آغازی بر یک پایان

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ بهمن ۱۴۰۰

بی شک برای اینکه جامعه ای  فعال و پویا داشته باشیم  باید از گذرگاه  فرهنگ عبور کنیم  و در این رهگذر  نیز فرهنگ ، پیچیده ترین  عنصر به شمار می آید؛  اما آن چه در این سال ها به وضوح دیده شده است عدم سرمایه گذاری جدی  در این بخش  در مقایسه با سایر بخشها بوده است.
یکی ازاقدامات فرهنگی بزرگ که در شهرستان بافق در این سال هارخ داد برگزاری نخستین کنگره ملی وحشی بافقی در سال ۹۲ بود که از منابع شهرستان و وزارت ارشاد هزینه شد و در آن سال تقریبا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه برگزاری کنگره ملی وحشی بافقی شد.
ورخداد بزرگ دیگر در حوزه فرهنگ ساخت و تکمیل مجتمع فرهنگی هنری ارشاد است که تمام هزینه آن از بودجه های استانی تامین شد واخیرا با مصوبه جدید استانداری مقرر شد برای تامین تجهیزات مجتمع دو میلیارد تومان توسط فرمانداری و شرکت سنگ آهن پرداخت گردد.
این در حالی است که در این سال ها بیش از هزاران میلیارد از درآمد های بافق در حوزه های دیگر هزینه شده است.
اخیرا هم خبری در رسانه ها به نقل از رییس محترم شورا منتشر شده است  که در سال های گذشته ۱۰ درصد از ۳۰ درصداز عوارض سنگ آهن به شهر در امور فرهنگی هزینه می شده است که اخیرا با تنفیذ استاندار تا ۲۰ درصد شده است که در اینجا لازم است از تمام مسئولان علی الخصوص امام جمعه محترم برای پیگیری این موضوع قدردانی شود و هم چنین از دید باز استاندار محترم برای توجه به مسائل فرهنگی تقدیر نمود.
ولی یک سوال در این جا باقی می ماند و آن این است که طبق گفته رییس محترم شورا قبلا ۱۰ درصد در امورات فرهنگی هزینه می شده است ولی در این سال ها سهم اداره ارشاد که متولی اصلی فرهنگ است از این ۱۰ درصد چیزی نزدیک به صفر بوده است و به جر مبالغ اندکی که به برخی انجمن ها مساعدت شده است و عدد بسیار ناچیزی است اتفاق خاصی نیفتاده است و حتی در سال ۹۸ساخت مجتمع ارشاد به دلیل کمبود ۲۰۰ میلیون تومان تعطیل گردید و تکمیل آن دو سال به تعویق افتاد.
فقط در سالجاری اتفاقات مثبتی در حوزه فرهنگ رخ داد که مساعدت به انجمن ها و رسانه ها توسط فرماندار سابق و هم چنین مساعدت در خرید تجهیزات به مبلغ یک میلیاردتومان برای مجتمع ارشاد با توجه به مصوبه اخیر,جزو این حمایت ها بوده است.
اگر بنا به گفته مدیر عامل سابق شرکت سنگ آهن که عوارض اختصاص یافته به شهر را در سال ۹۹ مبلغ ۶۴ میلیارد عنوان کردندبخواهیم یک حساب سرانگشتی داشته باشیم ,ده درصد آن برای حوزه فرهنگ تنها در یک سال, مبلغی بیش از ۶ میلیاردتومان می شود که رقم قابل توجهی است.
البته اذعان داریم که با توجه به گستره وسیع فرهنگ, ارگان ها وادارات دیگر هم مشمول هزینه کرد فرهنگی می شوند ولی اداره ارشاد به عنوان متولی اصلی فرهنگ, سهم بسیار ناچیزی در این مورد داشته است که گاهی اوقات برای یک میلیون تومان هم در محذوریت بوده است و با این که عوارض توسط شرکت سنگ آهن به شهر پرداخت شده بود باز هم چشم به حمایت های شرکت باید می بست و بیشتر برنامه های فرهنگی با مساعدت شرکت سنگ آهن اتفاق می افتاد.
در پایان امید داریم دستور استاندار محترم در تخصیص ۲۰ درصد از عوارض سنگ آهن به شهر,برای اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی, ساز و کار شفاف و قطعی پیدا کند و دغدغه ای در حوزه فرهنگ برای اهالی فرهنگ وجود نداشته باشدو با این که این اتفاق خیلی دیر رخ داد ولی می تواند آغازی روشن بریک پایان نامشخص و مبهم باشد.

حسین ارجمند
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بودجه فرهنگی شهرهای دیگر که از مرکز استان و کشور تامین و هیچ گاه ادعای کمبود بودجه ندارن .نکنه تمام ادارات بافق چشم طمع به سنگ آهن مرکزی دوخته و در مقابل عدم تخصیص بودجه از طرف استان روزه سکوت گرفتن؟؟؟؟!!!

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۳:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود حالا از همین رسانه کمک بگیرید امید خدا شاید نتیجه داد باید شفافیت باشد تا ما بدانیم پول فرهنگ شهر ما کجا خرج شده
ممنون

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۷:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این پول تو بافقه و حق مسلم شهره تمام معادن باید عوارض شهر را بدهندویک ریال آن نباید در خارج بافق خرج شهالان باید تمام بلوکای بافق از طلا باشه اگر چارتا ادم کوتاه فکر بگذارند