سال ۹۸ سال روزمرگی بافق

دسته: مقالات
۵ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۹ اسفند ۱۳۹۸

سال ۱۳۹۸ هم به پایان رسید، سالی پر از حادثه در کشور و روزمره برای بافق.

بی شک در سال ۹۸ برای بافق مثل دیگر شهرها و مناطق هم اتفاقات خوب افتاد هم بد، که شاه بیت اتفاقات خوب و قابل عرض و افتخار آن پیروزی مجدد نامزد بومی در انتخابات مجلس شورای اسلامی به مدد حضور بسیار خوب برخاسته از حس ناسیونالیستی مردم بافق نسبت به دیگر شهرهای حوزه انتخابیه بود. پیروزی ای که بسیار شیرین و مغتنم است هرچند نمی توان از آن به عنوان پیروزی عملکرد یا رضایت از عملکرد یاد کرد.

در حالی که بافق در سالی که گذشت شاهد شکسته شدن طلسم جاده بافق- نوق، آغاز احداث پروژه باغ ایرانی و افتتاح چند میدان و المان بود اما دچار نوعی روزمرگی هم بود، روزمرگی ای که علت آن را بایستی در ضعف … جستجو کرد چرا که … به عنوان موتور محرک و انرژی بخش به بدنه دولت و دولتی ها با ابزار مطالبه گری، یا خاموش بود یا با انرژی نیم سوزش توانی نداشت که بخواهد حرکتی قابل توجه ایجاد کند.

در مجموعه های معدنی و صنعتی شهرستان، گندله سه چاهون علی رغم سنگ اندازی بعضی خودی های تشنه قدرت، پیشرفت قابل قبولی داشت اما اتفاق قابل ذکر دیگری در آنها نیفتاد، چرا که خصولتی اش درگیر ثبات مدیریت و دفع شایعات بود، دولتی اش در برزخ واگذاری آنومالی ها و کارگرانش بلاتکلیف ، خصوصی اش همچنان درپیچ و خم اخذ مجوز و وام در راهروهای وزارتخانه ها سرگردان و دیگری در تب و تاب تمدید شدن مجوز برای بهره بردار و شکایت روزافزون کارگران از وضع موجود.

اصلا چطوراز یک مجموعه صنعتی مهم دیگر می توان توقع داشت وقتی مدیرش فقط چند روز خاص از یک ماه کاری در آن حضور دارد به خاطر داشتن سمتی بالاتر در پایتخت؟

بی شک از منفعل ترین ارگانها و موسسات شهرستان، مجموعه های فرهنگی در سال ۹۸ بودند که بجز چند فعالیت معمولی و جلسات همیشگی، محصول قابل عرضه ای در این عرصه برای جامعه نداشتند که هیچ، برخی حتی چراغ های افروخته فرهنگ و ادب را خاموش کردند.

در سال ۹۸ به علت تصمیمهای غلط و تندروی برخی اشخاص که نگاهشان به گردشگری با همردیفان خود در دیگر شهرهای کشور متفاوت است، این صنعت در بافق از رونق افتاد و عملا اسم بافق از شهرهای مقصد گردشگری حذف شد، به همین آسانی.

در کنار همه این بی رونقی ها تا بخواهید ساخت و ساز خانه باغ در مزارع بافق پر رونق بود. پاتوق های جدید زنانه و مردانه ایجاد شد، کوه های استوار سنگ های ساختمانی کمافی السابق توسط شرکتهایی که هیچ عوارضی به بافق نمی دهند به یغما رفت و به ازایش قبرستانهای سنگ در محیط زیست گسترش یافت. خبر جدیدی از اصلاح مرزهای جغرافیایی نرسید، موسسه مردم نهاد جدید یا شکل نگرفت یا اگر گرفت فعالیت آنچنانی از خود بروز نداد و… .

از همه اینها که بگذریم خاموش بودن چراغ مدیرپروری که چه عرض کنم، حتی کارشناس پروری در مرکز استان یا پایتخت از تلخ ترین موضوعات سال ۹۸ مثل یکی دو سال قبل بود که نباید براحتی از کنارش گذشت.

به هر حال سالی گذشت و سالی دیگر پیش رو، امید آنکه سال نو برای بافق بسیار بسیار بهتر از سال قبل باشد.

پیشاپیش عیدتان مبارک

محمد علی قاسم زاده بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۸:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام به بافق فردا و آقای قاسم زاده عزیز
همه آنچه گفتید درست بود و از همه درست تر عدم مدیرپروری یا به قول شما حتی کارشناس پروری نه در سطح کشور که حتی در سطح استان
این روزهای خوب نماینده بومی و استاندار بومی و مدیرعامل بومی هم بگذرد و همین فرداست که باز جمله معروف و عامیانه:((بافق کسی رو نداره)) توجیه و دلیلی میشه بر از دست رفتن حقوقی دیگر از فرزندان این شهر و صرفا حسرت و دیگر هیچ.
نماینده محترم،فرماندار عزیز،مدیرعامل گرامی،شورای اسلامی گرانقدر و حتی امام جمعه معزز ،امروز در انتصاب و ارتقاء نیروهای بومی همت بگمارید و از ظرفیت ایجاد شده استفاده کنید که فردا دیر است.

    محمد مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    کاش همه مسئولین دیدشون به مسائل اینجوری مثل شما باز بود…

ناظر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
مهمترین موضوع عدم پرورش نیروی انسانی در مرکز استان هست و
کار فرهنگی هم دومینش بود هرچند اعزام نیروی های مردمی در اوایل سال یه کار خودجوش فرهنگی بود
اما
بار منفی متن زیاد بود
اتفاقات خوبی هم داشت . همین که بعد از بیست سال ….انداختنش بیرون یه کار خوب بود
ماندن مدیرعامل
رو به اتمام بودن گندله و …

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون از آقای قاسم زاده که مطالب خوب و آموزنده و واقعی را بیان کردند

حاجی ابوالحسنی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۵:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاس
کوته بینی هایی در مورد گردشگری بافق شد که بهتر از این هم نمیشد انتظار داشت