آغاز طرح رایگان واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سبک شهرستان بافق

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 29 مرداد 1402

اولین مرحله از عملیات واکسیناسیون جمعیت دام های سبک شهرستان علیه بیماری تب برفکی از اواخر مرداد ماه آغاز گردید.

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی بافق، فرزانه سالاری رییس دامپزشکی شهرستان در تشریح این خبر اعلام کرد: باتوجه به اهمیت پیگیری وکنترل بیماری تب برفکی به عنوان یک بیماری مسری و تهدید کننده جدی در صنعت دامپروری، با هماهنگی سازمان دامپزشکی کشور اولین مرحله از واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سبک در روستاهای بخش مرکزی بافق آغاز گردید.

سالاری افزود : در اجرای این طرح مقرر گردید که در مجموع بالغ ۱۸۰۰۰ راس دام سبک در روستاهای بخش مرکزی طی مدت ۲ ماه تحت پوشش واکسیناسیون رایگان تب برفکی قرار گیرند.

رییس دامپزشکی شهرستان بافق ادامه داد: بیماری تب برفکی از جمله بیماریهای بسیار خطرناک در صنعت دامپروری است که در صورت شیوع آن سبب خسارات اقتصادی زیادی به دامداران می گردد که با اقدامات کنترلی از جمله واکسیناسیون، از بروز این خسارات جلوگیری می شود.

فرزانه سالاری از دامداران و روستاییان درخواست کرد به ‌منظور پوشش حداکثری واکسیناسیون با اکیپ‌های اعزامی این اداره همکاری لازم را به عمل آورند.

غلامی کارشناس مبارزه و پیشگیری دامپزشکی بافق با ضمن اشاره به اهمیت آشنایی دامداران با علائم این بیماری افزود: تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و  همچنین لنگش دام از علائم شایع این بیماری است و کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

(روابط عمومی دامپزشکی شهرستان بافق)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها: