آیامسئولان دروغ می گویند؟

دسته: عمومی , مقالات
۷ دیدگاه
دوشنبه - ۱۱ دی ۱۳۹۱

(«یا آن طور بنما که هستی یا آن طور باش که می نمایی (امام علی «ع
دروغ از زشت ترین و خطرناک ترین رذایل اخلاقی است علی الخصوص اگر این پدیده شوم در عالم سیاست ورزی اتفاق افتد که زشتی آن چندین برابر می شود.
اگر سیاستمداری به دروغ مدّعی چیزی شود, در دنیای امروز که رسانه‏ها حرف اول را می‏زنند, دروغ او به زودی افشا می‏شود مثلا اگر سیاستمداری, وعده انجام کاری را تا پایان یک سال بدهد وبعد آن وعده عملی نشود همگان به دروغ او پی می برند و پایه های اعتماد درجامعه متزلزل می شود چون حاکمان نماد و محصول جامعه هستند ودر نتیجه دروغگویی آنها جایگاه مردمی اشان را در افکار عمومی به شدت تضعیف می کند.
میزان بزرگی دروغ در جوامع , متفاوت است  بدین صورت که هراندازه جامعه کوچک باشد ,دروغ هایشان ساده تر و ابتدایی تر است و در مقابل در جوامع پیشرفته ,دروغ ها بیشتر بوده  و از پیچیدگی بیشتری برخوردار است .
مسئولان باید بسیار سنجیده وبا تامل حرف بزنند واز دادن وعده های سرخرمن به شدت پرهیز کنند چون یکی از راههای ترویج اخلاق, اصلاح بزرگان است  و مردم؛ بیشتر از آن که به پدران خود شبیه باشند به حاکمان خود شباهت دارند و آن ها در کردار و رفتار به بزرگان خود اقتدا می کنند و کوچکترین حرکت آن ها را با ذره بین نکته سنجی محک می زنند و در زندگی خود الگوبرداری می کنند.
خبرهای خوشی که هرروزه به مردم داده می شود وآن ها را به آینده ای روشن امیدوار می کند مصداق همین وعده هایی است که یا اصلا محقّق نمی شود و یا این که بسیار دیر به واقعیت می پیوندد و در نتیجه اعتماد مردم به مسئولان را تضعیف می کند مثلا به مردم وعده داده می شود که برای شما فرستنده دیجیتال می آوریم یا تا پایان سال  نود از نعمت گاز برخوردار می شوید ویا با راه انداختن فلان کارخانه وبهره برداری از فلان طرح, معضل بیکاری به زودی حل می شود وآخرین خبر خوش هم این بود که خط گاز تا اوایل تیرماه سال آینده یعنی کمتر از شش ماه دیگربه بافق می رسد ,اما در مقام
عمل می بینیم که هیچ اتفاقی نمی افتد ویخبندان ناتوانی ,سرزمین وعده های رویایی را فرامی گیرد  ودر گذر زمان ,مردم منتظر رابه مردم معترض تبدیل می کند به طوری که شعله های اعتراضشان خرمن سلامت جامعه را به آتش می کشدو خاکستر بی ثباتی را برذهن مردم می گستراند.
آیا می توان تصور کرد که این وعده ها برای منحرف کردن ذهن مردم از واقعیات جامعه است؟آیا این وعده های محقق نشده مصداق دروغ گویی نیست؟آیا مسئولان برای ترسیم تصاویرامید بخش وجلب رضایت مردم  وبنابر مصالحی نانوشته به چنین وعده هایی تن می دهند؟ آیا در این کارزار, آرمان ها فدای مصلحت ها نمی شود؟
دکتر حسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
حسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام نه بابا همه راست میگند ما دروغ برداشت میکنیم …….

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دروغ مصلحتی که اشکالی نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟

امیدوار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۳:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر . گویا مسئله گاز این بار جدیه . خوشبین باش و اینقدر نفوس بد نزن . خواهشا” یکی ، دوتا متن امیدوار کننده بنویس .

حسن غصه خور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۶:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
دروغ در هیچ کیش و مسلکی جایگاه پسندیده ایی ندارد. ودر دین ما و هم اصول و مبانی جمهوری اسلامی از افعال زشت و گناه کبیره است.
البته یکی از وظایف مسئولان دمیدن روح امید در جامعه است
اما بی برنامه گی ها و وعدم تسلط کافی مدیران بر مبانی مدیریت و شاید عوامل ناشناخته دیگری بعضا وعده مسئولان را به انحراف می کشاند و اینجا همان میشود که شما نوشته اید”ایا مسئولان دروغ میگویند”؟
خواهشا مسئولان را به دروغگویی متهم نکنیم ولی بر مسئولان هم این تکلیف است که ضمن شفاف سازی مسایل و برداشتن موانع بین خود ومردم این شبهات را از بین ببرند
البته غرض ورزی در برخی تصمیم گیری ها و عملکردها نیزغیر قابل انکار است ولی حضور مردم و نخبگان و اصحاب قدرتمند رسانه در صحنه می توانند به عنوان روح قوی اراده جامعه و حافظه قوی آن عمل کنند که قطعا این خطاها را کاهش خواهند داد

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بروید مسئول پیدا کنید بعد ببینید دروغ مگه یا نه ……..تا الان هم مثل طوطی باز خورد حرفها بوده وبس پس اگر کاری از دستون بر میاد انجام بدید وگرنه 2 صد گفته چو نیم کردار نیست

دائی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر ممنون مطلب قابل تاملی هست اما چه کنم که لااقل در بافق هرروز مردم را فریب میدهند کلنگ کارخانه در بافق زمین میخورد و در جای دیگر ساخته میشود برای طرح کوثر ازمعادن بافق عوارض میگیرند وآخرین شهری که آب میدهند ماهستیم آخرین شهر کشور که گاز رسانی میشود البته اگر بشود ماهستیم ولی برای آمار شهر خوبی داریم .بیشترین رای.بیشترین جانباز وشهید بیشترین معدن. پردرامد ترین شهر و….

اصغر پاشنه طلا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اصلا دروغ بلد نیستن مسئولین . سه روغ هم میگن