سرطان روده بزرگ؛ تشخیص و درمان

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹

کولون یا روده بزرگ بخشی از دستگاه گوارشی بدن (شامل: مری، معده، روده‌های بزرگ و کوچک) می‌باشد. روده باریک از انتهای معده شروع شده و به روده بزرگ ختم می‌شود و سپس روده بزرگ نیز از آنجا تا محل مقعد ادامه می یابد.
در سرطان کولون (سرطان روده بزرگ)، سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می‌کنند. اگر چه این سرطان از جمله معمول ترین سرطان های بشر به حساب می‌آید، اما به دلیل بهبود روش های غربالگری و تشخیصی، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
این بیماری در هر سنی بروز می‌یابد، اما میزان بروز در سن بالای ۵۰ سال بیشتر است.
این سرطان در مراحل اولیه درمان پذیر است، اما تشخیص آن در مراحل اولیه هیچگونه علامتی ندارد.
سرطان کولون سومین نوع سرطان های بدخیم و دومین عامل مرگ ناشی از سرطان است.
علائم هشدار دهنده اولیه سرطان روده
اغلب سرطان ها در کولون یا رکتوم از پولیپ ها ایجاد می شوند، بنابراین غربالگری برای پیدا کردن یا برداشتن آنها به جلوگیری از رشد آنها به سرطان جلوگیری می کند. علائم هشدار دهنده اولیه سرطان روده بزرگ می تواند شامل مواردی مانند کاهش وزن ناگهانی و یا رشته ای و باریک شدن مدفوع باشد. سایر علائم هشدار دهنده اولیه سرطان روده شامل موارد زیر می باشند:
• خونریزی رکتال به رنگ قرمز روشن یا تیره
• مدفوع رشته ای یا باریک
• احساس نیاز به تخلیه روده، در حالی که چیزی از آن خارج نمی شود.
• کم خونی ناشی از فقر آهن
• درد مداوم شکم
• کاهش وزن
اگر چه ممکن است این علائم ناشی از بیماری های دیگر مانند بواسیر یا بیماری های التهابی روده باشد، اما بایستی حتما در مورد آنها با پزشکتان مشورت نمایید. خون در مدفوع، حتی اگر به طور گاه و بیگاه دیده شود، نبایستی نادیده گرفته شود.

نجمه فتاحی کارشناس مبارزه با بیماری ها مرکز بهداشت بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۷
برچسب ها: