کتاب توزیع شده در راستای سند ۲۰۳۰ نیست

دسته: مقالات
۸ دیدگاه
شنبه - ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

چند روزی است دوستان عزیز هم لباسم مطالبی در یکی از سایت های اطلاع رسانی شهرستان درباره محتوای یکی از کتابهای اهدایی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق مطرح کرده و انتقادات تندی را متوجه مدیریت و روابط عمومی شرکت نموده اند.

بعد از خواندن مطالب این عزیزان کنجکاو شدم کتاب مورد مناقشه را مطالعه کنم تا بهتر بتوانم درباره اش نظر دهم.

از آنجایی که برخی از دوستان در انتقاداتشان این کتاب را در راستای سند ۲۰۳۰ قلمداد نموده بودند سعی کردم درباره این سند هم بیشتر بدانم.

بعد از این مطالعه مختصر، به چند نکته رسیدم که لازم دانستم با افکار عمومی در میان بگذارم تا همگان برای قضاوت ذهنیت بهتری داشته باشیم و اگر برداشت اشتباهی کرده ام مورد راهنمایی قرار گیرم.

تاکید بسیاری از بندهای سند ۲۰۳۰، از جمله پذیرش برابری، تفکیک و آموزش جنسی، مستلزم حذف بسیاری از قوانین اسلامی از متون درسی نظام آموزشی و گنجاندن آموزش های جنسی غربی است. فرهنگ جنسیتی غرب و شیوه های آموزش جنسی آن، مغایر با ارزش های اسلامی است. برای نمونه، مراد از کودک در اسناد و کنوانسیون های بین المللی، نه کودک ۵ و ۶ ساله، بلکه افراد زیر ۱۸ سال می باشد. این اختلاف برداشت ما را موظف می کند که اختلاط دختر و پسر را در همه سطوح آموزشی بپذیریم. افزون بر این، همجنس گرایی و برابری جنسیتی در همه عرصه ها و حتی آموزش جنسی را در نظام آموزش رسمی پذیرا باشیم.

این در حالی است که در سند « تحول بنیادین آموزش و پرورش» بر لزوم آموزش دختران و پسران با توجه به ویژگی های طبیعی و خلقتی تاکید شده است. و در خصوص آموزش جنسی هم، هر گونه آموزش را، فقط در چارچوب موازین اخلاقی، شرعی و قانونی پذیرفته است. و در این میان هم تاکید دارد که نباید نقش و جایگاه خانواده نادیده گرفته شود.

در سند تحول بنیادین، بر لزوم آموزش دختران و پسران با کارکردهای خانواده و وظایف آنان و زمینه سازی ایفای بهینه نقش های خانوادگی در آینده، توسط آنان تاکید شده است. در حالی که مفهوم آموزش جنسی و تنظیم خانواده در سند ۲۰۳۰، ناظر بر به رسمیت شناختن آزادی های جنسی نامشروع برای نوجوانان است.

با توجه به این تعاریف مشخص می شود که سند ۲۰۳۰ در تعارض با اسناد بالا دستی نظام آموزشی و تربیتی کشور می باشد.
حال سؤال این است که: آیا کتاب های توزیع شده در بافق از مصادیق آموزش سند ۲۰۳۰ هست یا خیر؟

قطعا جواب این پرسش منفی می باشد.

کتاب « چگونه از بدنم مراقبت کنم؟» هیچ گونه صحبتی از آموزش جنسی نکرده است. در آن صحبت از مقابله با تفکیک جنسیتی نیست‌. اختلاط دختر و پسر را ترویج نکرده و تفاوت های جنسیتی را منکر نشده است.

کتاب مباحثی را مطرح می کند که دانستنش نیاز هر دختر ۱۲ تا ۱۷ سال است.
مباحثی که باید بداند، ولی نمی داند چگونه و از چه کسی بپرسد.
نویسنده کتاب توصیه مستقیم نمی کند، راهکار قطعی نمی دهد، بلکه دختر نوجوان را ارجاع می دهد تا در مورد آن موضوع با پدر و مادر یا مربی خود گفتگو کند.

تاکید نویسنده بر مشورت و گفتگو با خانواده خصوصا مادر، خود باعث تحکیم بنیان خانواده می شود که دقیقا موافق و مورد تاکید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. (در یک کتاب ۹۰ صفحه ای بیش از ۵۴ بار ارجاع به مشورت و کمک گرفتن از والدین شده است.)

در پشت جلد کتاب چنین نوشته شده است: « این کتاب به تو یاد خواهد داد وقتی نگران هستی، بدانی چگونه سوال کنی. بی شک پدر و مادرت و دیگر بزرگسالان مورد اعتماد مانند پزشک و اعضای خانواده کنار تو هستند.»

در روانشناسی اسلامی موضوعی مطرح است به نام سبک زندگی.
روانشناسان معتقدند با اصلاح سبک زندگی که شامل: مدیریت جسم و بدن(خواب،تغذیه،ورزش)، مدیریت ذهن و افکار و مدیریت ارتباطات(ارتباط با خود و دیگران) است، می توان از بروز اختلالاتی مثل افسردگی، اضطراب، وسواس، استرس و انواع ترس ها جلوگیری کرد.
کتاب «چگونه از بدنم مراقبت کنم» تا حدودی از عهده این کار بر آمده است.

کتاب تصویرگری نسخه فارسی دارد، در آن تصاویر متناسب با مباحث انتخاب شده است، پوشش در خانه با پوشش در اجتماع و حتی مدرسه متفاوت است. و در پایان کتاب هم، سه موضوع حجاب، غسل و نماز مطرح شده است.

بنابر آنچه گفته شد پیشنهاد می کنم علاوه بر دختران، مادرانی هم که دختر دارند این کتاب را مطالعه کنند تا بتوانند پاسخگوی پرسش های احتمالی دخترانشان باشند.

مهدی مهدوی نژاد


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حاج اقا حرف اومدید

شفیعی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام ، خیلی هم کتاب خوب و مفیدی بود و جای داره از مدیریت تشکر کنیم ، چه خوبه است قبل از اینکه منتقد باشیم کمی بیشتر تحقیق کنیم وسطح اگاهی خودمون بالا ببریم ، دانستن انچه که باید دختران و پسران در حیطه سنی خود بدانند خیلی مفید هست پس مقابله بیخودی نکنیم کتاب منتشر شده قاتونی است ، اگر نگرانید بیشتر مراقب گوشیهای فرزندان و فضای محازی باشید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و تشکر از جناب مهدوی نزاد.جناب رضی و جیحانی عزیز و سایتها و گروههای دلسوز هم بیشتر و علمی تر صحبت کنید و انگ به این و اون نزنید خواهشا.قابل توجه همه دلواپسان بویژه بشکانی عزیز……

عباسی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداقوت وممنون از حاج اقا.دستمریزاد بابت کتاب خوبی که عزیزانی زحمت کشیدن وتهیه کردن که باعث پیشگیری ازجرم در اینده می شودوهیچ وقت مطالعه ودانایی باعث ضررپشیمونی نمی گردد.

ناشناس 3 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۴:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای مهدوی نژاد! آیا رویه آموزش این نکات، از منظر اسلام، همین است که فرمودید؟ پس یا اینکه آموزش های اسلامی این مباحث، در زمان پیامبر کم و کاست هایی داشته که هم اکنون با این کتاب ها و روش های مدرن در حال تکمیل است و یا نگرش اسلامی شما داری کم و کاست است؟!

ناشناس ۲ این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر در زمان پیامبر چنین روش و سیستمی برای این مباحث مطرح نبود، به این معنا نیست که هم اکنون جامعه به روشی نو برای فهم این مباحث به کودکان، نیازمند است؛ پس یا دیدگاه فقه اسلامی ایشان ناقص است و یا پیامبر اکرم صلوات الله علیه، روش کاملی برای آموزش مباحث بلوغی در اسلام ارائه نکرده اند و اکنون باید تکمیل شود.

دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۵:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این گفتمان ها در فضای مجازی، فقط کش و همکشی ست؛ نیاز است که فضای علمی و گفتمان فقی درست فراهم شود و این موضوع از منظر علمی مورد بررسی قرار بگیرد

گمنام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداقوت…آقای مهدوی نزاد