اندر حکایت مراسم ترحیم در بافق

دسته: اجتماعی , مقالات
۱۱ دیدگاه
یکشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

«در اسلام بجز توصیه و تاکید بر مراسم تشییع که هم برای تشییع شونده مفید است هم تشییع کنندگان، مراسمی به عنوان ترحیم ، مزار ، هفته ، چهلم و سالگرد نداریم و بهتر است مؤمنین در این شرایط اقتصادی هزینه ای که می خواهند برای اینگونه مراسم داشته باشند را به نیازمندان  بدهند».

این مطلب بخشی از سخنان حجت الاسلام شیخ علی روحانی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی شهرستان بافق در مراسم ترحیم یکی از سادات بافقی بود.

البته روحانی این را هم گفت که برگزاری مراسم یاد شده برای ذکر فضایل و مناقب اهلبیت علیهم السلام و احکام دین و شریعت خوب است اما باید مواظبت کنیم با ورود برخی رسوم غلط، پایه گذار بدعتی نو در دین یا مراسم مذهبی نباشیم.

روحانی ذبح گاو،گوسفند یا شتر جلو جنازه میت را از قبیل این بدعتها برشمرد و گفت:« بی شک کسانی که باعث و بانی بدعت در دین می شوند و دیگران بر اساس آن رفتار می کنند گناهش تا قیام قیامت به حساب آنها نوشته می شود و باید پاسخگو باشند».

راستش را بخواهید اولین باری بود که می دیدم یک منبری – که برخی گمان می کنند مراسم ترحیم و عزا برای هر که آبی نداشته باشد برای آنها نانی دارد – اینگونه و با صراحت دارد حرفهایی می زند که شاید به مذاق برخی از هم لباسها و خصوصا جامعه مداحان خوش نیاید اما وظیفه خود بداند در این زمینه، وظیفه شرعی و عرفی اش را به انجام برساند.

راستی چقدر خوب بود و خوب است آقای روحانی و دیگر وعاظ درباره نصب پارچه نوشته هایی مانند: «آهسته قدم بردارید که محله عزادار است» در زمان درگذشت یک جوان یا نوجوان یا نصب تصویر متوفیان پیر و جوان در قالب بنرهای کوچک و بزرگ هم به مردم بگویند که نه تنها این رفتار صحیح نیست بلکه گاهی دردآور هم می شود، چرا که باید فضای کوچه ، محله و خیابان به گونه ای آرامش بخش برای خانواده و بستگانی باشد که عزیزی از دست داده اند و مگر نه این است که گذشتگان حتی لباس و وسایل شخص متوفی را از جلو چشم بازماندگان بر می داشتند تا نگاه به آنها داغی را تازه تر نکند.

(البته ای کاش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری بافق هم مانند قبل از نصب بنرتصاویر متوفیان جلوگیری می کردند).
راستی چه کسی باید به مردم بگوید آنقدری که برای ولیمه ازدواج و عقیقه فرزند توصیه شده صدها برابر بر نخوردن طعام عزا سفارش هست و از آن مهمتر چه کسی باید به کسانی که دست اندرکار و گوینده تکبیر و تهلیل تشییع جنازه می شوند بگوید بجای داستان سرایی های من در آوردی درباره فضایل شخص میت و عالم اموات و ارواح !!! ذکر شریف لااله الا الله بگوید و از تشییع کنندگان بخواهد با شهادتین یا ذکر مصائب سیدالشهدا علیه السلام ثوابی به حساب خود و مرحوم دست از چاره کوتاه شده ثبت کنند.
چه کسی باید از مراسم خونچه برون و راه اندازی کارناوال خودروهای متعدد حاوی اطعمه و اشربه و …در مراسم سوم یا مزار نهی کند و به مردم بگوید اینگونه اعمال هیچ تاثیری در سعادت و شقاوت متوفی ندارد و چه بسا بازماندگان را مشمول آیات ابتدایی سوره تکاثر نماید.
چه کسی باید به مداح و مداحانی که در مراسم عزای یک خانواده جوان از دست داده مدیحه سرایی می کنند بگوید نیاز نیست هر ۳۰ ثانیه در حضور پدر و مادر داغدارش نام این جوان را به زبان بیاورند و مدام قربان قد و بالایش بروند شاید حق مطلب ادا شده باشد و …

و چه بگوبم وقتی در همین بافق در ایام عید غدیر و جشن و شادی دهه ولایت، یک ایستگاه صلواتی برپا شده بود کاملا سیاه پوش با تصاویری از چند جوان ناکام از دنیا رفته!!!
بی شک تشکر زبانی یا با قلم و نوشتار از طرف خود ما مردم از امثال رئیس دفتر تبلیغات اسلامی و همه واعظانی که در راستای فرهنگ سازی جامعه نقش اساسی دارند و درست عمل می کنند، اولین قدمی است که باید برای تغییر رفتارهای غلط برداریم و عمل کردن به آنچه امروز به خیر و صلاح جامعه است گامی مهمتر است که امیدوارم تحقق یابد.

محمد علی قاسمزاده بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۹۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد حکیمی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت بر شما
کاش روزی برسد که مردم به این سنت های اشتباه پایان دهند و کسانی که از طریق رواج این سنت ها به نان و نوایی رسیده اند از راه خود برگردند و بخاطر منافع مادی مردم را گمراه نکنند

یاور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کاش می گفتید که چند وقتی است کار خیری شروع شده و بعضی ها به جای هزینه‌های زیاد در این مراسمات . آن را صرف امور خیریه و هزینه دانش آموزان بی بضاعت و درمان نیازمندان خاص از طریق مجمع خیرین می نمایند .

محمد رضا رضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار زیبا وبجا فرمودید ودست جناب آقای روحانی درد نکند که باعث و بانی خیر شدند. هرکس ممکن است عزیزی را از دست بدهد واصلا خوب نیست پس از فوت عزیزی .دغدغه خانواده پذیرایی ومراسمهای مختلف هست و این اصلا مناسب نیست بهتر است تمام هزینه ها به مستمندان داده شود وزحمتی از دوش بازماندگان برداشته شود

علی اصغررنجبربافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲:۱۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام ودرودبه جناب آقای روحانی وهزاران آفرین به دوست عزیزم جناب آقای قاسم زاده که بسیار شیوا وروان مطلب را به درستی برای مردم فهیم وشریف بافق بیان کردند .دراین زمان که کسی یکی ا خانواده وعزیزش راازدست میدهد دردوناراحتی صدچندان است علاوه برناراحتی خود نگران تهیه شام ومراسمات وتامین هزینه گزاف این مراسم است که اگرانجام ندهم مردم میگویند چقدرخانواده اش به متوفی بی توجه ویا به مقام پدرویا مادر وهرشخص دیگری هستند که این امرسبب چنین هزینه های سرسام آورمیشود که چندان مناسب وپذیرفته نیست که تا چندماه باید بدهکار افرادباشد ایکاش همه به این مهم توجه خاص مینمودند وهزینه را درراه خیروکمک به مستمندان وایتام وبیسرپرستان هزینه میکردند .شاید برای متوفی این بهترین هدیه باشد وروحش شادگردد .درودبر جناب آقای قاسم زاده عزیز وجناب روحانی دوست وهمکلاسی قدیمی خودم که این موردمهم رایادآوری وتذکردادند

ک.عسکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نکته سنجی و روشنگری جناب روحانی و نویسنده محترم به دور از تعصب و رسم و رسومات زاید ، قابل تقدیر است . در بسیار از شهرها و استان های کشورنیزعمده مراسمات ، تلاوت قرآن به همراه قاری می باشد می باشد چنانچه کیفیت برگزاری ختم در بافق بدون قاری و تلاوت قران برایشان جای تعجب دارد.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.در بعضی از شهرها مراسم ترحیم به دوبخش اجرا می شود.بخشی رابه تلاوت قران وبخشی را به سخنرانی اختصاص می دهند واین خوب است.ولی در شهر ما همزمان با سخنرانی قران ها را بین مستمعین توزیع می کنند که درواقع به قران اهانت شده وکسی به سخنرانی توجه نمی کند.باید این سنت را شکست.

حسن نصیرزاده بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲:۵۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آرزوی تندرستی برای آقای روحانی وافرادی که دارای این اندیشه هستند و برای اشاعه آن زحمت میکشند از خداوندقادر متعال دارم شاد وموفق باشید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۰۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی خوشم آمد بهتر از این نمی شد

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۳:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای روحانی اگر مراسم ترحیم بد است پس شما چرا در مراسم ترحیم رفتید و این حرفها را می زنید .رطب خرده کی تواند منع رطب کند

    علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    سلام.بنده پای منبر بودم که آقای روحانی نگفتند مراسم ترحیم بداست .اتفاقا گفتند یکی از مصادیق یاد کردن اموات طیق فرمایش پیامبر اسلام .همین مجالس است.که ضمن طلب آمرزش برای اموات از مسائل مربوط به مرگ وقبر وقیامت وحساب وکتاب الهی ونصایح وزندگی بزرگان دین بیان می می شودوبسیار موثر است .البته اگر فکر کنیم.منظور ایشان پرهیز از خرافات وهزینه های اضافی بوده واستفاده صحیح از قران کریم در مراسم ترحیم راتاکید می کرد.

حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای روحانی و قاسم زاده با سلام و خسته نباشید الان بهترین موقعیت است که با هماهنگی و جدیت شهردار محترم این رسم و رسوم تشییع جنازه در سطح شهر و راه اندازی ماشین سیاه پوش و راه بندان در مراسم های تشیع جنازه و مزار و هفتم و چهلم و… برداشته شود و به مراسمات در بهشت الحسین یا امامزاده اکتفا شود. خدا خیرتان دهد