سخنی با کانون توسعه ارزشها

دسته: مقالات
۱۹ دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۱

بافق فردا؛ گزارشی داده از کانون توسعه ارزش ها و سخنان سخنرانانش را منتشر کرده. دست و پا شکسته.

قبل از هر چیز بگویم که تاسیس این کانون و هر کانون و مجمع و جمعیتی را به فال نیک می گیرم. بافق به این دوره هم نشینی ها سخت نیاز دارد. اما نمی دانم چرا این کانون زود تب کرده است. بیم آن دارم که زود نیز به عرق بنشیند و ارزشی را توسعه نبخشیده به محاق برود.

چون دیدم طلبه ای محترم _ که البته نمی شناسمش _ سوار بر اسب چموش سیاست شده و چار نعل تاخته. به همه. از هاشمی رفسنجانی گرفته تا سید حسن خمینی. از اصلاح طلبان تا اصول گرایان و محافظه کاران. از مشایی و دار و دسته اش تا قالیباف. و سرآخر هم یک حرف درشت از خود ساخته که ” اگر فتنه ۸۸  سینه هایمان را فشار داد، فتنه انتخابات ۹۲ گلویمان را به قصد خفه کردن خواهد فشرد ” گفتم برای باز شدن دری یا دست کم پنجره ای برای آشنایی هم که شده، چند کلمه ای با او و بزرگان او سخن بگویم.

متاسفانه رسم بدی در این مملکت هست که هر تازه واردی، بیل و کلنگش را برمیدارد و پای دیوارهای بلند این سرزمین را می کند. به این امید که رسم  کندوکاو بیاموزد. نیامده در پوستین بزرگی می افتد و  به قصد نمدمالی آموختن، همه را زیر مشت و لگد می گیرد.

یکی نیست بگوید عمو ! این دیوار که تو داری زیرش را خالی می کنی برای آنکه دیوار بشود و سقفی برآن نهاده، بادها خورده و بارانها دیده و تطور روزگارها چشیده. تا این دیوار، دیوار بشود از جیب این مردم و ملک برای او خرج ها شده.

نکُن، نکَن . کلنگت را زمین بگذار. این دیوار سایه ای هم دارد. کمی بنشین. شکیبایی کن. دیر نمی شود. در سینه اش حرف ها هست. صبوری کن و بشنو. برای خراب کردن دیوارها، همیشه وقت هست.

اما چه کنم که جوانها دیر آمده و می خواهند زود بروند و عجیب آنکه قالبی هم به کمر بسته اند و هر که در قاب و قالب آنها نگنجد، مطرود می شود و انگ می خورد.

سخنم با بزرگان کانون توسعه ارزشهاست. ممکن است بعضی ها به یک حبه انگور گرمیشان شود و حرفها بزنند که پیران دنیا دیده، نیشخندشان کنند. مراقب باشید.

و دیگر آنکه؛ هر که تند رفت، نفس سوز برگشت. یادآور خاطره تیرماه 84 می شوم. و خطاب به آنها که در حمایت از  دولت، تند راندند و سخن های درشت گفتند و سینه های فراخ چاک کردند، می گویم که اکنون هن هن کنان بازگشته و نه پایی در دیار دارند و نه رویی در وطن.

از خدا می خواهم همه ی ما را از وسوسه خناسان حفظ کند و این پرده گویی من، آنها را که باید، هوشیار سازد.

چند ارزش مهم هم هست که فکر می کنم باید حتماً در بافق توسعه اش بخشید و خودمان و دیگران را به آن سفارش کنیم.

اول؛ ارزش والای ” تفکر و تعقل ” است. ما به این نازنینان سخت محتاجیم. در زمانه ای که حرفها فراوان شده، بکوشیم تا عقل ها رشد کند و کامل گردد تا حرف ها اندک شود.

دوم؛ ارزش عزیز ” کار و سرمایه گذاری ” است. متاسفانه در شهر، کار و سرمایه گذاری بی رنگ شده است. برای رهایی از وضع ناخوش فعلی، نیاز به کار و سرمایه داریم.

سوم؛ ارزش ” همدلی و همفکری ” است. این ارزش هم باید توسعه یابد.

چهارم؛ ارزش ” استقامت ” است. متاسفانه گهی تند و گهی خسته می رویم. گاهی امیدها می بندیم و گاهی ناامید ناامیدیم. ارزش ایستادگی و استقامت را آموزش بدهیم.

پنجم؛ ارزش ” اعتدال و میانه روی ” است. می بینم که خیلی از جوانها و حتی بزرگانی که این مشی عالی را به کناری هشته و کف بر لب آورده؛ گاه به گاه دشنامهای عنیف می دهند و حرفهای سخیف می زنند، آموزش اعتدال و مدارا نیز برای توسعه شهر بسیار ضروری است.

ششم؛ ارزش ” بلند همتی و بزرگ منشی” است. هر کس و هر اجتماعی که به اندک قانع شد، قافیه را باخته است. تعلیم دیدن افق های بلند، برای بافق واجب است.

ارزش ” حق گویی و حق خواهی ”  ارزش “حق شناسی” ارزش ” پرهیز از تملق و چاپلوسی” ارزش ” وقت شناسی” ارزش ” صبر و صبوری” ارزش ” آگاهانه رفتن” و ارزش ….

برای همه ی مشتاقان توسعه بافق و ایران، آرزو دارم که حافظان و ناشران ارزش های نیک باشند و در گوش گیرند که

چو خواهی که نامت رود در جهان

مکن نام نیک بزرگان، نهان

    محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
reza این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۶:۱۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
دست مرزاد .دوست عزیز ایکاش به فکرارزشها که هستیم یاد بگیریم ضد ارزشی کار نکنیم .

انفجر ینفجر انفجار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۷:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
متاسفانه من هم با نویسنده این مطلب موافقم
تاسفم به این خاطر است که هر تشکلی در شهر شکلمی گیرد به دور ازتخصص سریع مبتلا به آفت سیاستزدگی میشود
نمیدانم چند ماهی مانده به انتخابات چه جوری میشود که سروکله این تشکل ها پیدا میشود
میگویند ما سیاسی نیستیم ولی سریع سراغ مسایل سیاسی میروند
نمیدانم در این شهر مصیبت زده سراسر ارزش، دنبال توسعه کدام ارزش هستند
نمیدانم در تعیین اولویت های کاری چطور به اولویت توسعه ارزشها رسیده اند
نمیدانم آنانکه متولی این توسعه ارزشها هستند خودشان تا حالا چقدر پای ارزشها مانده اند
نمیدانم
واقعا نمیدانم
ولی میدانم اولویت نخبگان بافقی فعلا اینها نیست و نبایدهم باشد

good bye

مسئول کانون توسعه ارزش ها این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
جناب آقای پورفلاح ومسئولین محترم سایت بافق فردا
ممنونیم از نکاتی که متذکر شدید، اما مراسمی که هم خبرش را منتشر کردید و بلافاصله از آن استفاده کردید تا حرفتان را در لفافه بزنید توسط کانون توسعه ارزش ها برگزار نشده است بلکه این از سال های 1369 تا کنون توسط بسیجیان بصیر، بیدار دل و عاشق امام حسین پایگاه شهید مطهری برگزار می شده است و هر ساله سخنرانی از داخل یا خارج استان داشته است که امسال میزبان روحانی خوش فکر، به روز و شجاعی بود که در بین روحانیون شهرمان مثل و مانندش را نداشته ایم. و جالب اینکه سخنرانی هایی که معمولا به صورت درون سازمانی بسیج برنامه ریزی می شود را کمتر کسی پوشش خبری می دهد و قرار هم نبوده است رسانه ای شود و مطالب عنوان شده اهل دل می خواست تا محرم باشد که متاسفانه به دست نامحرم افتاده تا بتازد و با جملات بازی کند.
نکات دیگری هم فرموده اید که حضورا خدمتتان می رسم اما به قول یکی از خوانندگان شما اعضای کانون توسعه ارزش ها دیروز عملا ثابت کرده اند بلند همتی و بزرگ منشی، حق گویی و حق خواهی . . .و آگاهانه رفتن را و امروز قرار نیست میدان را خالی کنند.
در آخر به جای موعظه سعی کنید به سراغ بچه های بسیج که می روید با پای پیاده بروید بدون میکروفون و قلم و خودکار چون بسیج لشکر بی رنگ و بوست و امام بسیجیان فرمود بسیج لشکر مخلص خداست. انشاءالله

بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۸:۵۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ارزش ” حق گویی و حق خواهی “ ارزش “حق شناسی” ارزش ” پرهیز از تملق و چاپلوسی” ارزش ” وقت شناسی” ارزش ” صبر و صبوری” ارزش ” آگاهانه رفتن” و ارزش …. را رعایت نکردی عزیز.

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۷:۲۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقایان مجری کانون ارزشها: آیا سکوت در برابر بی عدالتیهای استان و و غصب معادن بافق توسط دیگر شهرستان ها و چسیدن به کار های سیاسی که به غیر از بدبختی برای این مردم چیز دیگری نداشته جایز است. مطمئن باشید همین بی عدالتیها مردم را به نظام اسلامی بدبین می کند حالا هر چقدر می خواهید بچسبید به حزب و سیاست

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پورفلاح اول اطلاعات صحیح و کافی بدست بیار بعد نطق کنید مراسم مربط به اربعین حسینی بود که توسط دلاوران پایگاه شهید مطهری برگزار گردید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۲:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شما که لالائی میخونی چرا خوابت نمیبره شما ابتدا بگو در کدام سنگر دفاع از ارزش ها حضور داشتی بعد از ارزش ها وکانون توسعه ارزشها انتقاد کن خودت گفتی که حاج اقا رضی را نمی شناسم چرا پس در مورد ایشان قضاوت کردی اگر انتقاد از هاشمی وفرزندان ایشان وکسانی که خون به دل رهبری کردند ومیکنند جرم است پس اول مجرم پرچمدار این نظام است که بارها وبارها به این قبیل افراد تذکر دادند اما درمورد انتخابات آینده اگربگوئی اخباری از تلاش فتنه گران در آینده نداری دروغ است چون خود را درظاهر فرد فهیم میدانی اما بصیر نیستی پس بهتر است قبل از هر ابراز وجود ونظری ظرفیت وجایگاه خودت را بدانی وبصیرت افزائی کنی بعد … درضمن مجلس مربوط به پایگاه مطهری بوده واگر حرفی داری به سپاه بزن اگر

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۳:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام اقای پور فلاح حرف شما درست است ولی نباید انها مطرح کنید
وگرنه شما هم مانند ستار بهشتی و… خواهی شد
با تشکر…
((اخرین سنگر سکوته))

باباعلی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۵:۳۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مانده ام میان گریه و خنده از دیر فهمی و کج فهمی بعضی از مدعیان که دیگران را از راه رسیده و خود را بزرگ قوم و کهنه کار میدانند در حالیکه از روی نوشته های دست و پا شکسته قضاوت کرده و جالب تر آنکه دست و پای خود را چنان گم کرده که یکی را به اشتباه گرفته و موعظه میکند و بهت زده تکه ای از تاریخ را بریده و به نفع خود تفسیر می کنند و چنان بر بافته های ذهنی خود تکیه و با اعتماد به نفس سخن میگویند که انگار تاریخ همین چند سال بوده و بس، و ماقبل ندارد و یا اینکه منکران امام زمان و قرآن و بانیان کشف حجاب در رسانه های بیگانه توهم و خیال بوده؟!!
اما ای پسر بگو،بگو آنانی که در سال 84 برای فرد دیگری سینه چاک کردند در فتنه 88 کجا بودند؟ بله،سر از خیمه یزید در آوردند و اکنون نه پای در دیار دارند و نه روی در وطن واگر به مقصودشان می رسیدند امروز نه دیاری بود و نه وطن ونه…توجه کن سر همین تکه تاریخ (که گفتی) بدان آنانکه تند رفتند سر از جریان انحرافی در آوردند و آنان که شاخص را ولایت قرار دادند در همین تکه تاریخ قطار انقلاب را در مسیر خودش قرار دادند.
بدان که در جنگی چون صفین یارانی چون عمار نیاز است و حال که از صفین گذشتیم نهروان در پیش روست که با دیدن پیشانی های پینه بسته از سجده های بی بصیرتی ،سست نشده و پای خود را از ولایت پس نکشیم و ان شاءالله چنانکه در صفین 88 سبز بر نیزه شده ی معاویه شکست خورد در نهروان 92 نیز پیشانی های پینه بسته خوارج با شمشیر بصیرت و پیروی از ولایت را خواهیم شکست باشد که پرچم انقلاب را به دست صاحب اصلی آن مهدی موعود(عج) بسپاریم.
مبادا جوانان به میدان جنگ ذلیلانه احساس پیری کنند
مبادا در این فتنه عمارها به وقت سخن گوشه گیری کنند.

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۹:۰۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مورچه چیه که کله پاچش باشه، بابا یکی بگه از لحاظ سیاسی بافق را کجای کشور حساب کردند که این دومین بار باشه، بعدش هم بافق را در نقشه جغرافیا به غیر از تاراج معادن خدادادی آن نمی شناسند. حالا مردم در دو دوره به احمدی نژاد رای دادند اما نفعش را اردکان و استان وبقیه جاهای کشور بردند حالا هرچی می خواهید غرغاب سیاست شوید

عباس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت پورفلاح عزیز هن چه فکر کردم دیدم تمام موارد را با یک سلیقه ای که مخصوص تو است کنار هم چیدی ما ضربه های زیادی در این چند سال به خاطر پرده دری خوردیم وباعث دفع حداکثری شدیم تا جذب بهتر است اقایان با حرفهایشان دنبال مشارکت حداکثری باشند و کمی نه زیاد که باورمان نمی شود به بیانات رهبر توجه داشته باشند و زودتر از ایشان وارد بحث انتخابات نشوند

حمید رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۵ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
ضمن تشکر از دست اندر کاران کانون توسعه
و احترام به خاطر قصد و نیت پاکشان

و تشکر از نوشته قابل تامل جناب پور فلاح با آن قلم توانمند ایشان

باید مراقب باشیم دچار تندروی و کند روی (هر دو طرف)نشویم

و برای درخشش نام ایران عزیز از هیچ کوششی فرو گذار نکنیم !

نکته ای که می خواستم بگویم اینکه می بایست قدر دان تمامی کسانی باشیم که روزی برای خوشنامی ایران زحمت کشیده اند .

کسانی که ما به چشم کافر به آنها می نگریم در جهت قدر دانی از مسولین سابق خود تصاویر آنها را بر کوه حکاکی کرده اند و ما…..

سياست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۵:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دين ما يعني سياست بلكه توحيد يعني سياست اصلا اين حرف كه بعضي ميگويند سياسي حرف نزن واقعا اشتباه است

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۵:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شما اگر حواست پرت شد، شما اگر از موقعیت خودت غافل شدى، دلیل این نمیشود که دشمنى هم که در مقابل توست، حواسش پرت شده باشد؛ او ممکن است حواسش جمع باشد، بزند. پس باید حواسها جمع باشد. اینکه ما این همه عرض میکنیم، توصیه میکنیم، تأکید میکنیم، هم به مسئولین، هم به مردم، که خودتان را به مسائل فرعى سرگرم نکنید،اینکه به مطبوعات، به رسانه‌ها، به روزنامه‌ها، به پایگاه‌هاى اینترنتى که امروز رواج پیدا کرده است، هى سفارش میکنیم که از وارد کردن حرفها و مطالب نادرست – که ذهن مردم را مشغول میکند – به فضاى ذهنى مردم پرهیز کنید، به خاطر این است.امام خامنه اي(دامت بركاته)19دي91
آقاي پورفلاح ازكي دفاع مي كنيد از آقاي هاشمي كه نتوانسته يا نخواسته خانواده ي خود راكنترل كند از فرزندان گرفته تا همسرش كه ازمسائل مالي كه در تشخيص ما نيست اما ديديم كه درفتنه 88 چگونه خود را نشان دادند.يا از آقاي سيد حسن خميني ،آياملاك غير از اين است كه بايد به راه و حال كنوني اونگاه كرد نه به اسم ورسم ها
مگراين جمله امام مانيست كه گفته بودند اگر من هم يك قدم اشتباه بردارم مردم مرابر مي دارند. پس هدف فقط اسلام ناب محمدي است نه اسلام آمريكايي ،وهركه راه اوبارهبر بود ودرره ولايت درست است نه شخص وعنوان همه آنهايي هم كه به اقاي احمدي نزاد راي دادند به سربازولايت راي دادندوبهترين گزينه راانتخاب كردندوشعارملت همان شعارامام است هركس درراه ولايت باشدبااويند.وسلام

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ - ۲:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی جالبه!
یه نگاه به رای های داده شده بندازید!
یاد شعار «زنده باد مخالف من» می‌افتید!

محمد علی پورفلاح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و تشکر از خوانندگان محترم
از اینکه نظرات موافق و مخالف خود را ابراز نموده اید، بسیار سپاس گزارم. می خواستم جوابی به نظرها بدهم که حرف های آقای تابش را خواندم.دیدم یکی به دو کردن،بی فایده است. با خودم گفتم ای کاش کسی هم پیدا شود و این حرف متکبرانه اقای تابش نماینده محترم اردکان را پاسخی درخور و شایسته دهد.
بخیل نیستیم، منافع “چادرملو” به مردم بهاباد هم برسد!
هیچ کدام از مسئولان این شهرستان در حوزه محدوده شهرستان و حوزه انتخابیه کوتاه نخواهند آمد!

الف-برزگری بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام: پاسخ چناب تابش را بزودی اندیشه های خواهند داد که بیدارباشند و بیدارگر.نه در پیله گذشته خویش تنیده و دست و پای خویش بسته!

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از مقاله زيباي برادر بزرگوار جناب آقاي قاسمزاده تقدير مي كنم انشاالله با تابش افكار درخشنده ايشان بر قلوب اصلاح طلبان بي درد تابش نما حق به حق دار برسد اگر چه اين خشت كجي بود كه محمد خاتمي بنيان نهاد . از رحمت خدا دورباد آن دست هاي خائني كه حق مردم ر ا به يغما مي برند .

جلیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

نظری ندارم . اصولا نظر داشتن به کسی یا چیزی ، کار خوبی نیست .