آب،تابش،عدالت

دسته: مقالات
۱۲ دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ دی ۱۳۹۱

پنج سال از سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان یزد و ذکر این جمله تاریخی که مسئله مهم استان یزد،آب است می گذرد. مسئله ای که امروز دارد به بحران تبدیل می شود ، بحرانی که مردم بهاباد هر چند دیر اما حداقل زودتر از دیگران زنگ خطرش را با بستن آب چادرملو به صدا در آوردند.

موضوعی که موجب شد این چند خط را برای خوانندگان عزیز بنگارم  مطالعه دو هفته نامه تازه متولد شده امید و آگاهی یزد بود آنجایی که با تماس تلفنی با نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز یزد موضوع آب را مورد سؤال قرار دادند .به جملات زیر توجه کنید:

«این عادلانه نیست آبی که از نظر کارشناسی برای سه شهر یزد،اردکان و میبد تخصیص داده شده به همه استان داده شود که با این کار همه استان درگیر کم آبی می شود »

اینها سخنان تابش نماینده محترم مردم اردکان است که در جواب تلفنی این دو هفته نامه در مورد مسئله مهم استان بیان گردیده است.

از شخصی چون تابش که معتقد به یک شهر آباد -که آن هم حتما باید اردکان باشد – حتی به قیمت ویرانی شهرهای دیگر هست ،گفتن این جملات بعید نیست چرا که عملکرد ناعادلانه حداقل دو دهه وی و همفکران اردکانی اش در این باره در موضوع برداشت بی رویه از منابع آبی بهاباد و انتزاع معادن غنی شهرهای بهاباد و بافق مانند چادرملو مشخص شده است.

اما بکار بردن واژه عدالت در گفته ایشان شوخی عجیبی است که نمی توانی از ایشان نپرسی: کدام عدالت؟

عدالتی که یزدی دو قطبی در حوزه های انتخابیه و تحمیل محرومیت را برای حداقل نیمی از مردم استان دارالعباده به ارمغان آورده در کدام قاموس است که فقط توقعات ایشان و هم فکرانش را تامین کرده و می کند؟

بکار بردن واژه کارشناسی برای کسانی که تخلف تملک اراضی شهرهای همجوارشان گوش فلک را کر کرده از میبد گرفته تا بافق و بهاباد و طبس از چه زمانی برای امثال ایشان محترم شده؟

راستی آقای تابش پاسخی به مردم بافق و بهاباد دارند که در سالهایی که طرح کوثر برای رساندن آب زاینده رود که درست تر بگویم سرچشمه های گوهرنگ به یزد در حال انجام بود و مردم این شهرها و چه بسا شهرهای دیگر استان عوارض این طرح ملی را حتی روی دانه های آجر و تخم مرغ مورد نیاز خود می پرداختند و قبوض آب آن زمان رسما از مردم حق طرح کوثر می گرفتند و کمکهای بلاعوض شرکت سنگ آهن بافق به این طرح پرداخت می شد،و اگر همت مدیران بومی نبود بعید است همین مقدار آب امروز را به بافق می دادند همانگونه که هنوز بهاباد چشم انتظار نوشیدن جرعه ای از این آب علی رغم تاراج مایه حیات دیروز و امروزش هست عدالت کجا بود؟

کار کارشناسی دوبانده شدن کیلومترها راه آهن دوطرفه با شیب تند بالا و تونلهای چند صدمتری هزینه بر که از جیب همه مردم یعنی بیت المال  از چادرملو به اردکان ساخته می شود را مگر غیر از نفوذ سیاسی در رده های بالای حکومت تلاشی دیگر توجیه می کند؟

و اما یک نکته:

علی رغم پی گیریهای ندافیان ،فرماندار سابق بافق برای کوتاه کردن چشم طمع به منابع خدادای بافق مانند معادن 19 d و آنومالی های آریز که برخی همین را دلیل بازنشست شدن وی از سمت فرمانداری می دانند هنوز هیچ مسؤلی در استان در خصوص این زیاده خواهی پاسخ صریحی بیان نکرده و آنچه واضح و مبرهن است قدرت و نفوذ سیاسی اردکان در دهه 70 در استان و بعد از آن  در کشور بوده که سناریوهای غم انگیزی برای جدا سازی معادن غنی آهن بافق نوشته و داغ چادرملو از آن دست داستانهایی است که غمش هنوز پابرجاست و این همه افسوس را چه سود؟ و شنیده ها حاکی از تحرکات اردکان برای برداشت آب از دشت حسن آباد بافق بعد از بسته شدن آب بهاباد بروی چادرملو و غیر قابل مصرف بودن آب دشت ساغند با همان نفوذ سیاسی و ذهنیت غلط – که فقط ما (اردکان و صنعتش) باشیم و دیگر هیچ – است که اگر مسؤلین و مردم بافق مترصد اوضاع نباشند چه بسا فردا برای پی گیری  و داشتن آنچه مال خودمان است دیر باشد.

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
انفجر ینفجر انفجار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۷:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
مطلب خوب بود.و بوی مصیبت زدکی میدهد
متاسفانه این خصلت زشت زیاده خواهی فعلا در مسئولین اردکان بخوبی مشاهده میشود
و کمی شیبیه به خصلت صهیونیستهاست
متاسفم ازبیان این مطلب ولی ناگزیر هستم که این را بگویم
و تصور میکنم که این رویه به یک معضل بزرگ در استان تبدیل شود
مسئولین به هوش باشید
good bye

برزگربفرویی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۸:۰۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست عزیزاگرشناختی که بنده واکثرسیاسیون وخصوصا صنعتگران استان ازتابش داریم شماهم داشتید انقدرتهمت وافترابه ایشان نمیزدی فقط کافیه گره ای درکارشما چه شخصی ویا هرکاردیگریبیفتد وبه ایشان مراجعه کنیدانموقع درباره ایشان نظردیگری پیداخواهید کرد

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۸:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین

علی محمد رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۸:۴۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسیار زیبا بود
حقا که حرف دل مارا زدید
همین مانده که تابش سند شش دانگ بافق و بهاباد را به نام اردکان کند.

ابوالفضل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مگه ما کجامون از مردم بهاباد کمتره …اردکانی ها اگه … دارن یه قطره آب از دشت حسن آباد ببرند اون وقته که مردم یه درس درست و حسابی بهشون یاد میدن که تا عمر دارند از ذهنشون پاک نشه…

دلدار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مثل اینکه یادشون رفته این مردم بافق ازشهردارالشجاعه هستند واتفاقات سال پیش رایادشون رفته

دوست این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مامردم بافق تاخون دررگ داریم نمی گذاریم حقمان ضایع شود ودفاع می کنیم مسئولین استان اردیبهشت سال گذشته رافراموش کردن بافقی میمیرد ذلت نمی پذیرد

رضا دهقانزاده بافقی(رخصت) این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۱:۳۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
چنانچه خواستید مستقیما نظراتتان را به گوش جناب آقای تابش برسانید به آدرس زیز مراجعه کنید
http://www.tabesh-ardakan.com/

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۶:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در شهرستان بافق جلسات مهم خودشان را با معاونتهای مدیر کل استان و افراد دسته چندم می گیرند اما در شهرستان های سوگلی استان جلسات ساده شان را با استاندار ومدیر کل ها می گیرند ای نشانه چیست

علی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۱:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بعد از بازی شطرنج شاه و سرباز در یک جعبه قرار میگیرند(ویژه بعضی مسوولین)
راسی اقایونی که بی عدالتی میکنید اخرتی هم هست محض اطلاعتون….

حسین علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ - ۶:۲۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اردکان نمونه بارز بی عدالتی اصلاح طلبان است وهمینجور برو به سطح بالای کشور

  انفجر ینفجر انفجار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱ - ۸:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

  دوست عزیز خوب است بدانی عدالت و توسعه در نگاه دولت به اصطلاح اصلاحات یعنی همین
  توسعه اردکان یعنی توسعه ایران
  توسعه اردکان یعنی عدالت
  توسعه اردکان یعنی همه برنامه دولت
  ….
  بیچاره و مظلوم تر از همه در این میان خود عدالت است
  good bye