ادامه مرمت رواقهای میدان خان بافق

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
۳ دیدگاه
دوشنبه - ۲۷ آذر ۱۳۹۱

میدان خان بنایی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به دوره زندیه و افشاریه می باشد. این بنا در گذشته از نظر اقتصادی و اجتماعی دارای اهمیت زیادی بوده است و تقریبا تمام صنوف گذشته را در خود جای میداده و بعنوان یک بازارچه از آن بهره برداری اقتصادی و طبعا اجتماعی میشده است. مصالح بکار رفته در این بنا  خشت و گل با نماسازی آجریست  با باغچه ای در وسط که زیبایی آن را دو چندان کرده است.
جهت احیای دوباره این بنای تاریخی و ارزشمند ، مرمت و ساماندهی آن با اعتباری بالغ بر 100 میلیون ریال در دستور کار میراث فرهنگی بافق قرار گرفت و پیش بینی میشود در مدت 2 ماه آینده کار مرمت فاز یک آن که رواقهای اطراف میدان میباشد، پایان پذیرد.
تصمیم بر این است که پس از مرمت و احیا،این بنا  به بازارچه صنایع دستی شهرستان تبدیل می شود که بدین لحاظ  نقش بسزایی در معرفی صنایع دستی شهرستان خواهد داشت .البته صنوف دیگر نیز به جهت نیاز در این مکان راه اندازی خواهند شد.
با توجه به اینکه مغازه های اطراف میدان اکثرا دارای مالکیت خصوصی است امیدواریم که مالکین هم برای هر چه سریعتر به نتیجه رسیدن این موضوع همکاری لازم را با میراث فرهنگی داشته باشند، هر چند تا کنون عده ای از مالکین با همکاری خوبی که با ما داشتند کار سریعتر و بهتر پیش رفته که من در همین جا از آنها تشکر میکنم.
در پایان از شهرداری شهرستان هم میخواهم با توجه به اینکه این بنا در مرکز شهر و در بافت تاریخی و یک هسته شهری بکر و دست نخورده ای هست، در ساماندهی و زیبا سازی آن با میراث فرهنگی همکاری و همراهی نموده و در این زمینه مساعدتهای لازم را انجام دهد تا هر چه سریعتر شاهد بهره برداری و احیای کامل این بنای تاریخی و ارزشمند باشیم.
عباس قدیریان
رئیس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری
شهرستان بافق

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۶:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام/بیش از سی سال است که این مجموعه تاریخی به حال خود رها شده و برای مجموعه مسئولین امر متاسفم که چنین گنجی داریم و از آن استفاده نمیبریم، دلم میخواست این مجموعه در میبد یا اردکان بود می دید که از آن ده رقم نفع؛ فرهنگی و اقتصادی می بردند، اما اینجا…، فقط فعال شدن بیش از 30 مغازه آن می تواند باعث اشتغال همین تعداد جوان بیکار گردد و در ایام نوروز و تابستان باعث فروش صنایع دستی بافق با قیمت مناسب و دیگر خدمات گردد و …/چگونه است که مغازه های اطراف امامزاده چند صد هزارتومان اجاره می رود اما اینجا که فقط چندصدمتر فاصله دارد فقط یک موتورسازی و آپاراتی و یک مغازه دیگر فعالند و بقیه مغازه ها خاک می خورد؟!

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ - ۹:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام،دوست عزیز دست مسئول میراث (غیر بومی)درد نکند که بعد از 30 سال دستی بر سر این میدان کشید اگه به مالکان مغازه ها و مسئولین خودمان بود (مثلا شهرداری ) که هنوز مثل گذشته بود، تازه هنوزم که هنوزه شنیدم شهرداری هیچ هزینه ای در میدان که یک هسته شهری است نمیکند…و میگوید به ما ربطی ندارد حتی کوچه های منتهی به میدان را… به هر حال دست میراث درد نکند.

میراث دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

میراث فرهنگی در بافق توی این چند سال عملکرد خوبی داشته است و بناهای زیادی مرمت شدنداگر همکاری بیشتر مسئولان با آنها باشد مسلما بهتر عمل خواهند نمود