ناباروری زوج‌ها هر روز در حال افزایش/ پای صنعت در میان است

دسته: اخبار ایران
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۶ دی ۱۳۹۱
گزارش خبری/
ناباروری زوج‌ها هر روز در حال افزایش/ پای صنعت در میان است
یزد – خبرگزاری مهر: ناباروری زوجها به ویژه زوجهای ایرانی مشکلی است که به نظر می‌رسد هر روز در حال افزایش است و بر اساس آمار مرکز تحقیقات ناباروری یزد با احتساب جمعیت 70 میلیونی ایران حدود شش میلیون زوج ایرانی از نعمت فرزند بی‌بهره‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، البته به نظر می رسد آمار زوج های نابارور در کشور اندکی بیش از این تعداد باشد زیرا به هر حال عده ای از آنها هرگز برای درمان به مراکز تحقیقاتی مراجعه نمی کنند و راه های دیگری را برای ادامه زندگی خود با بهره مندی از فرزند پیش می گیرند.

این آمار در هر صورت بسیار بالاست و با وجود اینکه عامل بسیاری از موارد ناباروری مشخص است، اما به گفته محققان مرکز ناباروری یزد، علل ناباروری بسیاری از زوج ها نیز ناشناخته است.

آمار ناباروری صعودی نیست، بیماریابی افزایش یافته است

برخی محققان این مرکز نیز بر این باورند که آمار زوج های نابارور نسبت به جمعیت همواره بین 10 تا 15 درصد بوده است اما طی سالهای اخیر، بیماریابی افزایش یافته و این امر است که به نظر می رسد، ناباروری زوج ها در حال افزایش است.

برخی محققان نیز بر این عقیده نیستند و می گویند: صنعتی شدن شهرها و زندگی مردم از یک سو و افزایش سن ازدواج به ویژه در بانوان، ناباروری را در دهه های اخیر افزایش داده است.

برخی پزشکان نیز معتقدند با پیشرفت علم و دستیابی به روشهای باروری، نازایی مفهوم خود را از دست داده و اگر زوج ها با جدیت پیگیر باشند، بلاخره با استفاده از روشی، صاحب فرزند خواهند شد.

اما کشف این روشها و اجرا کردن آنها، اتفاقی است که از حدود 20 سال پیش در ایران رخ داده و برای نخستین بار نیز در استان یزد اجرا شد.

بیشتر زوج های نابارور، به یزد و به مراکز درمانی این شهر برای باروری مراجعه کرده اند و اغلب آنها موفق به شهر خود بازگشته اند از این روست که امروز نام مرکز تحقیقات ناباروری و بیمارستان مادر همچنین نام دکتر عباس افلاطونیان و تیم تحقیقاتیش برای اغلب زوج های دارای این مشکل، آشناست.

اولین کودک آی وی افی ایران در اوایل دهه 70 در یزد متولد شد/ یزد قطب درمان ناباروری

اوایل دهه 70 بود که مرکز ناباروری یزد برای نخستین بار توسط دکتر افلاطونیان راه اندازی شد و نخستین کودک به روش IVF در ایران در این مرکز به دنیا آمد.

اکنون پس از گذشت دو دهه از آن زمان، این مرکز به قطب درمان ناباروری نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه تبدیل شده و حتی در مواردی از کشورهای اروپایی نیز برای درمان به این مرکز مراجعه کرده اند.

هم اکنون ماهانه بیش از 750 زوج به مرکز ناباروری و حدود 750 زوج نیز به بیمارستان مادر برای استفاده از روشهای نوین باروری مراجعه می کنند.

پرفسور عباس افلاطونیان در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: 10 تا 15 درصد زوجهای ایرانی با مشکل ناباروری مواجه هستند که ناباروری آنها عوامل متعددی دارد.

20 درصد علل ناباروری ناشناخته است

وی افزود: 40 درصد از علل ناباروری در خانم ها، 40 درصد در آقایان و 20 درصد علل ناباروری نیز با جود بررسی های بسیار، ناشناخته است یعنی زوجین به ظاهر مشکلی ندارند اما قادر به تولیدمثل نیستند.

افلاطونیان با بیان اینکه بالغ بر 30 درصد زوجینی که اقدام به تولیدمثل از طریق روشهای نوین می کنند، درمان می شوند، بیان کرد: اما درمان آنها وابسته به شرایط مختلفی دارد که از آن جمله می توان به سن بیمار، مسائل روانی و … دارد.

وی با بیان اینکه هفت مورد از اولین تولدهای IVF در دنیا در یزد بوده است، افزود: اولین درمان به روش میکرو، IVM نیز در یزد انجام شده و این امر بیانگر پیگیری تحقیقات گروه‌های فعال در استان یزد است.

افلاطونیان عنوان کرد: در هر روز 25 زوج به آمار مراجعان مرکز ناباروری و 25 زوج به آمار بیماران بیمارستان مادر افزوده می شود که این آمار افراد جدید هستند و بسیاری از آنها نیز برای مرتبه چندم اقدام به درمان کرده اند.

وی افزود: گرچه اکنون تنها 30 درصد زوجها درمان می شوند اما این در مورد کسانی است که برای بار اول اقدام به این عمل کرده اند و بسیاری از زوج های در چند مرحله انجام IVF درمان می شوند.

تولد بیش از 5500 کودک به روش آی وی اف در یزد

افلاطونیان عنوان کرد: اغلب زایمانها به روش IVF چند قلو زایی است و تاکنون بیش از پنج هزار و 500 کودک به این روش در یزد متولد شده اند.

معاون مرکز تحقیقات ناباروری یزد نیز در این زمینه به خبرنگار مهر در مورد علت مراجعه اغلب زوج های نابارور به یزد به رغم ایجاد مراکز درمان ناباروری در بیشتر شهرهای کشور، گفت: قیمت های یزد سبب جذب بیشتر این بیماران به یزد شده و اکنون در یزد کمترین قیمتی که در کل دنیا برای درمان IVF دریافت می شود از بیمار اخذ می شود.

محمدعلی عبدلی افزود: هزینه درمان به روش IVF در یزد اکنون بین دو تا سه میلیون تومان بسته به نیاز بیمار به میزان داروست که این رقم در شهرهای دیگر بین چهار تا هفت میلیون تومان است.

وی افزود: البته تخصص تیم های پزشکی یزد نیز سبب شده تا اعتماد بیشتری در میان مردم متوجه پزشکان یزد باشد.

عبدلی عنوان کرد: در مرکز تحقیقات ناباروری یزد، علاوه بر مراجعه بیمارانی از سیستان و بلوچستان، کرمان،‌ خراسان جنوبی، خراسان رضوی، فارس، هرمزگان، تهران و … بیمارانی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، عربستان، عراق، ترکیه، پاکستان و گاهی از کشورهای اروپایی نیز به این مرکز مراجعه می کنند.

خبر بد بازنشستگی پرفسور افلاطونیان و کم لطفی مسئولان

تلاش برای درمان زوج های نابارور در مراکز تحقیقاتی ادامه دارد و امید می رود روزی دیگر شاهد بروز مشکلاتی در این زمینه نباشیم.

اما یزد که با نام دکتر افلاطونیان قطب درمان ناباروری کشور شد، این روزها این پرفسور پرآوازه را در آستانه بازنشستگی می بیند و مسئولان نیز بی توجه به نیاز مردم به وجود چنین متخصصانی، اقدام به صدور حکم بازنشستگی کرده اند بی توجه به اینکه بسیاری از مردم به اعتبار برخی نام ها، دشواری سفر را بر خود هموار می کنند.

————–

گزارش: نیره شفیعی پور


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها: