چرا مردم بهاباد آب چادرملو را قطع کردند؟

دسته: عمومی
۸ دیدگاه
دوشنبه - ۴ دی ۱۳۹۱
چرا مردم بهاباد آب چادرملو را قطع کردند؟
آب مورد نیاز معدن چادرملو از شهرستان بهاباد تامین می شود اما رشد و توسعه حاصل از آن در شهرستانهای دیگر نمایان می شود.

به گزارش بهاباد خبر ؛ با توجه به قطع آب انتقالی به چادرملو از بهاباد، معدن چادرملو در وبسایت های اینترنتی و جامعه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. و این سئوال که چرا مردم بهاباد انتقال آب به این معدن را قطع کردند پیش می آید. برای پاسخ به این سئوال در ادامه تاریخچه کوتاه ،ویژگیها و اقدامات معدن به صورت مختصر بیان می شود.

موقعیت جغرافیایی معدن چادرملو

معدن سنگ آهن چادرملو در قلب کویر مرکزی ایران، در دامنه شمالی کوههای خاکستری رنگ چاه محمد در حاشیه جنوبی نمک زار ساغند بفاصله ۱۸۰ کیلومتری شمالی شرقی شهر یزد ، ۳۰۰ کیلومتری جنوب طبس و ۷۵ کیلومتری بهاباد قرار گرفته است.

چادرملو بواسطه موقعیت جغرافیایی کویری دارای آب و هوای خشک و سرد در زمستان و گرم در تابستان می باشد میزان سرما در شبهای زمستان گاه تا ۱۶ درجه زیر صفر میرسد و گرمای هوا در تابستان تا ۴۵ درجه بالا می رود. سرعت باد تا ۹۰ کیلومتر در ساعت هم رسیده است که باعث طوفانهای شن می گردد.

۴۰۰ میلیون تن ذخیره معدن، ۸ میلیون تن استخراج درسال،عمر معدن ۵۰ سال 

مهندس سبحانی کاشف معدن در بخشی از خاطرات خود می گوید:

طرح بهره برداری از این معدن در سال ۱۳۷۱ آغاز شد و نخستین کامیون حامل سنگ آهن کنسانتره در اسفند ۱۳۷۵ عازم فولاد مبارکه شد. سرمایه گذاری در این طرح ۵۸۵ میلیون دلار و ۳۸۰ میلیارد ریال بوده و ذخیره معدن بالغ بر ۴۰۰ میلیون تن بر آورد شده و برنامه استخراج با ظرفیت ۸ میلیون تن در سال منظم شده است.آب مورد نیاز معدن از بهاباد در ۷۵ کیلومتری معدن تامین می شود.

طرح‌های اجرائی شرکت معدنی وصنعتی چادرملو با مشارکت سایر موسسات بخش خصوصی
۱ – طرح احداث کارخانه فولاد ارفع به ظرفیت سالیانه ۸۰۰ هزار تن شمش فولاد، سرمایه‌گذاری ۳۶۵۰ میلیارد ریال، میزان سهام شرکت ۳۹ درصد، پیشرفت فیزیکی ۸۷ درصد، خاتمه نیمه دوم سال ۱۳۹۰٫
۲ – طرح احداث کارخانه فولاد غدیر به ظرفیت سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، سرمایه‌گذاری ۱۷۰۰ میلیارد ریال، میزان سهام شرکت ۳۰ درصد، طرح راه‌اندازی و تولید آن شروع شده است.
۳ – طرح احداث نیروگاه به ظرفیت ۸۰۰ مگاوات در جوار کارخانه گندله‌سازی اردکان، سرمایه‌گذاری ۸۰۰۰ میلیارد ریال، میزان مشارکت شرکت ۷۰ درصد، برنامه زمانی اجرای طرح از تاریخ عقد قرارداد ۳۶ ماه می‌باشد.
جمع کل سرمایه‌گذاریها در طرح‌های خاتمه یافته بمبلغ ۳٫۷۷۳ میلیارد ریال و طرح‌های در دست اجرا با محاسبه سهم شرکت در طرح‌های مشارکتی بمبلغ ۱۱٫۸۷۶میلیارد ریال و کلا ۱۵٫۶۴۹ میلیارد ریال خواهد شد.

فولاد ارفع : 
۱- طرح اردکان به ظرفیت هشتصد هزار تن در زمینی به وسعت ۸۶هکتار و در مجاورت گندله سازی اردکان (وابسته به شرکت معدنی وصنعتی چادرملو )در حال نصب می باشد.
۲- طرح فولاد ارفع ۲( ابرکوه) مجتمع فولاد ارفع ۲ برای تولید سالانه یک میلیون تن شمش فولادی طراحی شده است این ظرفیت با توجه به میزان تولید به میزان حجم کوره بلند طراحی شده که متعاقبا” با مصرف پودر ذغال و کک مناسب قابل افزایش می باشد.

تولیدات و فروش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:

شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنسانتره سنگ آهن در ایران می باشد در سال ۹۱ از ظرفیت ۸٫۷ میلیون تنی پیش بینی شده تولید کنسانتره حدود۵٫۲ میلیون تن برای فروش و مابقی برای تبدیل به گندله در نظر گرفته شده است این نکته مهم لازم به ذکر است که حاشیه سود فروش گندله دو برابر کنسانتره می باشد و هر چه این میزان تبدیل بیشتر باشد سود شرکت بیشتر خواهد بود.

از جدول فوق می توان دریافت که با توجه به قیمتهای فروش در سه ماهه اول امسال در آمد  شرکت در سال جاری ۱۳۰۶ میلیارد تومان خواهد بود.

بهاباد، محل تامین آب مورد نیاز معدن:

طبق گفته های غیر رسمی این معدن مجوز برداشت آب به میزان ۱۶۸ لیتر در ثانیه از آب منطقه ای دارد . اما میزان آب مصرفی مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با توجه به حضور حدود ۳۵۰۰ نفر پرسنل، فضای سبز بسیار گسترده و مصرف زیاد آب به منظور سنگ شویی ، بیش از ۵۰۰ لیتر در ثانیه تخمین زده می شود. که تمام نیاز آب از سفره آب زیر زمینی بهاباد برداشت و به سمت چادرملو پمپاز می شود و شرکت ماهیانه مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان تحت عنوان حق آبه به حساب فرمانداری بهاباد واریز می نماید. و البته این مبلغ با توجه به گذشت چند سال،افزایش تورم و افزایش در آمد شرکت تغییری نکرده است.

کاهش سطح و کیفیت آبهای زیر زمینی بهاباد بر اثر برداشتهای بی رویه

در سالهای اخیر سطح آبهای زیر زمینی بهاباد به شدت کاهش یافته است و این امر علاوه بر اثرات زیست محیطی مخرب ،موجب پایین آمدن کیفیت و افزایش املاح آن شده به طوریکه برای مصرف شرب و حتی کشاورزی نیز قابل استفاده نیست.

نمودار زیر سطح آبهای زیرزمینی بهاباد را بین سال های ۸۱ تا ۸۸ نشان می دهد .

نمودار افت سفره های آب زیرزمینی بهاباد

طبق نمودار بالا سالانه به طور متوسط ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر سطح آبهای زیرزمینی دشت بهاباد کاهش یافته است.

شهرستان بهاباد در گذشته با توجه به وجود سفره آب زیر زمینی مناسب ، دارای کشاورزی بسیار خوب و قابل توجهی در استان یزد بوده است اما اکنون به دلیل کاهش سطح و افت کیفیت آب ،کشاورزی این منطقه دچار صدمات جبران ناپذیری شده است.

آب مایه حیات چادرملو

یکی از نیازهای ضروری معدن چادرملو آب است به طوریکه از زمانی که آب انتقالی به این معدن از بهاباد قطع شده ،خطوط تولید آن نیز کاملا تعطیل شده است.

حال این سئوال برای تمام اهالی بهاباد و حتی  هموطنان  خارج از بهاباد پیش می آید معدنی که حیاتش در گرو آب است . چرا بایستی آب موردنیاز، که مقدار آن بسیار زیاد هم هست را از بهاباد تامین کند، و سرمایه گذاری و آبادانی حاصل از آن در مکان های دیگر ظاهر شود؟

رشد و توسعه معدن چادرملو به قیمت از بین رفتن حیات در بهاباد

با توجه به سرمایه گذاریهای بسیار زیاد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در احداث کارخانه های فولاد ارفع و غدیر در شهرستانهای اردکان و ابرکوه و در آمد سالیانه ای بالغ بر ۱۳۰۶ میلیارد تومان که در بالا ذکر شد، جز این می توان نتیجه گرفت: رشد در آمد معدن چادرملو و توسعه شهرهای دیگر استان یزد به قیمت از بین رفتن منابع زیر زمینی،حیات و کشاورزی شهرستان بهاباد تمام شده است .

———————-

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

پایگاه اطلاع رسانی شرکت فولاد ارفع

پایگاه اطلاع رسانی بورس نیوز

خاطرات شخصی مهندس علی اکبر علی سبحانی ( کاشف معدن )

پایگاه تحلیلی انتقادی بهاباد

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
سلمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۸:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تا حالا خیلی به مردم بهاباد ظلم کردند بارها وعده و وعید دادند ولی عملی نکردنداب را از ما ببرند ولی منافع مال یک شهر دیگر باشد

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۹:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امروزباید به مردم بهاباد خداقوت وبه همت والایشان آفرین گفت.

نیشتر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حق را باید گرفت هرگز ان را با میل و رغبت نخواهند داد

محسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۵:۴۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام اهای مردم بهاباد اینو بدونید که شما ها هر چی دارین از صدقه سری همین شرکت هستش و گر نه شما ها نسل الان تون هم میبایست مثل نیاکانتون میرفتید کتیرا زنی تا سنار سه شاهی بهتون بدن شمر هم با امام حسین کاری نکرد اونم اب و بست شما ها هم شمر زمانه اید.اگه راست میگیدنظر مخالفین را هم رو سایت بزارید نه فقط نظرات الکی خودتون به اسم موافق

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۸:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مواظب باشید این اعتراضات را جوری هدایت کنید که بعضی آقایان مغرض و از خدا بی خبر آن رافتنه نخوانند

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اب بی اب دزدی و غارت تمام شد

مش حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۳:۵۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

http://www.ddddd12.ir
——————
بهاباد من قدس و غزّه تویی دراین سرزمین زیرچکمه تویی
نجاتت دهم ازهمه دشمنان ببرّم امان همه غاصبان

عبدالله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تا کی باید مسوولین شهر اردکان به شهرستانهای مجاور زور بگویند زمینهایشان را غصب کنند و معادنشان را چپاول نمایند.چرا هیچ یک از مسوولین نظام مقدس اسلامی در برابر این زیاده خواهی چیزی نمی گوید