ورزش ، شادابی، آرامش

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ آبان ۱۳۹۸

زنان در حالی که نیمی از جمعیت جوامع را تشکیل داده با مشکلات عدیده دیگری روبرو هستند که آنها را از داشتن فعالیت فیزیکی مناسب محروم مینمایند. زنان عموماً مسئولیت کارهای خانه و مراقبت از دیگر اعضاء خانواده را بعهده داشته، احساس مسئولیت پذیری و تعهد آنها موجب میشود کمتر برای ورزش و فعالیت فیزیکی مناسب وقت پیدا کنند ملاحظات فرهنگی و تربیت خانوادگی در مورد زنان و شرکت آنها در فعالیتهای ورزشی نیز یکی از مهمترین عوامل در شیوع کم تحرکی نزد زنان میباشد

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط برای حداقل ۵ بار در هفته( حدود ۱۵۰دقیقه ورزش باشدت متوسط)و یا ۲۵ دقیقه فعالیت شدیدحدآقل ۳ بار در هفته ۷۵ دقیقه با شدت زیاد یا شدید برای بزرگسالان توصیه می شود.

  البته هرچه میزان فعالیت بیشتر باشد اثرات مفید آن بر قلب و عروق بیشتر خواهد بود. در صورت عدم امکان فعالیت   براساس تعاریف فوق، رعایت توالی ۳۰ دقیقه به صورت سه دوره ۱۰ دقیقه ای فعالیت بدنی در طول روز نیز تقریبا همان اثرات مطلوب را خواهد داشت.

 اثرات مثبت فعالیت بدنی و ورزش بر دستگاه اسکلتی عضلانی

آرتروز، شایعترین بیماری مفصلی در انسان است. چاقی عامل خطر مهمی برای آرتروز مفصل ران و زانو محسوب میشود . تحمل وزن اضافی مفاصل را فرسوده خواهد کرد. تحقیقات نشان داده است کاهش وزن به میزان ۱۰ درصد وزن افراد باعث کاهش ۴۰ درصد ازدرد و نشانه های بیماری آرتروز زانو در افراد بوده مقدار قابل توجهی در افزایش کیفیت زندگی روزمره نقش داشته است. کاهش وزن،فشار اضافی را از روی مفاصل ملتهب برداشته، موجب تخفیف علائم آرتروز شامل درد هنگام حرکت ، خشکی صبحگاهی و احساس ضعف عضلانی و غیره میشود

یکی ازتصورات غلط و متداول بین مردم، مضر دانستن پیاده روی و بالا و پایین رفتن از پله برای افراد سالم است. در حالی که فشار برسطح مفصلی در افراد سالم باعث تغذیه بهتر سطوح مفصلی در مفاصل و تقویت عضلات اطراف مفصل باعث استحکام سطوح مفصلی درمجاورت یکدیگر میشود که مانع از سایش و فرسودگی زود هنگام سطوح مفصلی ودر نتیجه پیشگیری از آرتروز می شود. پس راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها، نه فقط برای مفاصل سالم ضرر ندارد بلکه عاملی برای تقویت عضلات و پیشگیری کننده از ابتلاءبه آرتروز در سالهای بعدی برای شخص است.

سایر اثرات مثبت فعالیت بدنی بر بدن

– بعلت افزایش قدرت سیستم ایمنی و اثرات مفید روانی موجب کاهش علایم بیماریها میشود.

– باعث استحکام استخوانها شده و از ابتلاء به پوکی استخوان به ویژه در زنان جلوگیری میکند.

– با حساس کردن سلولهای بدن به اثرات انسولین ضمن پیشگیری از ابتلاء به بیماری قنددیابت نوع ۲، در بیماران دیابتی باعث کنترل بهتر میزان قند خون آنها میشود و نیز میزان احتیاج به انسولین و داروهای ضد قند خوراکی را کمتر میکند.

– با اثر مثبت بر روی میزان چربی خون، موجب کاهش چربی خون مضر( تری گلیسرید و تاحدی LDL)و افزایش چربی خون مفید HDLشده و از این طریق هم به سلامت قلب و عروق کمک میکند.

– باعث پیشگیری در ابتلاء به اضطراب و افسردگی و ایجاد نوعی احساس آرامش در فرد میشود و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

– از ابتلاء به سرطان سینه و رحم در زنان پیشگیری میکند

تا شما ورزش نکنید ورزش همگانی نخواهد شد

منبع: بسته آموزشی ایراپن وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

طیبه عسکری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰۷
برچسب ها: