغاز برای تبدیل معادلات علمی به کد کامپیوتری در نظر گرفته شده است.کامپیوتر نوع 704 اولین کامپیوتری بود که زبان فرترن (Fortran) را ما بین سال­های 1954 تا 1957 استفاده می­کرد. لازم به ذکر است کامپیوتر 704 یک اتاق را به طور کامل اشغال   می­نمود. زبان فرترن زبانی است پویا که با پیشرفت در شیوه­ی برنامه­نویسی و فناوری محاسباتی به طور دائم در حال تکامل می­باشد. مسئولیت ایجاد  و گسترش ویرایش­های جدید زبان فرترن، بر عهده­ی کارگروه فرترن WG5 سازمان بین­المللی استاندارسازی جهانی (ISO) می­باشد. هر ده سال یکبار، ویرایش اساسی جدید از آن ارائه می­گردد. نرم­افزار فرترن با ورژن­های نظیر PowerStation و Compact رایج­تر می­باشد.

منبع دانلود نرم افزار

http://dc426.4shared.com/download/3ZmStKc4/fortran_powerstation_40.rar?tsid=20121030-124040-d674dc07

در گزارش بعدی به نحوه­ی نصب برنامه، نوشتن برنامه، نمونه برنامه و نحوه­ی اجرای آن می­پردازیم.

منبع

چپمن ا. ج. 1388. کتاب آموزشی Fortran 90/95، ترجمه­ ی ا. ن. قدسی و ا. ممتاز. تهران: انتشارت ناقوس.

احسان فتوحی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی رضا جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱ - ۶:۲۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جوانانی امثال شما باعث افتخار بافق و بافقی ها هستید