دلسردی نانوایان بافقی و تنور داغ مشکلات

دسته: اخبار ویژه
۲ دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ تیر ۱۴۰۰
دلسردی نانوایان بافقی و تنور داغ مشکلات

سهم نان در سبد غذایی خانواده‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

سهم نان در سبد غذایی خانواده‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

گلایه های نانوایان بافقی به دلیل کم بودن میزان نرخ نان در شهرستان و مسائل و مشکلات در این حوزه ما را بر آن داشت تا با دو نفر از آنان به گفتگو بنشینیم.

مهدی غلامعلی پور دبیر اتحادیه صنف نانوایان شهرستان بافق با بیان اینکه از مشکلات پیش رو تنگ آمده ایم گفت: از یکم فروردین سال جاری طبق مصوبه هیات دولت، حقوق ۳۹ درصد افزایش داشته و بالطبع آن بیمه کارگر، سهم کارفرما، مایحتاج نانوا و کارگر روند صعودی طی کرده است.

وی با اشاره به اینکه هفته گذشته مایه خمیر را هر کیلو ۳۷۰ هزار تومان خریداری می کردیم عنوان کرد: به فاصله یک هفته نرخ مایه خمیر ۴۹۰ هزار تومان شده است.

او با بیان اینکه متاسفانه نرخ تصویبی نان بدون در نظر گرفتن شرایط کاری نانوا مصوب می شود تصریح کرد:با معدنی بودن شهرستان بیکاری سنگ آهنی در شهر افزایش می یابد اما کسی حاضر نیست شاطری کند.

غلامعلی پور ادامه داد: در گذشته حقوق شاطر از بنا بیشتر بوده( حقوق نانوا روزی ۵۰ هزار تومان استاد ۴۰ تومان بوده است ) و در حال حاضر حقوق استاد بنا ۵۰۰ هزار تومان و شاطر خوب نهایت ۲۰۰ هزار تومان است این اختلاف حقوق در جامعه را چه کسی می تواند پاسخگو باشد؟!!!

صاحب مغازه نانوایی تافتون با بیان اینکه در این هوای گرم و سوزان با حقوق مناسب معادن چه فردی حاضر است در نانوایی مشغول بکار شود خاطر نشان کرد: کارگر نانوایی باید بهداشت را بخوبی رعایت کند، نان خوب پخت کند، مودب باشد و روزی ۱۳۰ هزار تومان دریافت کند در حالی که شاگرد بنایی روزانه ۲۵۰ هزار تومان حقوق می گیرد.

او در ادامه گفت: دولت می خواهد نان ارزان به دست مردم برسد چرا از جیب نانوا؟!!!
کاری به سر ما آورند که حاضریم سهمیه آرد و مغازه را بدهیم و برویم.

غلامعلی پور با بیان اینکه رضایت به دریافت حقوق یک پاکبان داریم عنوان کرد: کرونا مشکلات زیادی را برای همگان به بار آورد اما یک حسن خوب برای نانوا داشت و آن هم بکارگیری دانش آموزان در نانوایی است تاحدودی از مشکلات کمبود کارگری کاهش یابد.

وی افزود:خواهشمندم فکری برای صنف نانوایی بردارند تحملمان تمام شده؛ چرا در سال تولید و مانع زدایی جناب آقای مسئول فکری بحال نانوایی که در شرایط سخت کار می کند برنمی دارد؟!!! جناب آقای مسوول گران کردن مایه خمیر مانعی است برای نانوا و تولید!

وی با اشاره به اینکه دستمزد شاطر و شاگرد نانوایی را طبق استاد بنا و شاگرد بنایی محاسبه کنند گفت: با دعا و ثنا نان خوب توسط نانوا دست مردم نمی رسد خدا می داند چگونه و با چه شرایطی مغازه را می چرخانیم.

او افزود: متاسفانه هیچ فرقی بین نانوایی که با دل و جان کار می کند و کسی که آرد می فروشد نیست نانوای نمونه را کسی مورد توجه و تشویق قرار نمی دهد.

صاحب مغازه تافتون که به پخت نان لواش نیز می پردازد عنوان کرد:برای یافتن شاگرد چندین بار به کاریابی مراجعه کردم منشی دفتر گفت با حقوق روزانه ۱۳۰ هزار تومان دنبالش شاگرد نباش.

در ادامه این گفتگو حسین شعبانی زاده عضو اتحادیه صنف نانوا شهرستان بافق با بیان اینکه از گرمای شهر معدنی گرم نمی شویم گفت:اما دودش کورمان می کند.

وی افزود: خطاب به مسوولین اجرایی استان به صراحت می گویم زمانی که کارگروه استان می خواهد نرخ نان را تصویب کند با حضور فرد ۸۰ ساله به چنین کاری نپردازد چرا در این طور جلسه ها و نشست ها نباید از هر شهرستان یک نانوا حاضر باشد تا با توجه به در نظر گرفتن مشکلات، مسافت تا مرکز استان، سهمیه و … قیمت گذاری صورت گیرد.

او با بیان اینکه نرخ نان در حال حاضر نرخ دستوری از سوی استان است تصریح کرد: مدنظر داشته باشید که اکثریت کسبه بافقی کمتر از ۱۰ درصد افزایش قیمت برای اجناسی که از مرکز استان می آورند در نظر نمی گیرند پس چرا فقط یکسان سازی قیمت باید برای نان لحاظ شود؟

وی گفت: نانوایی آزاد پز در بافق یک ماه است که به دنبال کارگر می باشد اما کسی حاضر به کار در نانوایی نیست در شهر معدنی شاگرد نانوایی که ادامه کارش را در معادن مشغول بود و بازنشسته شده با توجه به آخرین پایه حقوق ۴ درصد بیمه را مجدد از نانوا می خواهد بگیرد.

صاحب مغازه نانوایی لواش روبروی بیت الرضا(ع) ادامه داد: هر زمان که نسبت به کم بودن قیمت نان اعتراض می کنیم می گویند انتخاب با خودتان بوده ؛پس کسی که همسری را انتخاب می کند مرد در خانه باید زور بگوید چون که همسر را انتخاب کرده؛ الان دولت باید به نانوا زور بگوید!!!

شعبانی زاده نانوای مرکز استان ۵۰ تن آرد دارد آیا سیر یاد گرسنه می کند در حالی که نانوای بافقی ۳ تن سهمیه آرد دریافت می کند.

وی افزود: قیمت نان لولش در حال حاضر ۱۹۵ گرم ۳۵۰ تومان، تافتون ۴۳۶ گرم ۷۵۰ تومان امروز چنانچه ۶۰ درصد افزایش قیمت نان داشته باشیم جوابگوی مخارج می شود.

او با اشاره به وضعیت گرانی اجناس گریزی به قیمت قند زد و عنوان کرد : فقط قند از ۸ هزار تومان به ۱۸۵۰۰ تومان رسیده است.

وی در ادامه در بخش دیگری از سخنان خود گفت:با تمام این اوضاع مشکلات دیگری هم اعم از جریمه توسط شبکه بهداشت و درمان را نیز داریم کجای قانون نوشته اگر مشتری ماسک نزده ۳۰۰ هزار تومان را صاحب مغازه بدهد.

شعبانی زاده افزود:مسئولین فقط به فکر حفظ صندلی هستند چرا استان یزد را به عنوان پنجمین استان نان ارزان در کشور معرفی می کنند
مسافت تا کرمان چقدر است لطفا قیمت نان را در بافق و کرمان مقایسه کنید.

او خاطر نشان کرد:توانستیم قیمت نان را ارزان نگه داریم اما برخی نانواها مجبورم برای جبران مایحتاج خود با خطا آرد بفروشند.

صاحب مغازه نانوایی لواش همچنین عنوان کرد: نانوایی که آرد نمی فروشد ضرر می کند چرا باید نان ارزان توسط مشتری بجای ۵ تا ۱۰ خریداری شود و بعد هم نان مورد استفاده خوراک دام قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در این هوای گرم یک درصد با دیگر نقاط استان برای قیمت نان تفاوت قائل شوید.

شعبانی زاده گفت: اگر معادن اعلام کنند سه نفر نظافت چی برای معدن می خواهند ۱۰۰ نفر ثبت نام می کنند اما یک نفر کارگر نانوایی در این شهر پیدا نمی شود.

وی در پایان گفت:معاون فرماندار به مانورها می گوید بیاید ۱۰ میلیون وام دریافت کنید چرا حق نانوا ماهی ۱۰ میلیون به مشتری داده شود تا مجبور به دریافت تسهیلات باشد.

شعبانی زاده عنوان کرد: امروز برای اینکه بتوانم جبران شاگرد نانوایی کنم دستگاه ۷۰ میلیون تومان خریداری کرده ام.

۲۰۲۱۰۷۱۱_۱۲۵۳۱۳

۲۰۲۱۰۷۱۱_۱۲۳۲۰۷


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کیف نان در بافق خیلی پایین است

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خسته نباشید به همه نانواهای بافق .