جولان کرونا و بی تدبیری بعضی مسئولین

دسته: مقالات
۸ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

من یک فرهنگی ام ، اموزگار مقطع ابتدایی ؛ این روزها بیشتر از هر زمانی خود را مسئول مدیریت بحران آموزش شاگردانم می دانم و تقریبا در شبانه روز به صورت مجازی با خانواده ها در ارتباطم تا از اضطراب آن ها بکاهم . نه من ، بلکه تمامی معلمان شهرم این روزها در تب و تاب این مسئله ی مهم هستند تا خدایی نکرده به آموزش لطمه ای وارد نشود.
همگان می دانیم که اهداف مدیریت بحران شامل کاهش توان خطر، اعمال کمک‌های فوری و در خور به هنگام ضرورت، دستیابی سریع و عملی به جبران وضع موجود و بازگشت به وضعیت مطلوب و طبیعی است نه نوشدارو پس از مرگ سهراب.
آنچه امروز من را وادار به نوشتن این مطلب کرد این بود که؛ پیام ها و توصیه هایی از مسئولان ارشد شهرم‌ در سایت های مختلف می بینم که مدام از عدم همکاری کامل مردم در موضوع قرنطینه ی خانگی دارند که البته سخن آن ها نیز کاملا به جاست. اما نکته ی مهمی که فکر من و خیلی از دوستانم را مشغول کرده، این است که خود آنها چه اقدام اساسی برای جلوگیری از ورود شهروندان دیگر شهرها به شهرم کرده اند؟
ایشان در پاسخ به یکی از همکاران من گفته اند ورود خودروهایی با پلاک غیربومی را کنترل می کنیم ، پس پلاک های تهران که این روزها در شهر می بینیم از کجا آمده است؟ و جالب تر اینکه ایستگاه های ورودی شهر به پلاک های بومی توجهی نمیکند ،آیا مطمئن هستید که تمام سرنشینان آن اهل بافق هستند که در این مدت در بافق بوده اند؟

به غیر استفاده از یک دستگاه حرارت سنج چه اقدامات دیگری انجام داده اید یا قرار است انجام دهید؟ آیا به چاره کار اندیشیده اید؟ ایا پرسنل خدوم و زحمتکش بیمارستان و مراکز بهداشتی به عنوان سربازان خط مقدم، از تجربیات دیگر شهرها و استانهای درگیر اطلاعی دارند؟ اصلا اموزشی در این مورد دیده اند؟ برای قرنطینه این عزیزان آیا مکانی در نظر گرفته اید؟ ایا برای نحوه ارتباط انها با خانواده هایشان چاره ای اندیشیده اید که برای عزیزانشان مشکل ساز نشود؟ مزایای مادی و معنوی این عزیزان که خود را فدایی مردم شریف نموده اند به چگونه است؟

آقای مسئول و آقایان مسئول میدانید شما بسیاری از کارگرها و کارمندان را نیز به اجبار وارد عرصه ی انتقال بیماری کرده اید ؛ چرا کارمندان بعضی از ادارات و موسسات مثل دانشگاه ها، بیمه ، پست، بانکها یا اداره ی ورزش نباید تعطیل شوند یا حداقل به صورت نوبتی در محل کار حاضر شوند ؟

مسئول محترم ؛ سلامتی کارگرهایی که این روز ها در باغچه های سرتاسر شهر مشغول گل کاری هستند مهم تر است یا زیبایی شهر ؟؟ وقتی حتی ساده ترین وسایل بهداشتی در اختیار آن ها نیست. شما که چندین سال متوالی ، چندین مدرک و لوح تقدیر و …. برای زیباسازی شهر و جدب گردشگر و … دریافت کرده اید؛ اجازه دهید امسال دعای خانواده ی این عزیزان افتخار رزومه ی کاریتان باشد . حرف من تعطیلی کار نیست اما با اجرای طرحی منسجم و هدفمند، نیازی به حضور همه آن عزیزان در محل کار نیست

راستی چرا به جای پیام های هشدار آدرس محلی که بتوانیم وسایل بهداشتی مورد نیاز این روزها را تامین کنیم نمی دهید؟؟؟ و یا اطلاع رسانی های ساده ای در مورد موادی که میتواند نقش ضدعفوتی را ایفا کند.

و اما کلام آخر؛
امروز اگر شهری مثل شهر مقدس قم و شهر زیبای رشت داغدار عزیزان بسیاری است؛ هم به کوتاهی مردم برمیگردد و هم به بی فکری مسئولین شهر که در قرنطینه شهر..
امیدوارم روزی این مسئله در شهر پرچالش من بوجود نیاید.

محبوبه رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۹۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ای کاش مردم یک مقداری جدی تر میگرفتن ؛صدای رفت و امد و شلوغی کارشان در خانه ها هم می اید!

علی جواهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام . مطلب کاملا درستی هست . متاسفانه مسئولین ما تا حالا هیچ قانون تنبیهی و بازدارنده ای برای محدودیت سفر وضع و اجرا نکرده اند
همه ی ما میدانیم که توانایی قرنطینه به صورت کامل رو ندارند ولی مطمئن هستم با کمک نیروهای نظامی و انتظامی کشور می‌شود محدودیت سفر سفت و محکمی اعمال کرد که به جز موارد ارژانسی سفر ، هیچ کس نتواند سفر برود .
باید با افرادی که با جان و امنیت مردم کشور ( امروز با سفر و تردد بی جا ) بازی میکنند به شدت برخورد کرد . هم جریمه های سنگین مادی و در مواردی که قانون پیش‌بینی می‌کند حکم های قضایی
تنها با این کار میشود سفر ها رو محدود کرد ، هر چقدر هم توصیه و تذکر بدهیم افرادی هستند که سفر خود را موجه میدانند و آگاه یا ناآگاه به سلامت مردم لطمه میزنند.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۲:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دولت چین با قرنطینه نمودن شهر ووهان البته با در اختیار قراردادن آذوقه و مایحتاج بصورت هفتگی و فرهنگ بالای آن مردم کرونا را مهارنمود اونم در شهر ۱۲ میلیون نفری اون وقت ما…..

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۶:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مطالب بجا و صحیح بود.خداقوت خانم رنجبر
من به عنوان اولیا دانش اموز شاهد تلاش های ایشان در زمینه تدریس هستم .
تجربه ثابت کرده ؛ مردم بافق و مسئولین تا یک قربانی نداشته باشند ، خطر را جدی نمی گیرند.

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
نوشته درست و به موقع بود ، لطفا مسئولان بحث های مطرح شده در مطلب را پیگیری کنند .

شهروند بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۹:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام. در این شرایط بحرانی که خطر بر روی شهر سایه گسترانیده و لحظه به لحظه نگرانی ها و اضطراب شهروندان عزیزبیشتر میشود، اقدامات موثر و صدالبته به موقع مسئولان میتواند مرهمی بر آلام مردم باشد و از وقوع فاجعه جلوگیری کند.
با تشکر فراوان از سرکار خانم رنجبر و آفرین به قلم زیبایتان که درد جامعه را به خوبی درک و بیان نمودید. موفق باشید.

یه شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا دلم به حال مردم کشورم و شهرم میسوزه
چطور توی خونه بمونیم وقتی مجبوریم به محل کارمون بریم؟؟؟
واقعا چرا اداره ها و ارگانها رو تعطیل نمیکنن؟؟؟
منی که یه مادرم و شاغلم… بچه هام رو از زور بی کسی به مهد میبردم … الان که مهدها تعطیل شده منی که کسی رو ندارم از بچه هام مواظبت کنه چطور برم سرکار؟؟؟؟؟؟
واقعا چرا کسی به این موضوع فکر نمیکنه؟؟

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.
به امید پاک شدن شهر ازهر چیز ناسالم. مطلب خیلی خوب بود امیدواریم که برگشت شما به خبر را شاهد باشیم. شرکت سنگ اهن که همیشه از لحاظ رسیدگی به کارگران عالی بوده است ،هفته ی جاری نیز همین منوال را پیش میبرد ،علاوه بر فراهم نمودن امکانات بهداشتی در محل کار از نیروهای کمتری در محل کار استفاده میکند که جای تشکر زیادی از مدیر عامل را دارد.