خانم وزیر برکنار شد/ باقر لاریجانی از دانشگاه علوم پزشکی رفت/ علت عزل دستجردی، در نامه‌نگاری بین او و لاریجانی آشکار شد

دسته: اخبار ایران
یک دیدگاه
شنبه - ۹ دی ۱۳۹۱

به رغم تاکید معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه خانم دکتر وحید دستجردی همچنان در پست وزیر بهداشت باقی خواهد ماند، اما امروز رییس جمهور در حکمی محمد حسن طریقت منفرد را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب کرد، به این ترتیب اولین و تنها وزیر زن کابینه دهم، توسط رئیس جمهور برکنار شد تا همچنان ادعاهای دولت توسط خود دولت نقض شود.

سرویس سیاسی «فردا»: به رغم تاکید معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه خانم دکتر وحید دستجردی همچنان در پست وزیر بهداشت باقی خواهد ماند، اما امروز رییس جمهور در حکمی محمد حسن طریقت منفرد را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب کرد، به این ترتیب اولین و تنها وزیر زن کابینه دهم، توسط رئیس جمهور برکنار شد تا همچنان ادعاهای دولت توسط خود دولت نقض شود و مؤلفه صداقت در دولت دهم با چالش روبرو گردد. گفتنی است چند ماه پیش، رئیس جمهور در کنفرانس خبری، حضور بانوان در دولت را مفید ارزیابی کرده بود و گفته بود اگر می توانست از بانوان بیشتری در وزرات خانه ها استفاده می کرد.

متن حکم دکتر احمدی نژاد به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر محمد حسن طریقت منفرد

سلام علیکم

نظر به تعهد و تجربیات ارزشمند و به استناد اصل یکصد و سی و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جنابعالی را به سمت «سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» منصوب می نمایم.

ساماندهی طرح عظیم پزشک خانواده، امر دارو و درمان، رسیدگی به بهداشت و تغذیه مردم ، عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه های مردم در این بخش در اولویت کاری این وزارت مهم است.

اطمینان دارم که جامعه خدوم بهداشتی و درمانی کشور با نیت خدمت صادقانه به ملت بزرگ ایران شما را در این ماموریت خطیر یاری خواهد کرد.

امیدوارم با استعانت از خداوند منان و استفاده از همه ظرفیت علمی و اجرایی موجود در وزارت وتمام دانشگاهها و مراکز آموزش علوم پزشکی کشور و در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) در انجام این ماموریت خطیر موفق باشید.

محمود احمدی نژاد

استعفای لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران

همچنین باقر لاریجانی در نامه ای از دانشگاه علوم پزشکی تهران خداحافظی کرد. هرچند این خداحافظی را دستجردی نپذیرفته بود.

متن نامه دکتر باقر لاریجانی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
همکاران محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران
سلام علیکم
توفیق خدمت در عرصه مسئولیت اجرایی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی سالیان متمادی گذشته، از الطاف بزرگ الهی نسبت به اینجانب بود که زبان از عهده شکرگزاری این موهبت قاصر است.

دانشگاه ما چه در گذشته و چه حال شایستگی‌ها و توانمندی‌های فراوانی داشته که بی تردید با بهره‌مندی از این استعدادها  و سرمایه‌های ارزشمند خود و با توکل به عنایات حضرت منان آینده پرفروغی را پیش رو خواهد داشت.

از آنجا که علی رغم تمامی تلاشی که مسئولین حوزه سلامت برای ثبات مدیریتی این مجموعه به عمل آورده‌اند، تدبیر دیگری برای اداره این نهاد علمی ارزشمند در نظر گرفته شده است، ضمن سپاس و عرض تسلیم در برابر تقدیرات الهی و با رخصت از محضر اساتید محترم، همکاران گرامی خصوصاً وزیر پرتلاش، ارزشمند و خستگی ناپذیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی سرکار خانم دکتر وحید دستجردی، از خدمت عزیزان مرخص می‌گردم.

بر اساس وظیفه خدمت گزاری، از محضر اساتید بزرگوار، همکاران علمی، کارکنان خدوم و دانشجویان فرهیخته در تمامی سطوح به خاطر همراهی مسئولانه و بی شائبه و مشارکت دلسوزانه در پیش برد همه جانبه حرکت علمی در جهت اهداف بلند آموزشی – پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه در این دوره بیش از هفت ساله تقدیر و تشکر می‌نمایم. تمامی دستاوردهای ارزشمندی که در این مدت به عنوان موفقیت‌های دانشگاه ثبت شده است محصول الطاف و اراده ذات اقدس الهی و تلاش و همدلی شما همراهان صدیق بوده و این تعامل مایه مباهات و سند افتخار دوران خدمتگزاری اینجانب می‌باشد.

در خاتمه با توجه به اینکه ممکن است در جریان امور اجرایی بر حسب اقتضائات اداری  و سوء تفاهم‌های فردی روش‌هایی اتخاذ شده باشد که موجبات آزردگی خاطر مبارک همکاران را باعث شده باشد، لذا از یکایک خواهران و برادران گرامی عذر خواهی کرده و حلالیت می‌طلبم و از درگاه حضرت باریتعالی برای فرد فرد عزیزان و همکاران توفیقات مضاعف توأم با رحمت و برکت بی کران الهی مسألت می‌نمایم.

دکتر باقر لاریجانی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران

نامه نگاری قبلی بین وزیر بهداشت و باقر لاریجانی؛ پرده برداری از علت برکناری

دكتر باقر لاريجاني چند هفته قبل در خصوص نحوه ادامه كار در دانشگاه علوم پزشكي تهران و شوراي سياست گذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي با وزير بهداشت مكاتبه كرده بود. متعاقب مكاتبه دكتر لاريجاني در اين مورد، دكتر دستجردي نيز ضمن مخالفت با تقاضاي دكتر لاريجاني از وي خواسته بود تا انتهاي دوران مسئوليت وي به كار خود ادامه دهد.
پس از اعلام رسمی خبر برکناری مرضیه وحید دستجردی از سوی دولت و همزمان اعلام خبر تغییر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران که باقر لاریجانی ریاست آن را بر عهده داشت، سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران استعفانامه باقر لاریجانی به وزیر بهداشت را که در تاریخ 21/09/91 نوشته شده بود به همراه دستور وزیر که در حاشیه این نامه به چشم می‌خورد منتشر کرد.

متن نامه منتشر نشده دكتر لاريجاني و  پاسخ وزير بهداشت به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم

حضور محترم سركار خانم دكتر وحيد دستجردي
وزير محترم بهداشت درمان و آموزش پزشكي

سلام عليكم

توفيق خدمت در عرصه مسئوليت اجرايي دانشگاه علوم پزشكي تهران طي ساليان متمادي گذشته از الطاف بزرگ الهي نسبت به اينجانب بود كه زبان از عهده شكرگزاري آن قاصر است.
از آنجا كه علي رغم تمامي تلاشي كه جنابعالي براي ثبات مديريتي اين مجموعه به عمل آورديد، تدبير ديگري براي اداره اين نهاد علمي ارزشمند در نظر گرفته شده است، ضمن سپاس و عرض تسليم در برابر تقديرات الهي و با رخصت از سركارعالي به عنوان وزيري پرتلاش، ارزشمند و خستگي ناپذير كه توانستيد الگويي موفق از مديريت كلان در عرصه سلامت را در كشور ارائه نماييد و با توجه به شرايط، مسئوليت اداره دانشگاه علوم پزشكي تهران و شوراي سياست گذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي را به همكاران محترم ديگري كه مجموعه را اداره خواهند كرد مي‌سپارم.
طي ساليان همكاري در قالب مسئوليت دانشگاه علوم پزشكي تهران و شوراي سياست گذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، تلاش هاي زيادي براي ارتقاي آموزش و پژوهش و ارتقاي خدمات سلامت توسط همكاران محترم دانشگاه علوم پزشكي تهران، ستاد وزارتي، دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور و همكاران شوراي سياست گذاري به عمل آمد.
بدون ترديد اين تلاش ها بدون هدايت الهي و عنايات حضرت حجت(عج) و حمايت و هدايت حضرتعالي به بار نمي نشست. لذا ضمن تشكر از همه همكاران محترم به خاطر همراهي مسئولانه و مشاركت دلسوزانه در پيشبرد اين خدمات از همراهي و هدايت سركار عالي تشكر مي كنم.
در خاتمه از اينكه در جريان امور اجرايي حسب شرايط كاري و لغزش هاي فردي ممكن است خاطر سركار عالي و يا همكاران عزيز را مكدر كرده باشم عذر خواهي مي كنم و از خداوند بزرگ براي شما و ديگر همكاران محترم توفيقات روز افزون و سلامت آرزومندم.

دكتر باقر لاريجاني
رييس دانشگاه

پاسخ دکتر دستجردی به لاریجانی

بسمه تعالي

برادر گرانقدر جناب آقاي دكتر لاريجاني

با سلام و احترام

دستاوردهاي سالهاي اخير وزارت بهداشت در عرصه هاي مختلف محصول همدلي، هماهنگي و همكاري مديران مجموعه بوده است. بنده اصرار دارم كه اين مجموعه مديران بالاخص حضرتعالي تا پايان مسئوليت اينجانب با وزارت بهداشت همكاري نماييد. اينجانب فشارهاي وارده از جانب مديريت اجرايي كشور براي تغيير رياست دانشگاه علوم پزشكي تهران را كه به تعبير مقام معظم رهبري نماد آموزش عالي كشور است به مصلحت نظام سلامت نمي دانم و بر اساس شناخت بيش از سه دهه از جنابعالي اطمينان دارم كه سكان كشتي علم و دانش بدست شخصيتي مدير، دانشمند و امين سپرده شده است. بر اين اساس از جنابعالي مي خواهم به همكاري خود تا پايان دوران مسئوليت اينجانب ادامه داده و رسالت خطير هدايت عرصه دانشگاه را همچنان تقبل فرماييد.

دكتر وحيد دستجردي
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
سعيد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۴:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اي كاش اقاي احمدي نزاد بجاي بركناري افراد شايسته اي چون خانم وزير يا اقاي باقر لاريجاني فكري براي مشائي منحرف مي كرد تورا بخدا تا كي مي خواهي پدر زن پسرت را بر گرده مردم سوار كني بخدا همين شبه ادم به تو خيانت خواهد هنوز شب دراز است .