کنگره وحشی بافقی در یزد برگزار می‌شود

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۷ دیدگاه
دوشنبه - ۱۳ آذر ۱۳۹۱

خبرگزاری

خبرگزاری فارس: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزاری کنگره بزرگداشت وحشی بافقی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، بهرام عبدالحسینی در نشست هماهنگی کمیته اجرایی کنگره وحشی بافقی اظهار داشت: با برنامه‌ریزی دقیق و حمایت مسئولان کشوری و استانی کنگره‌ای در خور شأن وحشی بافقی در استان یزد برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: وحشی بافقی یکی از شعرای مشهور کشور است که با برگزاری کنگره بزرگداشت وی، گام موثری در راستای معرفی مفاخر ایران به ویژه وحشی بافقی به سراسر دنیا برداشته خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به اینکه فراخوان شرکت در این کنگره منتشر و توزیع شده است، افزود: علاقه‌مندان حداکثر تا 15 بهمن ماه سال جاری برای ارسال اصل و چکیده مقالات خود فرصت دارند.

عبدالحسینی یادآور شد: این مقالات می‌تواند در زمینه زندگی‌نامه وحشی بافقی، بافق در روزگار وحشی بافقی، شعر و ادب در شهرستان بافق، مزار وحشی بافقی و سرگذشت آن، جلوه‌های زبان مردمی در اشعار وحشی بافقی، بازتاب عناصر اقلیمی کویر در اشعار وحشی بافقی و جلوه‌های قرآن و حدیث در شعر وحشی بافقی ارائه شود.

وی از دیگر محورهای این کنگره به جایگاه دعا و مناجات در شعر وحشی بافقی، حکمت و اخلاق در شعر وحشی بافقی، اشاره‌های تاریخی در اشعار وحشی بافقی، مناظره در اشعار وحشی بافقی، مفاخره در اشعار وحشی بافقی، مدیحه‌های وحشی بافقی و ویژگی‌های آن، جلوه‌های داستان‌پردازی در کلیات وحشی بافقی، شیوه‌های وصف در شعر وحشی بافقی، جلوه‌های طنز در شعر وحشی بافقی، وحشی بافقی و منظومه‌های عاشقانه و … اشاره کرد.

مدیرکل ارشاد استان یزد یادآور شد: شرایط ارسال و پذیرش مقالات نیز در فراخوان منتشر شده از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تشریح شده است.

عبدالحسینی ادامه داد: این کنگره بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در پنجم فروردین ماه سال 92 در یزد یا بافق برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، مولانا شمس‌الدین یا کمال‌الدین محمد وحشی بافقی یکی از شاعران نامی قرن دهم است که در سال 939 هجری قمری در شهر بافق در استان یزد دیده به جهان گشود و دوران زندگی او با پادشاهی شاه طهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده همزمان بود.

این شاعر بزرگ، روزگار خود را با اندوه، سختی، تنگدستی و تنهایی گذراند و در اشعار او سوز و گدازهای این سال‌های تنهای مشخص است.

وی غزل‌سرای بزرگی بوده و در غزلیات خود از عشق‌های نافرجام، زندگی سخت و مصائب و مشکلات خود یاد کرده است.

وحشی بافقی دو منظومه عاشقانه به نام‌های ناظر و منظور و فرهاد و شیرین دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
شاعر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

متاسفانه اداره ارشاد بافق توانایی جذب نیروهای هنرمندان بومی رو نداره و همه کارهابه دست یزدیها رقم می خوره .

بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۷:۰۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر قرار شده ای کنگره در بافق برگزار نشود وای بحال شیران دیار

ایران دخت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۹:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تنها زمانی شأن و منزلت وحشی بافقی پاس داشته می شود که کنگره بزرگداشتش در بافق برگزار گردد وحشی بافقی است و بافقی خواهد ماند حال همت مسئولین محترم شهرمان می تواند چاره ساز باشد

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۵:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اسم این شاعر را بذارد وحشی یزدی، خلاص

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۱ - ۷:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بازهم خدا پدر رئیس ارشاد را بیامرزد که بعد از تعویض چندین فرماندار و مسئول ارشاد توانست این کنگره را برگزار کند

حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقامهدی هنوزکنگره برگزارنشده بازهم خداپدر فرماندارسابق(آقاِ ندافیان) رابیامرزدکه بعدازچندین سال سرپرستی اداره ارشادرا از بلاتکلیفی نجات دادوبرای آن مسئول تعیین کرد.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱ - ۷:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عزیزان به اصطلاح مسئول و بزرگتر شهر کجا خوابند درگیر چه مسائلیشان کرده اند که هنوز متوجه ضربات سنگین برپیکره بافق نشده اند