نذر آزادی

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۹

نذر کردن یک امر پسندیده برای برآورده شدن خواسته‌ها و نیات درونی انسان‌هاست که انسان‌ها علاقه زیادی برای ادای دین و نذر خود دارند و در شرایط کنونی جامعه بهتر است نذرهایی در جامعه گسترش پیدا کند که به ارتقاء سطح آگاهی سواد در جامعه منجر شده و سطح فرهنگ جامعه را ارتقاء داده و در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه کارآمد بوده و مفید واقع شده و زمینه‌های گوناگون ادای نذر با شرایط امروز جامعه منطبق باشد که امروزه این نوع از نذورات با نام نذر فرهنگی شناخته می شود مانند نذر کتاب, نذر خون, نذر طبیعت, نذر دانای ونذر آزادی…
نذر فرهنگی که در سال­های اخیر رواج یافته است به معنای نوعی نذر است که در آن صرف وقت و قوای فکری افراد مورد توجه است. در نذر فرهنگی فرد نذر کننده، کاری فکری، خلاقانه، فرهنگی یا تخصصی را برای دیگران انجام می دهد. بر خلاف نذرهای عمومی که مورد نذری عمدتا مادی و شامل مواردی مانند اطعام دیگران است، نذر فرهنگی شامل انجام یک کار فرهنگی و فکری برای فرد یا گروهی از افراد می‌شود.
در نذر فرهنگی افراد یک جامعه به این باور رسیدند که می توان رضایت امر قدسی را در اموری غیرمادی نیز کسب کرد برخلاف نذر اطعام یا نذر خوراکی که معطوف به جامعه ای است که حاجت مندان مهمترین راه کسب رضایت امر قدسی را سیر کردن شکم فقیران می دانند .
خوشبختانه با اقدام اخیر دو تن از همشهریان بزرگوارمان در آزادی زندانیان جرایم غیر عمد به جای قربانی کردن می توان به تداوم این مسیر چشم امید بست که با تغییر نگرش, این فرهنگ متعالی در شهر نهادینه شود.
امیدواریم با ایجاد تحول فکری و فرهنگی به مقوله نذر شاهد چنین حرکت ها زیبا و خداپسندانه ای باشیم. وباید از خط شکنان این عرصه که کاری بس بزرگ انجام دادند تقدیر وتشکر کرد و از خداوند متعال سرافرازی و سر بلندی و براورده شدن حاجاتشان را مسالت نمود
دکتر حسین ارجمند
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها: