آب ،بهای آبادی بهاباد!!!

دسته: مقالات
۹ دیدگاه
یکشنبه - ۳ دی ۱۳۹۱

امروز آب، بهای آبادی بهاباد است همچنانکه دیروز هم آبادی بهاباد در وجود آب فروانی بوده است که با دستان توانمند و سختکوش مردمان آن دیار موجب رونق کشاورزی ای بود که طعم شیرین میوه هایش حتی در تعاریفی که قدیمی ها از خربزه و انگور و انجیرش می دهند لبانت راشیرین می کند هرچند گرد معدن به یغما رفته دو دهه اخیر نگذاشته باشد تجربه ای از چشیدنش را به همراه داشته باشی.

بهاباد امروز نه آن بهابادی است که قرار گذاشتند پس از صنعتی شدنش باشد. هرچند آب بهاباد از آن شهری صنعتی نساخته اما ثمره اش این بوده که منطقه ای در شمال غرب خود را به شهری صنعتی تبدیل کرده که امروز داعیه مرکز استانی مجزا بودن را دارد.

حرکت امروز مردم بهاباد در قطع کامل آب چادرملو نشانه خستگی مردم از وعده های سر خرمن پیشرفت و کلنگهایی که با مقاصد سیاسی و غیر سیاسی بر زمین زده شده وحرفهای توخالی است که هرچند دنیای برخی را آباد کرده اما اگر گزافه نگویم حس اعتماد مردم این دیار را به بسیاری از مسؤلین سلب کرده و چه بهایی در کارهای نسنجیده بدتر از آن؟

براستی چرا باید کار بدانجا رسد که مردمی که فقط به حق خود قانع هستند مجبور شوند با حضور در کف خیابان احقاقش کنند و از آن بدترتصمیم به استفاده از قوت قهریه برای جلوگیری از این حرکت باشد؟ – مسلما اگر تجربه این اقدام نسنجیده در اردیبهشت 90 بافق نبود چه بر سر بهاباد می آمد خدا می داند – و عجیب اینکه پیامکی به تلفن مردم بهاباد فرستاده شود که از مسؤلین محترم که از یگان ویژه استفاده نکردند تشکر می کنیم؟!!

 مگر مجریان اداره امور از یگانهای در خدمت خود که سال گذشته در بافق استفاده کردند چه سودی جز بدنامی و بدبینی مردم بدست آوردند که باز هم غره قدرت نظامی ای هستند که باید در برابر دشمن بکار گرفته شود نه خودی!!

 اما نکته اصلی این است که آیا گرفتن درصدی عوارض و حتی احداث کارخانه هایی که بهاباد را صنعتی کند بهای خوبی برای برداشت آبی است که اگر نباشد آبادی ای نیست؟

آیا بهتر نیست استخوان لای زخم تاراج منابع هر سرزمین که با استفاده از اهرمهای سیاسی قدرت و بسیار رندانه جاگذاری شده است را بیرون بیاوریم و اصل منابع خدادادی  هر سرزمین را به مردم آن منطقه وانهیم تا خود استخراج کنند ، بسازند و پیشرفت کنند؟

آیا فکر نمی کنید جنجال بر سر معدن چاه گز نکته ای انحرافی بود که یک سالی فکر مردم  بافق و بهاباد را به خود مشغول کرد تا نگاهشان را از چادرملو منتزع کند ؟

قصه رنج مردم بافق و بهاباد که حاصل سالها استثمار ذخائر معدنی شهرهایشان با وعده ها و شعارهای توخالی بوده چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت و فقط در ایام انتخابات گرد و غبارش را آن هم برای مقاصد سیاسی زدود.

به نظر می رسد اگر یک بار هم شده آنها که طمع پیشرفت یک منطقه در ازای از بین رفتن منطقه ای دیگر را در سر داشته و بدون اینکه گز کنند بریده اند و از پشتوانه قدرتی که مردم به آنها داده اند بدترین استفاده را علیه برخی از آن مردم کرده اند از تصمیمات غلط سالهای پیش  و حتی امروز خود در تصرف منابع  شهرهای بافق و بهاباد عذر خواهی کرده و حق را به صاحبانش باز گردانند، همت و تلاش مردمان این دو  منطقه بهترین توسعه و پیشرفت را برای ایشان فراهم خواهد کرد و گرد محرومیت را از چهره این دو شهر خواهد زدود.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
بچه جلگه بهاباد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱ - ۸:۰۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قاسم زاده به مطالب ارزنده ای اشاره کردید زیرا حق گرفتنی است نه دادنی و بنده از جنابعالی به خاطر مطلبتان در حمایت از مردم بهاباد سپاس گذارم

شیردل بهابادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قاسم زاده مطالب شما صحیح می باشد .نیروی گارد ویزه اوردند.از بافق نیروی نظامی آوردند. نیروی نظامی خود بهاباد هم بودند ولی این سیل خروشان شیر مر دان وشیر زنان بهابادی را مشاهده فرار را بر قرار ترجیح داده وبه فکر حادثه سال گذشته بافق افتاده که برای دومین بار مغلوب نشوند

همت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۷:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر از این همت ها بشود و حمایتها تداوم یابد قطعا غارت گران عقب مینشینند

افشین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۸:۳۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اقای قاسمزاد ه بابت حمایت از مردم بهاباد دستتون درد نکنه

بابک این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۹:۰۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از شما تشکر میکنیم واقعابه مردم بافق و بهاباد ظلم شده حق گرفتنی است

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای قاسم زاده یکبار دیگر با این مطلب زیبایتان ثابت کردید که بافق فردا طرفدار حق وحقیقت است ووابسته به هیچ حزب وجناح وفرد خاصی نیست.انشاءا…مسئولین بدرستی پاسخگوی مردم بهاباد باشندتابیش ازاین حقشان پایمال نشود.

حسین حاتمی بهابادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۱:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از آقای قاسم زاده که حرف دل مردم رابابیانی شیوانوشتند تشکرمی کنم هرجا مردم درمقابل زیاده خواهان بایستند به نتیجه می رسند.مردم بافق هم ازسالیان زیاد مورد بی مهری قرار گرفته اند ان شاء الله بافق به آن جایگاه واقعی خود که لایق آن است برسد.

امير این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۷:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام بنده هم به نوبه ی خود از قلم شیوا وپرمغز جنابعالی تشکر میکنم.

مریم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام منم ازاقای قاسمزاده واقعاکمال تشکرودارم که حرف دل مردم بهابادرازدند جایی خوندم اردکانی ها گفتن بهابادی ها میخواهند باج بگیرن.ولی ماحقمونومیخوایم نه بیشتر نه کمتر.