” بیانیه مشترک تشکلات کارگری استان یزد در خصوص مصوبه مزدی سال ۱۳۹۹ “

دسته: کارگری
۲ دیدگاه
جمعه - ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

متن بیانیه به این شرح است 👇
بسم الله الرحمن الرحیم
…………………………….
کارگران و بازنشستگان نزدیک به دو ماه در انتظار و نگرانی با امید به صحبتهای اقای روحانی که وعده داده بود افزایش حقوق کارگران از میزان تورم کمتر نخواهد بود؛ و همچنین اظهارات اقای دکتر شریعتمداری در اردوی چمخاله و انعکاس آن در مجامع و نهادهای کارگری و بازنشستگی، به انتظار فردایی روشنتر روزهای سختی را گذراندند.
کارگرانی که در بحران ویروس مهلک و کشنده ی کرونا، بیماری و نگرانیهای ناشی از اپیدمی این ویروس با مشکلات معیشتی بسیاری دست به گریبان هستند و بازنشستگانی که علاوه بر موارد فوق، می دانند که متوسط دریافتی بازنشستگان کشوری و لشکری در سال جاری تا ۴ میلیون تومان افزایش داشته است، انتظار میرفت اعضای شورای عالی کار بطور اخص امسال تمام آیتمهای فوق به علاوه ی تورم قریب به ۴۲ درصدی که دولت نیز به آن اذعان دارد، و همچنین سبد معیشت و هزینه خانوارهای کارگری که میانگین آن برای خانوارهای ۳_۴ نفره ۴ میلیون و ۹۴۰ هزارتومان در سال گذشته براورد گردیده، را در تعیین مزد مد نظر قرار دهند. لیکن متأسفانه و بدور از انتظار علی رغم تلاش یکسویه نمایندگان کارگر در شورای عالی کار ، در نهایت مصوبه ۲۱ درصدی دستمزد سال جدید را بدون در نظر گرفتن تورم و تحقق مفاد ماده ۴۱ قانون کار شاهد بودند.
فلذا ؛ تشکلات کارگری استان یزد به نمایندگی از کارگران و بازنشستگان استان؛ ضمن ارج نهادن به تلاش همه ی عزیزانی که در استیفای حقوق حقه کارگران و بازنشستگان نقش قانونی و شرعی خود را ایفاء نموده اند، اعتراض شدید خود را نسبت به این بی عدالت آشکار اعلام، و ابلاغ مزد بدون جلب نظر نمایندگان کارگران را با روح سه جانبه گرایی در تضاد و تعارض، و مزد تعیین شده را مغایر با قانون دانسته، مصوبه مذکور را نه در جایگاه تعیین؛ بلکه به عنوان ” تحمیل” قلمداد می نماید و با توجه به عدم رعایت مفاد ماده ۴۱ قانون کار در تعیین مزد و سبد هزینه خانوارهای کارگری، و اینکه بر خلاف الزامات مندرج در قانون مزد مشخص شده است، از قوای محترم مقننه و قضاییه تقاضا دارد به مسئله ورود کرده و موضوع را به دلیل عدم اجرای قانون پیگیری نمایند.
خانه کارگر استان یزد.
کانونهای کارگران بازنشسته استان و شهرستان یزد.
کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان یزد.
مجمع نمایندگان کارگر استان یزد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
حمزه حمزه ای این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لازم است قانونی تصویب شود که سندیکاهای کارگری، سندیکاهای معلمین، و دیگر سندیکاها در مجلس نماینده داشته باشند یا اینکه طرح و لوایحی که از طرف این سندیکاها تهیه می شود در کمیته ها و کمسیون های تخصصی مجلس با حضور نماینده آنها بررسی و تصویب شود.

همچنین شدیدا نیار است که تشکیل و انتخاب اعضای سندیکاهای کارگری به شکل جدی تر و دمکراتیک تر انجام شود. در حال حاضر اداره کار سندیکاهای کارگری را جدی نگرفته و به نظر می آید این سندیکاها را مزاحم خود می داند.

متاسفانه کارگران عزیز هم تشکیل این سندیکاها را به شوخی گرفته اند و نتیجه اش این می شود که باید تورم بالا و حقوق کم را تحمل نمایند.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

البته در اینکه حقوق ها کلا نسبت به سایر کشورهای حتی بدون سرمایه بسیار کم هست بحثی نیست
ولی در مجموع با لحاظ نمودن افزایش ها در بن و حق مسکن میزان افزایش بالاتر از ۳۰ درصد بوده
ولی برای کارمندان فقط ۱۵ درصد لحاظ شده
بنظر من اگر کارمندان هم علیه دولت به دیوان شکایت کنند بهتر نتیجه خواهد گرفت