آموزش و پرورش بافق چه میکند؟ چه کسانی مسئولیت گروه های سرود را پذیرفته اند؟

دسته: مقالات
۵ دیدگاه
چهارشنبه - 14 مهر 1400

امروز سیزدهم مهرماه ۱۴۰۰ و دوازده سال است که از حادثه دلخراش تصادف گروه مارش و موسیقی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران _ بافق در مسیر جاده های کرمان میگذرد.

گروهی که متاسفانه تعداد زیادی از آنها در این تصادف مرگبار از دنیا رفتند و شاید اکنون اگر می بودند وضعیت سرود و مارش و عزا و آهنگ های موسیقی بافق اینگونه نبود.

اینک نکته مهمتری که به چشم می آید اینست که بعد از این حادثه گروه تشریفات و مارش شرکت سنگ آهن مرکزی بافق از هم گسیخته شد و در عوض هر زمانی که نیاز بود تا به فراخور مناسبت ها و اعیاد و یا ایام عزا و تسلیت، سرودی یا آهنگ موزونی خوانده شود دست به دامان عده ای از نوجوانان شهر می شوند که ظاهراً با برنامه ایی ضبط شده، سرودی را لب‌خوانی یا تکرار میکنند و به اسم کار جدید و عنوان گروه خودشان به ادارات درخواست کننده تحویل میدهند.

و اما اینکه در دولت آقای رئیسی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای نیاورد و هنوز هم مشخص نیست که آیا در مهرماه مدارس بازگشایی شده است یا خیر و یا کرونا چنین اجازه ای میدهد یا نه ولی به هر حال این دانش آموزان معلم و مربی دارند. انجمن اولیای مدرسه و سازمان دانش آموزی دارند و همچنین در اداره ی آموزش و پرورش معاونت پرورشی وجود دارد که بر فعالیتهای فوق برنامه و امور فرهنگی و هنری دانش آموزان نظارت و مدیریت می کند.

اینگونه نباشد که هر اداره و ارگان و سازمانی که بخواهد یا نیاز داشته باشد به اسم فعالیت های فرهنگی، دانش آموزان و بچه های دختر و پسر مردم بردارند و برای خواندن لب‌خوانی کردن از در و دیوار اماکن مذهبی و فرهنگی و یا دشت و بیابان بالا و پایین ببرند.

مسافرت گروهی دانش آموزان و فعالیت های دسته جمعی در قالب اردو و بازدید هم دارای قواعد و ضوابطی هست که باید با رضایت والدین و اطلاع انجمن اولیا مدارس و موافقت آموزش و پرورش بر اساس بخشنامه ها و آئین نامه های فوق الذکر باشد.

کاری نکنیم که خدای ناخواسته به جای فرهنگ سازی و انتشار فرهنگ غنی و تاثیر گذار خودمان نیروهای جوان و نوجوان مان پاسوز بی برنامگی و هدف‌ نداشتن های ما بشوند و یا بدون رغبت و انگیزه صرفاً بیایند و بروند.

در پایان دقت داشته باشید که سلایق جوانان و نوجوانان را در نظر داشته باشید و با تقسیم وظایف کاری و اداری خودتان، مسئولیت هر اقدام و ابتکاری را به عهده دستگاه و سازمان مربوطه بگذارید.

از ایجاد انشقاق و پراکندگی در بین جوانان پرهیز نمایید و با فراهم نمودن امکانات و تجهیزات لازم مسئولیت فعالیت فرهنگی و فوق برنامه هر سازمان و دستگاهی را به نیروهای پرورشی و فرهنگی آن نهاد و مربیان هنرمند آنها واگذار نمایید و نوجوانان و جوانان خوشفکر نیز محتوای جدید با ایده و فکر نو تولید و از بازخوانی چندباره آهنگ ها و شعرهای دیگران در برنامه ها و مراسم مشابه پرهیز کنید.

احمد برزگری بافقی؛ عضو انجمن اهل قلم شهرستان بافق

 دبیر اجتماعی سایت بافق فردا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
مرتضی حاجی ابوالحسنی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 مهر 1400 - 12:30 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

در این اوضاع آموزش و پرورش کاش معلوم میشد رئیس و کارشناسان آموزش و پرورش در بافق برا رضایت مدیر کل و حفظ سمت با سرنوشت بچه ها چه می کنند
۱_معلم دو کلاسه در ابتدایی برا ی دو مدرسه یک معلم
۲_دانشجوی مشاورمدرسه به جای معلم ابتدایی در کلاس مدرسه
۳_دانشجوی دانشگاه فرهنگیان با ۲ سال تحصیل در کلاس ابتدایی مدرسه
هدف پر کردن کلاس و رضایت مدیر کل وگرنه اگر مسئولین آموزش و پرورش بافق بچه های خود را سر این کلاس ها بفرستند
مدرسه شاهد نور و غدیر و …برا بچه ها ی خودشان با انتخاب معلمان خبره و مابقی مناطق هر طور شد برا بستن دهان والدین معلم سر کلاس بفرستند
راست می گویند اگر اداره کل این چنین می خواهد مدیر آموزش و پرورش زیر بار ظلم به دانش آموزان نرود و استعفا بدهد
شاید اوضاع بهتر از الان بشود

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 مهر 1400 - 4:55 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جانا سخن از زبان ما می گویی…

الف _ برزگری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 مهر 1400 - 9:46 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام و ارادت

در رابطه با فعالیت گروه های سرود دو سه نکته را یادآوری می نمایم تا شائبه نادرست و عدم مسئولیت پذیری این عزیزان از بین برود.

اول اینکه سوال مطرح شده در عنوان مطلب منتشر شده که «آموزش و پرورش چه میکند؟ و چه کسانی مسئولیت گروه های سرود را پذیرفته اند؟» با دقت نظر و توجه کامل به سرمایه ی انسانی و دانش آموزی این گروه ها مطرح گردید و تلنگری هست که اگر آموزش و پرورش مسئولیت شناسایی و پرورش استعدادها و ایجاد زمینه ی رشد و پویایی دانش آموزان را در موضوعات مختلف فرهنگی و هنری ندارد و یا نمی تواند برای اوقات فراغت دانش آموزان و براساس علاقه مندی های آنها برنامه ریزی و هدف‌گذاری نماید لااقل با نهادهای فرهنگی و آموزشی دیگر در ارتباط مستقیم و تنگاتنگ باشد و دانش آموزان علاقه مند را از مسیر درست به سازمان ها و تشکل های فرهنگی و مذهبی مربوطه معرفی نماید تا در آنجا به رشد و نمو فردی و اجتماعی برسند.

دوم اینکه: مدیریت و مسئولیت گروه های سرود مشخص شود‌ که دقیقا با چه کسی و بر چه اساسی می باشد و کدامیک از نهادها مجوز فعالیت آنها را صادر میکند و ناظر به فعالیت آنها می باشد تا در صورت بروز اتفاقات ناخواسته مشخص باشد که حامی و پشتیبان آنها چه نهادی می باشد.
به گونه ای نباشد که خدای ناخواسته آموزش و پرورش از خود سلب مسئولیت نماید و سایر نهادهای مرتبط و دست اندرکار، قصور و کوتاهی های احتمالی را به بخش دیگری متوجه سازند و عذر و بهانه بیاورند که اگر آن بخش دیگر همکاری میکرد چنین اتفاقی نمی افتاد.

و نکته آخر اینکه: گروه های سرود شناسنامه و چارت فعالیت خود را ایجاد و تکمیل نمایند و با بهره گیری از استعدادهای بالقوه شهرستان در زمینه موسیقی و شعر و آهنگ از سرمایه های موجود در سایر موضوعات مرتبط نهایت همکاری و همراهی را داشته باشند تا ان شا الله بتوانند آثار فاخر فرهنگی و هنری بومی و ماندگاری را با نام بافق و ارزشهای متعالی این شهر ارائه بدهند.

به طور قطع و یقین در مراحل ابتدایی هر کاری کپی برداری و بازخوانی آثار دیگران خالی از ایراد و اشکال نیست ولی بهتر از آن اینست که با ساختن آهنگ و سرود جدید حتی اگر برای ادارات و سازمان های مختلف بافق هم که باشد بتوانیم برند بافق و شاخصه های این دیار کهن و تاریخی را جاودانه بسازیم.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 مهر 1400 - 11:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
چه توقعاتی دارین
پسر …. آموزش و پرورش مدرسه … هست دیگه برا چی بره دنبال اینکه سرکلاس بچه های مردم کی هستن….
وقتی هم زنگ میزنی و اعتراض می‌کنی میگن مطمئن باشید خوب کار میکنن اگه خوب کار میکنن بچه های عزیز کرده ها را از مدارس خاص در بیارین بچه های ما را ببرین….

معلم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 14 مهر 1400 - 11:52 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

رییس آموزش و پرورش گفته بودن معلمای با سابقه کم نمیتونن مدیر و معاون بشن ,لطفا بررسی کنید مدیر مدرسه … کیه ، چند سال سابقه کار داره؟ با کدوم معاون آشنا یا فامیله و…..