افزايش تلفات و كاهش زادآوري حيات وحش در پي خشكسالي در يزد

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۶ آذر ۱۳۹۱

معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد گفت: به دنبال خشكسالي هاي پي در پي در استان، ضعف پوشش گياهي و ضعف بنيه حيات وحش باعث افزايش تلفات و كاهش زادآوري شده است.

حسن اكبري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه یزد، اظهار كرد: در دهه هاي اخير در بين حوادث طبيعي كه جمعيت هاي انساني را تحت تاثير قرار داده اند، تاثيرات منفي خشكسالي از نظر درجه شدت، طول مدت، مجموع فضاي تحت پوشش، تلفات جاني، خسارت اقتصادي و اثرات اجتماعي دراز مدت در جامعه، بيشتر از ساير بلاياي طبيعي بوده است.

وي ادامه داد: همچنين تمايز اين پديده با ساير بلاياي طبيعي در اين است كه بر خلاف ساير بلايا اين پديده به تدريج و در يك دوره زماني نسبتا طولاني عمل كرده و اثرات آن ممكن است پس از چند سال و با تاخير بيشتري نسبت به ساير حوادث طبيعي ظاهر شود.

وي افزود: از آنجايي كه تعيين دقيق زمان شروع اين اثرات، كار مشكلي است تا حدودي آن را يك پديده و بليه خزنده مي دانند. از سويي ديگر چون خشكسالي برخلاف ساير بلاياي طبيعي كمتر منجر به خسارات ساختاري مي شود، كمك رساني در هنگام وقوع اين پديده در مقايسه با ساير پديده ها مثل سيل، پيچيده تر و مشكل تر است.

نابودي بخش وسيعي از پوشش گياهي مناطق تحت مديريت

وي بيان كرد: استان يزد با متوسط بارندگي 106 ميلي متر جزء استان هاي خشك و كم آب به شمار مي آيد و كاهش قابل ملاحظه بارندگي از سال 1375 و استمرار اين روند تاكنون حيات گياهي را با چالش مواجه كرده است  به طوري كه بخش وسيعي از پوشش گياهي مناطق تحت مديريت به دليل خشكسالي هاي پي در پي كاملا از بين رفته است و حتي در صورت بهبود بارندگي در سال هاي آينده وضعيت پوشش گياهي قابل برگشت نبوده و خسارت وارده جبران ناپذير مي باشد.

معاون اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد گفت: بنا بر بررسي هاي انجام شده و گشت زني در سطح مناطق تحت مديريت اين اداره كل در خصوص  وضعيت رويشي زيستگاهها، متاسفانه در بيشتر مناطق تعداد زيادي از گونه هاي بوته اي چند ساله مانند قيچ و تاغ و حتي گونه هاي درختي در سطح مناطق به دليل خشكسالي هاي پي در پي كاملا خشك شده اند.

مهريز، بخش هايي از بافق و خرانق داراي بيشترين اثرات خشكسالي

اكبري افزود: براي جبران خسارات و احياي مجدد رويشگاهها به سال هاي بيشتري با وضعيت تر سال احتياج است. در سال جاري اثرات خشكسالي در مناطق مهريز، بخش هايي از بافق، خرانق و شمال نايبندان و منطقه قره تپه خاتم مشهودتر است.

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان یزد در مورد وضعيت حيات وحش استان در مواجهه با خشكسالي تصريح كرد: مشكلات كم آبي و كم غذايي در برخي از زيستگاه‌هاي خشك استان اين زيستگاهها را آسيب پذير كرده است و همچنين ضعف پوشش گياهي و ضعف بنيه حيات وحش باعث افزايش تلفات و كاهش زادآوري و همچنين كاهش موفقيت رشد نوزادان شده است.

وي در خصوص مشكلات ناشي از خشكسالي بر روي حيات وحش وعرصه هاي طبيعي بيان كرد: گذار بي موقع به زيستگاه‌ها و به تبع آن كاهش امنيت و در نتيجه احتمال افزايش شكار غيرمجاز و تلفات در اثر حوادث جاده‌ اي، همچنين كاهش نرخ و اختلال در زادآوري كه تاثيرات آن در نسل بعدي گونه نيز قابل رديابي و مشاهده است، از جمله اين مشكلات مي باشد.

افزايش بيماري‌ها و كاهش جمعيت حيات وحش

وي ضعف فيزيولوژيك و افزايش بيماري‌ها و در نتيجه كاهش جمعيت، افزايش غير معمول در ميزان مرگ و مير و همچنين كاهش جمعيت طعمه خواران با تاخير زماني و در نهايت هزينه بر بودن احياي مجدد آن را از ديگر مشكلات ناشي از خشكسالي بر روي حيات وحش دانست.

اكبري در مورد اهداف واقدامات محيط زيست يزد به منظور كاهش اثرات منفي خشكسالي بر روي حيات وحش و زيستگاه‌ها بيان كرد: اين اداره كل اقداماتي مانند رفع نيازهاي آبي حيات وحش در تمام مناطق تحت مديريت و زيستگاه‌هاي آزاد و همچنين نيازهاي غذايي حيات وحش در شرايط كاهش مهيايي منابع غذايي را انجام داده است.

معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد ادامه داد: در راستاي كاهش اثرات منفي خشكسالي همچنين پيش بيني حوادث ناشي از تاثيرات خشكسالي و اقدامات كنترلي مانند كنترل آتش، كنترل آفات و رفع تعارضات، برنامه‌ريزي براي انجام اقدامات زيربنايي و عمراني در راستاي پيشگيري و رفع آثار منفي خشكسالي بر زيستمندان و زيستگاه‌ها از ديگر فعاليت ها در اين زمينه بوده است.

وي ايجاد تعامل با جوامع محلي، ارتباط سازنده بين جوامع محلي مستقر در مناطق تحت مديريت و زيستگاه‌هاي حساس از طريق كنترل گرايش حيات وحش به مزارع در دوره‌هاي خشك را از جمله راهبردهاي اصلي اداره كل حفاظت محيط زيست يزد براي كاهش اثرات خشكسالي عنوان كرد.

وي افزود: بر اساس براورد كارشناسي ميزان خسارت وارده پيش بيني شده به منابع زيستي از جنبه هاي مختلف مبلغي حدود 200 ميليارد ريال در سال جاري مي باشد.

مقابله و پيشگيري از آثار زيانبار خشكسالي

وي خاطرنشان كرد: اداره كل حفاظت محيط زيست استان يزد در راستاي اهداف كلان حفاظت از تنوع زيستي و براي مقابله و پيشگيري از آثار زيانبار خشكسالي اقدام به توزيع علوفه دستي در فصل‌هاي خشك و سرد سال مي نمايد.

وي اضافه كرد: اين اداره كل همچنين با احداث آب انبارها و آبشخورها در سطح مناطق با تقويت بنيه منابع آبي و كاهش تبخير آب، آن را در دسترس حيات وحش قرار داده است.

اكبري يادآور شد: از ديگر اقدامات اين اداره كل همچنين خريد تجهيزات آبرساني، حفر چاه و نصب تلمبه بادي در مناطق حساس و شكننده در برابر خشكسالي بوده است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۱ - ۷:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

رئیس سازمان محیط زیست یزد منطقه بافق را جزء مناطق خشک به حساب آورد ولی بودجه سازمان را احتمالا جای دیگر خرج میکند که در آینده روشن می شود.

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱ - ۹:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شما به فکر افزایش جمعیت خودتان باشید