آشنایی با دکتر محمد علی برخورداری بافقی با قلم حسین مسرت

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - 8 آذر 1400

محمّد علی برخورداری بافقی در سال ۱۳۲۲ خورشیدی در شهرستان بافق دیده به جهان گشود . دوران کودکی را در زادگاهش گذراند و وارد دبستان « خلدبرین » شد . بعد از دوران ابتدایی ، برای ادامۀ تحصیل راهی یزد شد و هم زمان ، به دلیل خوب نبودن وضع مالی خانواده ، به کار پرداخت . پس از
گرفتن مدرک سیکل ( پایان سوم دبیرستان ) ، به دلیل علاقۀ وافر به شغل شریف معلّمی ، تصمیم گرفت که در دانشسرای مقدّماتی یزد ادامه تحصیل دهد ؛ امّا دانشسرای تربیّت معلّم در همان سال منحل شد . یک سال بعد ، در آزمون ورودی دانشسرای کشاورزی اصفهان شرکت کرد . آن زمان ، یزد جزء اصفهان بود و شش سهمیه داشت . وی در این آزمون ، رتبۀ اوّل را به دست آورد و راهی دانشسرای کشاورزی شد تا شاید این بار ، به آرزوی معلّمی جامۀ عمل بپوشاند ؛ از قضا ، باز هم پس از سه ماه ، دانشسرا تبدیل به دبیرستان کشاورزی شد و هدف او محقّق نگردید . در نهایت ، همان جا با احراز رتبۀ اوّل ، در رشتۀ کشاورزی دیپلم گرفت امّا به آن بسنده نکرد ؛ با ذهن وقّاد و هوش سرشاری که داشت ، رشتۀ ریاضی را نیز به صورت متفرّقه خواند و امتحان داد و همان سال (۱۳۶۴ ) ، موفّق به اخذ دیپلم ریاضی شد . سپس با این دیپلم ، در کنکور شرکت کرد و در رشتۀ فیزیک دانشگاه اصفهان پذیرفته شد و تحصیل خود را در این دانشگاه آغاز کرد . در آبان ماه همان سال ، به همراه یکی از دوستانش به تهران رفت و باز در آزمون ورودی دورۀ کاردانی کشاورزی در هنرسرای عالی – که وظیفۀ تربیّت معلّم برای رشته های فنّی را بر عهده داشت – شرکت کرد و با رتبۀ اوّل پذیرفته شد . چنین بود که بار دیگر به عشق معلّمی ، تحصیل در رشتۀ فیزیک دانشگاه اصفهان را رها کرد و به تهران رفت ؛ امّا در سال دوم تحصیل ، به سبب اتّفاقاتی که ذکر آن از گنجایش این مقال بیرون است ، از دستیابی به آروزی دیرینه اش بازماند . همان سال ، امکانی فراهم شد که دانش آموختگان هنرسرای عالی در یکی از رشته های فنّی دانشگاه های کشور ، تا مقطع لیسانس ادامۀ تحصیل دهند و به عنوان مهندس فارغ التحصیل شوند . البته انتخاب رشته ، به فراخور معدّل دورۀ قبل میسّر می شد ؛ محمّد علی برخورداری ، به دلیل کسب نمره های بالا و احراز رتبۀ اوّل در دورۀ کاردانی ، در رشتۀ راه و ساختمان هنرسرای عالی ( دانشگاه علم و صنعت ) پذیرفته شد . در سال ۱۳۵۰ ، مدرک کارشناسی خود را از این دانشگاه اخذ کرد و به دریافت نشان درجۀ دوی فرهنگ که دومین مدال فرهنگی –علمی کشور بود ، مفتخر شد . پس از آن ، به کار در واحد ساختمانی معدن پابدانا پرداخت و به عنوان رئیس کارگاه استخدام شد . پس از چندی ، مرّبی پیمانی دانشگاه علم وصنعت ، و با گذشت سه سال ، عضو هیئت علمی رسمی آن دانشگاه شد . چهار سال در این دانشگاه تدریس کرد ؛ سپس به دلیل کسب رتبۀ اوّل در دانشگاه علم و صنعت ، با دریافت بورس ، برای ادامۀ تحصیل راهی آمریکا شد ؛ به سال ۱۳۵۵ ، در مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ راه و ساختمان ، از دانشگاه ایالتی میشیگان فارغ التحصیل شد و چهار سال بعد ، یعنی در ۱۳۵۹ ، مدرک دکتری خود را در رشتۀ مهندسی سازه از همان دانشگاه دریافت کرد . پس از گرفتن مدرک دکتری به میهن بازگشت .
وی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ ، معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت بود . به مدّت یک سال ، از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶ ، ریاست دانشکدۀ راه و ساختمان دانشگاه علم و صنعت را بر عهده داشت و از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸ معاون اداری – مالی دانشگاه علم وصنعت بود . در دورۀ ریاست دکتر جلیل شاهی ، از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ رئیس مجتمع فنّی و مهندسی دانشگاه یزد شد . از ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۷ ، رئیس دانشگاه یزد بود و در فاصلۀ سالهای ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱ ، ریاست دانشگاه زنجان را بر عهده داشت . پس از آن ، از ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ ، به ریاست دانشگاه تربیّت معلّم ( خوارزمی ) منصوب شد و از تاریخ ۲۷/۲/۱۳۹۲ الی ۲۰/۱۲/۱۳۹۶ ، رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران بود .
دکتر برخورداری در انجمن مهندسین ایران ، انجمن بتن آمریکا و انجمن مهندسان راه و ساختمان کانادا عضویّت دارد و در رشتۀ خود ، از استادان ممتاز و برجسته است .
گزیده ای از مهم ترین اقدامات وی در دانشگاه یزد:
-تلاش برای استقرار بنیانهای صحیح تشکیلات سازمانی در دانشگاه و نوپای یزد .
-تکمیل اجرای طرح دانشکدۀ فنّی ۱ و خوابگاه شقایق .
-آغاز طرح های عمرانی مانند دانشکدۀ منابع طبیعی ، دانشکدۀ فنّی ۴ ، سلف سرویس ، خوابگاه مریم و فاز اوّل مسجد دانشگاه .
-تجهیز کارگاهها و آزمایشگاهها.
-توسعه و تجهیز سایت کامپیوتر دانشگاه.
-راه اندازی ۱۲ رشتۀ کارشناسی و ۶ رشتۀ کارشناسی ارشد جدید در دانشگاه .
-جذب اعضای هیئت علمی جدید و تأمین بدنۀ کارشناسی دانشگاه از طریق استخدام نیروهای متخصّص .
-اعزام مربیّان به خارج از کشور یا دانشگاه های داخلی برای تحصیل در مقطع دکتری .
-پیگیری و اقدام عملی برای تأسیس دانشگاه میبد .
-اخذ مجوّز تأسیس دانشگاه اردکان.

حسین مسرت


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد علی فتاحی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 9 آذر 1400 - 8:07 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام واحترام خدمت مردم شریف بافق بخصوص قشر شریف ومفتخر اساتید علم وفرهنگ وهنر
امثال اقای دکتر برخورداری باعث افتخار کشور واستان وشهر بافق می باشن.جا دارد مسئولین مرتبط برنامه ای جهت تجلیل از ایشان وسایر فرهیختگان ومتخصصین شهرمون داشته باشن تا ضمن اینکه جوانان ومردم شهرمون شناخت بیشتری ازانها پیدا میکنن الگوی خوبی هم برای اینده جوانانمون باشن

بشارت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 آذر 1400 - 10:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

والبته حذف مجوز دانشکده معدن بافق وابسته به دانشگاه یزد هم درزمان ایشون انجام شد ولی خوبه که مجوز برا اردکان را گرفتن و محکم اجراکردن !!!

احمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 1 دی 1400 - 1:37 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

لطفا عنوان مقاله را اصلاح کنید:
به قلم حسین مسرت…
با تشکر از جناب مسرت که خود از دانشی مردان استان هستند و با آثار متعدد و با ارزش، ستاره ای درخشان در آسمان فرهنگ کویر محسوب می شوند.