همایش سلامت روان و نشاط اجتماعی با همت مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی در بافق برگزار شد

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸
همایش سلامت روان و نشاط اجتماعی با همت مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی در بافق برگزار شد

با هدف آشنایی با مباحث سلامت روان ونشاط اجتماعی همایش یک روزه ای با همت مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی و با همکاری اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در سالن همایش های آهنشهر برگزار گردید.

با هدف آشنایی با مباحث سلامت روان ونشاط اجتماعی همایش یک روزه ای با همت مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی و با همکاری اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در سالن همایش های آهنشهر برگزار گردید.

ابتدای این همایش با تلاوتی از آیات کلام الله مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز و در ادامه مشاور فرهنگی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ضمن خیر مقدم به حاضرین، کاهش میزان خشونت ها و انحرافات اجتماعی ،ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی شهروندان و افزایش بهره وری در کار‌ها را از جمله ضرورت‌های اجتماعی عنوان نمود و گفت : در همین راستا با موافقت مدیریت مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی این همایش یک روزه در سطح شهرستان برگزار گردید.

وی ضمن قدردانی از سید فرهاد اسلامی مدیر مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی وریاست اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان در برگزاری این همایش ابراز امیدواری کرد که شرکت کنندگان از مطالب ارائه شده در این همایش استفاده لازم را ببرند.

در ادامه عباس ابراهیمی مدیر موسسه مهرورزان نیک اندیش بافق با توجه به گزارشات آماری مرکزاورژانس اجتماعی در شهرستان به پیامدهای منفی طلاق در جامعه پرداخت و گفت : بر اساس آمارها، پدیده ی طلاق در کشور در چند سال گذشته روند رو به رشدی را داشته و این موضوع نگرانی بسیاری از کارشناسان مسایل اجتماعی و خانواده ها را برانگیخته است؛ چرا که با افزایش طلاق در خانواده ها، پیامدهای منفی بسیاری متوجه افراد و به دنبال آن جامعه خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزایش طلاق ناشی از بسترها و عوامل مختلف است راهکارهای مناسبی را در این برهه از زمان ارائه نمود .

سخنران پایانی این همایش احمد خان آبادی از اساتید دانشگاه ، مشاور روانشناسی بالینی و مشاور دادگستری در حوزه خانواده بود .

خان آبادی اظهار داشت : از آنجا که در فرهنگ ملی و دینی ما نهاد خانواده همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، افزایش آمار مربوط به طلاق در ایران ضمن ایجاد نگرانی، اهمیت بررسی دلایل و یافتن راهکارهایی جهت کاهش آن را دو چندان ساخته است.

وی به حضور زوجین در دوره های مشاوره پیش از ازدواج اشاره نمود و گفت : هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است؛ این مرحله مهمترین مرحله‌ مشاوره ازدواج است زیرا جنبه‌ پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح، موجب تأمین بهداشت روانی خانواده خواهد شد .

مشاور دادگستری در حوزه خانواده یکی از علل اختلاف و طلاق در میان خانواده‌ها را شناخت ناکافی زوجین از هم عنوان نمود و افزود : به طور کلی ازدواج یکی از مهمترین حوادثی است که در زندگی هر فردی رخ می‌دهد و توجه به آن در‌خور اهمیت است؛ برای تشکیل خانواده، و تداوم و استحکام آن ، تربیت فرزندان و داشتن زندگی سالم توأم با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت، ضرورت دارد تا دختران و پسران هنگام ازدواج از خدمات مشاوره‌ پیش از ازدواج بهره‌مند شوند و از این طریق با اهداف، وظایف و حقوق یکدیگر به خوبی آشنا شوند.

از مباحث مطرح شده دیگری که در این همایش به آن پرداخته شد تاثیر پذیری سلامت روان در طول زندگی بود
احمد خان آبادی با بیان اینکه انسان در زندگی شخصی می تواند به طور همزمان نقش های مختلفی مانند پدر، مادر، همکار و شهروند اجتماعی داشته باشد، گفت: توان همه افراد برای ایفای یک نقش یکسان نیست و افرادی که از لحاظ سلامت روان شناختی، سالم باشند، می توانند این نقش را ایفا کنند .

این استاد دانشگاه روابط عاطفی و خانوادگی را اساس دوام و استحکام خانواده در راستای حفظ و بهداشت روان دانست و گفت: امروزه در اغلب خانواده ها به علت اشتغال پدر و مادر، فرزندان برنامه معینی برای گذراندن اوقات فراغت ندارند و بازی های رایانه ای با وجود زیان های متعدد؛ اصلی ترین برنامه تفریحی نوجوانان و جوانان شده است.

وی با بیان اینکه والدین باید از شیوه ها و راهکارهای مناسب در برقراری ارتباط با فرزندان آگاهی داشته باشند بر لزوم مطالعه پدر و مادر در نحوه پرورش فرزندان تاکید نمود و افزود : خانواده ، اولین و بادوام ترین عامل تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان و زمینه ساز رشد جسمانی، اخلاقی، عقلانی و عاطفی آنان است. فرزندان ما در خانواده رشد می کنند، بزرگ می شوند، صفات مثبت و منفی را یاد می گیرند و آنچه را یاد می گیرند به دیگران تعمیم می دهند، بنابراین باید محیطی را در خانواده خود فراهم کنیم تا آکنده از صفا و شادی و نشاط باشد. شادی و خوشحالی دل ها را به هم نزدیک و ترس و بدگمانی را از ما دور می کند، انرژی مثبت را افزایش می دهد، سلامت روانی خانواده را تضمین می کند و خانواده شاد هم جامعه ای شاد و با نشاط و لبریز از صلح و صفا می سازد.انسان موجودی شادی طلب است و هرگز داشتن مال و اموال، نشانه خوشبختی و بی نوایی و فقر نشانه بدبختی نیست.

شایان ذکر است:این همایش از ساعت ۸ صبح تا ۳۰/۱۱دقیقه با حضور نوری رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق ، علی میرابی مدیر روابط عمومی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی ، مشاور فرهنگی مجتمع نمایندگانی از ادارات مختلف شهرستان و جمعی از همشهریان و خانواده ها در سالن همایش آهنشهر بافق برگزار گردید.

IMG_20191016_164246IMG_20191016_164238IMG_20191016_164218IMG_20191016_164227


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸۵
برچسب ها: