ممنوعیت ورود آفرود سواران و موتور سواران به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ دی ۱۳۹۹

مراتع، عرصه ها و زیستگاه های طبیعی استان، پیست موتورسواری و آفرودسواری نبوده و با آنها برخورد قضایی خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، متأسفانه اخیراً گروهی از افراد خواسته و یا ناخواسته، بهترین و ارزشمند ترین مراتع بکر و دست نخورده و زیستگاه های حیات وحش را هدف آفرودسواری و سافاری قرار داده و آسیب زیادی به این عرصه های بیابانی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند وارد کرده اند.
پدیده گرد و غبار یکی از مهمترین تهدیدات زیست محیطی در نواحی خشک و بیابانی محسوب می شود. استان یزد نیز به دلیل قرارگیری در این اقلیم، همواره تحت سیطره طوفان های ماسه و گردو غبار است. لذا در این شرایط حفظ پوشش سنگ ریزه سطحی در کاهش فرسایش خاک و محافظت از خاک های با حساسیت بالا به فرسایش بسیار اهمیت دارد.
آفرود سواری و سافاری در زیستگاههای بکر با از بین بردن پوشش سطحی و بافت خاک محل را برای بروز پدیده گرد و غبار مستعد کرده و با وزش یک نسیم، گرد و خاک به هوا برخاسته و موجب بروز آلودگی محلی می شود. علاوه بر آن فشرده شدن خاک منطقه و از بین رفتن تخلخل آن موجب کاهش نفوذ آب به داخل خاک شده و در نتیجه تأثیرات منفی زیادی بر زایش و رویش گونه های گیاهی منطقه خواهد داشت. همچنین با ورود ماشین ها و موتورسیکلت ها به مناطق بکر تلفات جانوران در اثر تصادف افزایش و امنیت زیستگاه بر هم خواهد خورد که این موضوع، پراکندگی و مهاجرت حیات وحش را به دنبال خواهد داشت و در نهایت به تدریج اکوسیستم طبیعی منطقه تخریب شده و زخم های عمیقی بر طبیعت به جا خواهد ماند.
با توجه به مفاد قانونی مربوطه مبنی بر ممنوعیت تخریب و ایجاد آلودگی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست، آفرود سواری نیز در این مناطق به عنوان یکی از مصادیق تخریب محیط زیست ممنوع و بوده و با افراد خاطی برخورد قضایی صورت خواهد پذیرفت. همچنین در سایر مناطق نیز می بایست مناطق مستعد آفرود سواری و سافاری شناسایی و ضمن آموزش های لازم به افراد مرتبط، سافاری و آفرود به صورت هدفمند، قانونمند و کنترل شده و به نحوی برگزار شود که کمترین آسیب به طبیعت و حیات وحش را وارد کند.
سید جلال موسوی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۹
برچسب ها: