خودکشی از اقدام تا اتمام

دسته: عمومی
یک دیدگاه
سه شنبه - ۱۲ دی ۱۳۹۱

نزدیک غروب بود وزنی قصد داشت درون چراغ خوراک پزی نفت بریزد که ناگهان شوهرش گفت این نفت به درد چراغ نمی خورد و زن متعجب شد وپرسید چرا ؟ ومرد درحالی که به شدت می خندید گفت : آخه این نفت نیست وآب است و زن یادش آ مد که چند ماه قبل در تابستا ن شوهرش از وی می خواست رضایت بدهد تا او ازدواج مجدد کند ولی زنش موافقت نمی کرد به همین دلیل شوهر ظرف نفت را که قبلا  پر از آب کرده است  روی خودش می ریزد و  می گوید یا رضایت بده یاخودم را آتش می زنم و زن  به خاطر بچه هایش رضایت داده بود . این داستان واقعی را نوشتم تا بدانید همیشه  مُردن ها گریه را به دنبال  ندارد بلکه ماجرای آن برای دیگران اسباب خنده می شود .چندی قبل اعلام شد 6 مورد خودکشی در شهر انجام شده که لازم است در این مورد چند مطلب بیان شود .1 – ارسطو در مورد خودکشی می گوید : عملی است که به وسیله شخص برای معدوم ساختن خود انجام می گیرد در حالی که آن عمل به منظور فداکاری نمی باشد یعنی فرد برای قربانی شدن دست به انتحار می زند .

در مورد خودکشی انسان ها باید بگوییم که با توجه به این که انسان ها موجوداتی پیچیده و با ابعاد ناشناخته روحی و روانی و جسمی هستند پس  نمی توان علت خودکشی را در چند مسئله کلی گویی کرد و عوامل زیادی برای این که فرد به خودکشی اقدام کند وجود دارد .

در ابتدا انواع خودکشی را از نظر روان شناسی معرفی می کنیم :

1 ـ خودکشی ناشی از ابتلا به مالیخولیا

2 ـ خودکشی ناشی از وسوسه

3 ـ خودکشی ناشی از انگیزه های آنی و یا غیر ارادی

علل و انگیزه های خودکشی را می توان در 5 مقوله کلی بیان کرد :

1 ـ شخصیت و تجربه های مراحل اولیه کودکی   2 ـ عوامل فرهنگی

3 ـ یگانگی اجتماعی 4 ـ شرایط اقتصادی

 5 ـ تجدد طلبی

پس انسان ها در مواقعی که تحت فشار روحی و روانی هستند مانند مرگ همسر ، طلاق ، اعتیاد ، بیکاری ، پیری ، تنهایی ، شکست در زندگی ، دوست داشتن و … دچار بحران می شوند و سه نوع عکس العمل از خود نشان می دهند .

1 ـ عکس العمل تهاجمی : شخص خود را می کشد تا انتقام خود را به صورت بدنام نمودن یا گرفتار ساختن شخصی که مسبب ناراحتی های او بوده است را بگیرد

2 ـ عکس العمل دفاعی : شخصی خود را نابود می کند تا در برابر مشکلات اجتماعی یا روانی یا بیماری درمان ناپذیر خود را از عذاب هرچه بیشتر نجات دهد

3 ـ عکس العمل تنبیهی : شخصی خودش را می کشد تا تاوان عمل ناصوابی را که انجام داده ، بدهد و به این طریق خود را که گناه کار می داند ، تنبیه کند

روش های خودکشی :

هر فردی متناسب با روحیات و محیط پیرامون خود اقدام می کند که نوشتن روش های آن مناسب نیست .باید بدانیم که اقدام به خودکشی و نجات فرد با اقدام به خودکشی و فوت فرد تعاریف جداگانه ای دارد و نباید اقدام به خودکشی را عمل خودکشی دانست زیرا فرد نجات پیدا می کند و هدف وی از قبل مشخص است و بیشتر جنبه ترساندن و یا گرفتن امتیاز دارد .

آمار خودکشی در هر منطقه متفاوت است . طبق آمار در کشور ما هفت هزارم درصد از افراد جامعه ( از هر هفتصد هزار نفر یک نفر ) بر اثر خودکشی فوت می کنند . در عصر حاضر که زندگی انسان ها ماشینی است صبر و حوصله آدم ها کمتر است و طاقت آنها در برابر مشکلات کم می گردد و انسان ها در لابلای چرخ های ماشین های صنعتی مانند پفک می شکنند و گزینه ی خودکشی را انتخاب می کنند که گناه و کفرانی عظیم است که آمار آن را نمی توان دقیقا مشخص کرد زیرا نسبی است.

در این شهر قبلا ماهی یک مورد اقدام به خود کشی وجود داشت که اغلب با خوردن تعدادی قرص انجام می شد و با تلاش عوامل اورژانس فرد نجات پیدا می کرد ولی هم اکنون به هفته ای دو الی سه مورد افزایش یافته است  که اکثرا در قشر جوان بین 16 تا 30 سال رخ می دهد و زنها در این زمینه بیشتر اقدام می کنند .

مواردی از خوردن آب باتری ، سم مورچه ، خودسوزی ، خوردن مواد مخدر ، خودکشی با گلوله جنگی ، خوردن مایع سفید کننده ، حلق آویز کردن خود در سطح شهر مشاهده شده است . پس نمی توان در مورد این آسیب اجتماعی بی تفاوت بود یا به صورت غیر کارشناسی اظهار نظر نمود  ولی باید واقعیت ها گفته شود ، هرچند ممکن است عکس العمل های مختلفی داشته باشد ولی چاره ای نیست و لازم است  از این مسئله  پیشگیری شود زیرا در شریعت مبین اسلام جان افراد بسیار مهم است و هر مورد خودکشی که منجر به فوت شود اثرات بدی بر روی اطرافیان دارد .

به خانواده ها توصیه می شود در مواقع بحران و مشکلات خانوادگی با شماره تلفن های 148 مشاوره و 123  اورژانس اجتماعی تماس حاصل نمایند و یا به مشاوران بهزیستی مراجعه نمایند

                                       یکی از منابع : کتاب پی جویی قتل

   مهدی برزگری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸۶۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۱ - ۶:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
بهتر است افرادی که از مشکلات عصبی ، روحی ، وسواس ، یا مشکلاتی نظیر این رنج میبرند به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنند که در کوتاه ترین زمان به حالت عادی خود برگردند.
خدا رو شکر ما از نعمت پزشک متخصص اعصاب و روان بهره مندیم و حیف است که از آن استفاده نکنیم. مطبش تو کوچه امام جمعه است