نامه مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن بافق به مقام عظمای ولایت

دسته: عمومی
۱۳ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ آبان ۱۳۹۱
دکتر علی رضا یاراحمدی بافقی در زمان مدیریت عاملی شرکت سنگ آهن مرکزی ، در جهت جلوگیری از اجرای مزایده شرکت سنگ آهن ، نامه هایی خطاب به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری نگاشته و از معاون وزیر صنعت معدن تجارت نیز سوالاتی در این زمینه پرسیده است.

به گزارش بافق نیوز ، متن کامل این نامه که از سوی مدیرعامل سابق شرکت سنگ آهن بافق در زمان مدیریت عاملی این شرکت در سال ۹۰ به مقام معظم رهبری نگاشته شده است که با رایانامه ای از وی به دست ما رسیده ؛ به شرح ذیل می باشد:

بسمه تعالی

محضر مبارک آیت الله خامنه ای
مقام محترم عظمای ولایت و نائب بر حق امام عصر (عج)
با سلام و دعای خیر
احتراما بدینوسیله نظر مبارک جنابعالی را به اطلاعیه زیر که در تاریخ ۲۸ آبان ماه در روزنامه های دنیای اقتصاد و ایران چاپ شده است جلب می نمایم:

 

”سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، به منظور بهره‌برداری از معادن سنگ آهن مرکزی ایران جهت تولید سنگ آهن دانه‌بندی و کنسانتره، در نظر دارد استخراج و فروش سنگ آهن خام از معادن مزبور را به اشخاص حقوقی که دارای تخصص و توانمندی لازم در زمینه استخراج معادن سنگ آهن می‌باشند، واگذار نماید. لذا از کلیه متقاضیان ذیصلاح که تمایل به شرکت در مزایده دارند، درخواست می‌نماید که جهت دریافت اسناد مزایده از تاریخ درج آگهی تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه دوم آذرماه ۱۳۹۰ به دبیرخانه کمیسیون معاملات سازمان توسعه واقع در تهران، میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، نبش کوچه شریف، پلاک ۳۹ ، طبقه هفتم، مراجعه نمایند.””

 

این اطلاعیه حاوی نکاتی است که در ذیل به آنها اشاره می شود:
۱- مقصود از معادن سنگ آهن مرکزی ایران در این اطلاعیه طبق اسناد مزایده معادن شرکت سنگ آهن مرکزی ایران ـ بافق، چغارت و سه چاهون است. به استحضار می رساند این شرکت استخراج این معادن را طی قرارداد های ۲ ساله به شرکت های خصوصی شهداب و جهاد نصرکرمان واگذار کرده است و در حال حاضر این شرکت ۵/۶ میلیون تن سنگ آهن و کنسانتره مورد نیاز ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و.. را با قیمت دو پنجم قیمت جهانی تامین می نماید، لذا سئوال اینست چه تفاوتی بین آنچه در حال اجراست و آنچه سازمان توسعه و نوسازی از اطلاعیه فوق مد نظر دارد وجود دارد؟
۲- خصوصی سازی معادن در کشور طی چند دهه گذشته به صور مختلف اتفاق افتاده است: واگذاری معادن به اشخاص یا شرکت های ذی نفوذ با قیمت هایی بسیار ناچیز، دومین نوع واگذاری، به اشخاص و شرکت هایی بودکه قانونا ذی حق بودند یعنی یا خود مکتشف معدن بودند و یا از دیگران معدن را خریده بودند. نوع سوم واگذاری معادن به شرکت های نیمه دولتی مثل صندوق ها، بیمه ها و … است که اغلب به خاطر رد دیون دولت صورت می گیرد. واگذاری معادن در بورس به عنوان آخرین روش نیز مطرح شده است که متاسفانه به نظر حقیر هیچ کدام از این روش ها پاسخگوی شارع مقدس در قبال انفال نبوده و جالب اینکه جدیدا روش اول خصوصی سازی (اختصاصی سازی) مجددا در حال عرف شدن می باشد چنانکه از مفاد اسناد مزایده که تاکید می نماید شرکت های فولاد سازی در اولویت واگذاری می باشند چنیین بر می آید.
۳- معادن جزء انفالند و انفال سرمایه ملت است و اختیار آن بدست کسی نیست مگر جنابعالی به عنوان ولی مسلمین. از ویژگی های معادن این است که ورودی ندارند و مواد معدنی با کیفیت های متفاوت و معدن با ویژکی های منحصربه فرد پیچیده تر از یک کارخانه دارای مواد اولیه و محصول است. لذا مدیریت معادن نیازمند قوانین کامل و نظارت و کنترل های تخصصی مطلوب است و این موضوع وقتی شدت می گیرد که بخواهیم آنها را خصوص اداره کنیم. دغدغه اینجانب از طرح این موضوع وضعیت نابسام معادن خصوصی کشور است که نه از نظر کمیت و نه از حیث کیفیت مورد نظارت و کنترل اند و گاها مشاهده می شود تا ۱۰ برابر مجوز استخراجی ماده معدنی تولید و به میزان مجوز حقوق دولتی پرداخت شده است و یا اغلب مواد معدنی حاصل از تولید بخش خصوصی صادر و سرمایه گذاری نیز صورت گرفته نشده است.
۴- الگوی مناسب خصوصی سازی معادن از نظر متخصصین و بر اساس تجربه دنیا این است که دولت مسئولیت اکتشاف، طراحی و برنامه ریزی تولید بلند مدت و کوتاه مدت یک دوره زمانی محدود مثلا ۵ ساله را برای معادن بزرگ بعهده بگیرد و با تعیین مرجع تحویل و فروش ماده معدنی استخراجی و یا فراوری شده به همراه نظارت کامل و دوره ای توسط بازوهای منطقه ای (معادن نمونه دولتی) معدن را به مزایده بگذارد و در خصوص معادن کوچک نیز کنترل ها شدیدتر و کامل تر گردد (مقاله پیوست)
۵- لذا پیشنهاد می گردد بجای از بین بردن قدرت، اعتبار و برند منطقه ای و بین المللی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، این شرکت به عنوان یک شرکت نمونه دولتی معدنکاری روباز، دولتی باقی بماند و به عنوان یکی از قطب های معدنکاری وظیفه مدیریت معادن بلوک ایران مرکزی و نقش بازوی خصوصی سازی دقیق معادن منطقه (۴۰ آنومالی آهن) را همراه با رفع نیازهای اکتشافی، طراحی و برنامه ریزی تولید و خدمات عملیاتی معدنکاری (مثل آتشباری و ….) به همراه خدمات آموزشی، پژوهشی و مشاوره مهندسی را ایفا نماید تا امکان تامین ماده معدنی مورد نیاز صنایع کشور در آینده نیز وجود داشته باشد.
۶- حرکت های سیاسی اتفاق افتاده در دهه اخیر در شرکت سنگ اهن مرکزی و شهرستان بافق مثل اعتصاب ها، تحصن ها و مخالفت های با خصوص سازی در سالهای ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴، اعتصاب کارگری مرتبط با پیمانی شدن و تبدیل وضعیت در سالهای ۱۳۷۸ و ۱۳۸۴ و اعتصاب بزرگ و یک هفته ای شرکت و شهر بافق در اردیبهشت ماه سال جاری به دلیل کم توجه ای به این شهرستان، تبعیضات کارگری و مخالفت با خصوصی سازی نشان از وجود نارضایتی دائمی پرسنل شرکت و مردم منطقه از عدم سیاست گذاری و یا سیاست گذاریهای شتاب زدة بوده است. لذا چنانچه به سازمان خصوصی سازی و سازمان توسعه معادن نیز نوشته شد در حال حاضر طرح موضوع خصوصی سازی و یا واگذاری به صلاح منطقه نمی باشد.
لذا از محضر جنابعالی به عنوان آخرین و اصلی ترین مرجع دارای ولایت انفال استدعا دارم موضوع خصوصی سازی معادن را پس از ابلاغ قانون جدید معادن توسط کمیته ای قابل اعتماد و خارج از بدنه دولت راهبری و هدایت فرمایید و حساب آن را از اصل ۴۴ قانون اساسی جدا فرمایید و در خصوص اطلاعیه فوق در صورت صلاحدید از مسئولین مربوطه توضیح خواسته شود که چرا در امر خصوصی سازی معادن و یا واگذاری عملیات معدنکاری شتاب زدگی وجود دارد؟ و این نوع خصوصی سازی چه دردی از کشور دوا می نماید؟ و اگر واقعا جذابیت در امر خصوصی سازی معادن بخصوص فلزی ها بالاست معلوم می شود یا دولت حقوق ملت را از انفال به طور کامل از بخش خصوصی نمی گیرد و یا کنترل و نظارت کافی بر نحوه فعالیت ایشان نیست. لذا به عنوان یک متخصص و آشنا به مسائل خصوصی سازی های صورت گرفته مجددا موضوع خصوصی سازی محدود توضیح داده شده فوق که حقوق همه طرف های درگیر را به رسمیت می شناسد را به عنوان تنها راه حل دائمی و پایدار می دانم.
در آخر با تمام وجود برای سلامتی امام عصر (عج) و وجود مبارک جنابعالی به عنوان نائب بر حق ایشان آرزوی سلامتی طول عمر و سر بلندی دارم.

و من الله التوفیق
علی رضا یاراحمدی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۲۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر این آقایان به اصول اصل 44 ایجاد برابری اجتماعی در صنعت و عدالت اجتماعی هیچ توجهی نمی کنند فقط برای استفاده ابزاری جهت استثمار شهرستان بافق از آن بهره می برند لذا اگر وضع به همین روال پیش برود بافق از جفرافیای کشور محو خواهد شد.

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۲:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده بادمسئولین دلسوز وپردل وجرات

علی محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۹:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احتمالآ فرصت نکردن بخونن

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۹:۵۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
عجب رویی دارند این معاونین معدنی و بخصوص معاونت معدنی وزارت خانه که علی رغم دهن کجی های یک ساله به مردم شهرستان بافق:
۱- خصوصی سازی فولاد
۲- مزایده سنگ آهن
۳- توقف پروژه گندله سازی
۴- اعطای مجوز گندله سازی به آقای ابویی خریدار فولاد بافق با دستور مستقیم وزیر
۵- حمایت از معظمی مدیر عامل کانی کاوان علی رغم تعطیلی طرح آگلومراسیون
۶- ارسال نامه جهت جلوگیری از پرداخت ۲ درصد عوارض شهرداری
۷- جدا کردن آنومالی های شرکت سنگ آهن مرکزی و از بین بردن برند این شرکت
۸- مخالفت با برنامه های مدیر عامل بومی و مردمی و برکناری او
۹- خصوصی سازی ۱۰۰ درصد شرکت در آبان ماه ۱۳۹۱ ماهی که جرات حضور در شهرستان دارند

هنوز برای اثبات اینکه مردم بافق و مسئولین و نماینده مردم هیچ کاره اند گردهمایی معاونین را در بافق در زمانی برگزار می نمایند که شرکت سنگ آهن مرکزی را خصوصی کرده اند.
حتما انتظار دارند میهمان نوازی خوبی از ایشان بشود و حتما از مردم و مسئولین بی خیالی طلب می کنند

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر یاراحمدی مدیر جسوری بود که با توکل به خدا کارهای بزرگی را شروع کرد و در اذهان مردم باقی ماند اما نگذاشتند ادامه دهد چون جلوی تمام رانتها را گرفته بود…
مظلومانه رفت !!! هرچه هست خدا حفظش کند !

تقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیارخوب بودبایدازشماوفرماندارسابق تشکرکرد
بایدجلوخصوص بازی راگرفت

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱ - ۸:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نمایده عزیز حالا شما پیگیری کنید.درود بر اقای یاراحمدی.

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱ - ۹:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خدمت آقای دکتریاراحمدی :
بازهم زنده بادیک همشهری دلسوزوفداکار،بازشمانامه ای خدمت مقام معظم رهبری نوشته ایدومشکلات شهرراتوضیح داده اید ولی امان ازبعضی ازمدیران که این مشکلات رامیدانندولی ؟….

بافقی دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

زنده باد یکی از باسواد ترین و شجاع ترین افراد بافق که اگر نگویم بی نظیر لااقل کم نظیرترین آنها می باشد .حیف که ما جوانان واقعی قدر ایشان را ندانستیم و جای که باید عمل می کریم در خانه ماندیم . البته تاریخ نشان داده است که افراد درستکار و بزرگ مظلوم هستند؟؟؟؟!!!!تشکر می کنیم از دکتر یار احمدی که در این مدت کوچک کارهای بزرگی انجام داد.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ - ۸:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

وجود چنين افراد باسواد و متعهد براي اين مملكت باعث سرافرازي ما است
خدا رهبر را حفظ فرمايد

شهداب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۱ - ۷:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تنها کسی که در بافق دوست و دشمن ز او به نیکی یاد می کنند دکتر یار احمدی منشا خیر برایکار گرای بافق و مردم بافق بود و هست ای کاش مدیران فعلی هم این جوری بودند همه کارگرها و مردم بافق از او به نیکی یاد میکنند خدا پشت و پناهت اقای دکتر کارگر شهداب

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ودرود برهمت بافقی

محمد4054 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۳:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اب درکوزه ماتشنه لبان می گردیم یاردرخانه ماگردجهان میگردیم بایددست ازتعریفهای که حال ادم رابه هم میزندبرداریم تاکی ازاین وان مسئول تعریف کنیم هرمسئولی که میایدبرایخدمت امد بیایدبرای اولین باردورازشعاردست دردست هم دهیم وباهمبستگی راه درست راانتخاب کنیم وازحوادثی که برای کارخانه کاشی اتفاق افتاددرس گرفته ونگذاریم دیگرتکرارشودبرای پیش به سوی سربلندی بافق