از گوشه بامی که پریدیم ، پریدیم

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۳ دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ آبان ۱۳۹۱

این روزها سخن از برگزاری کنگره بزرگداشت وحشی بافقی است. بزرگ چکامه سرای شهرمان که جهان   می شناسدش و چامه های (شعرها) زیبایش بارها در دست پژوهشگران به بوته نقد سپرده شده است. وحشی شوری به وطن داشت او چامه سرا و نویسنده ای چیره دست بود و در روزگارش شهر کهنسال ما به کوچکی روستایی فرسوده و غریب، زمان به سختی می گذراند. شاعر شوریده ما نیاز داشت به جایگاهی شکوفا و هنر پرور تا بتواند سخن دل بگوید و آفرینشی داشته باشد در خور احساس پاکش. بسیاری ترک وطن وحشی را به دلخوری از همشهریانش نسبت  می دهند گروهی دیگر عاشق شدنش را دلیل دوری از زادگاهش می دانند و دیگران هر کدام گمانی می برند و چیزی   می گویند تنها دادار یکتا از دل آن پیر فرزانه می داند آنچه تا کنون بر ما آشکار شده وحشی مهری بسیار به شهر خود داشته و تنها برای دانش اندوزی از این سرا بیرون شده است.
بافق ما اگر به مردان دلیر و دلسوز امروزیش نامی نباشد زیر سایه وحشی و مفیدی نفس می کشد. پرتره های زیبای جوانان غیور شهید دیروزش رنگ و لعابی به دیوارهای سرد و بی روح امروزش داده است وحشی غریب نیست اگر روانش به اینجا پر بکشد تفاوت چشمگیری با زمان خود نمی بیند. راستی چرا شهری چون بافق که روزگاری بر یزد و توابعش فرمان می راند امروز بدین گونه در آمده است؟ شهر ما روزگار ساسانیان و هخامنشیان را به چشم دیده است فرزندان بسیاری در دامن پرورانده محمد تقی خانی که نامش لرزه بر اندام دوست و دشمن می انداخت وحشی  چیره دستی که سخنش هنوز تازگی دارد. مفیدی بافقی تاریخ نگاری بی همتا که هنوز برخی همشریان نامش  نمی دانند ، آیه ا… حاج شیخ محمد تقی باقی ک با ترس بیگانه بود و نامداران دیگری که از یاد رفته اند و باید  زنده شان کنیم. چه بگویم از بی مهری و بی خیالی. تاکی مقاله انتقادی بنویسیم از چاله چوله های خیابانها، تصادفاتی که دلیلش بی برنامگی هاست محرومیتهایی که روز به روز بیشتر می شود و جز گروهی اندک کسی در اندیشه این چراها نیست.
سالهاست در انتظار کنگره وحشی روزشماری می کنیم و هنوز به برگزاریش باور نداریم. کار ما به جای بالندگی و سازندگی شده گله و شکایت و دلخوری. بافق ما معمایی است که در پس پرده قدمت خود رمز و رازها دارد تنها رهایش نکنید تنها به خور و خواب و کار نیندیشید به فکر خواسته هایتان باشید آنچه باید برای رفاه شما و خانواده تان آماده باشد. دل نبندید به آنچه هست چیری بخواهید که باید باشد و نیست. اگر ما و شما نخواهیم از مسئولین انتظاری نیست به گفته پروردگار از ما حرکت از خدا برکت. اگر حسرت رشد شهرهای دیگر را می خوریم نگاه کنیم ببینیم مردمش چه می کنند فراموش نکنیم ما مردم شهر خودمان هستیم و مردم هر شهری را از سازندگی و شکوفایی آن می شناسند. دادار یکتا یاریمان کند.
عالیه نقیب الذاکرین بافقی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱ - ۸:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درود بر شما که مطلب برای شهرمان می نویسید.رسالت خود را انچام دادید و دادار یکتا یاریتان خواهد کرد.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ - ۱:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تشكر
دوستان كه اطلاع دارند گفته اند كنگره وحشي در ارديبهشت بر گزار مي شود
خبر نگار سايت فردا پرس و جو كند ببيند دقيقا كي كنگره وحشي بر گزار مي شود

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اداره فرهنگ وارشاد بافق در مورد برگزاري گنكره وحشي بافقي اطلاع رساني كند