مهربانو شهریار بافقی که بود؟

دسته: عمومی
۱۲ دیدگاه
چهارشنبه - ۴ بهمن ۱۳۹۱

نمی دانم چه تقارنی بین جشن سده زرتشتیان یزد و کویر نوردی در بافق وجود دارد ولی این تقارن را به فال نیک گرفتم و یاد وقف نامه ای افتادم که در اسنادم موجود بود ومی رساند که تا دهها سال پیش تعدادی از خانواده های محترم زرتشتی در بافق (حدود پشت میدان خان امروزی!) ساکن بودند که بهتر دیدم یکی از بانوان خیرزرتشتی بافقی را بدین مناسبت معرفی کنم تا گوشه ای از زوایای تاریک تاریخ بافق و سنت حسنه وقف روشن نمایی شود،اگر چه درآمد آن وقفیات سالیانی است خرج بیمارستان گودرزو جشنهای زرتشتیان یزد می شود!!!

خانم مهربانو شهریار بافقی
فرزند گرشاسب وهمسر شاه جهان که املاک و قنواتی را درامیرآباد،رستم آباد،عنایت آباد،جلال آباد،فیض آباد،کشتخوان هنیه ومهرآباد به مقدار۰۰۰/ ۲۰۰ متر مربع ونیز خانه مسکونی خود در محله خلف خانعلی را در ۲۴ رجب المرجب ۱۳۰۷ قمری – ۱۲۶۸ خ. وقف نمود تا ” درآمدش در روز مهرایزد (دیماه قدیم) به یاد پدرش ترحیم خوانده و به حضار ” اشیای ماکولات حاضره” بخورانند و ارواح ایشان را یاد وشاد نمایند. تا چند سال پیش این موقوفه دومین موقوفه در بافق از نظر درآمد بود ولی در یزد هزینه می شد چون موضوعیت نداشت.جالب اینکه پایین وقف نامه مزبور را ۱۶ نفر امضا کرده اند که همگی نامهای اسلامی دارند که همسایگان مهربانو بودند وگویای این مطلب است که آن مرحومه از آخرین بازماندگان زرتشتی ساکن در بافق بودند.یادم می آید یکی از زرتشتیان ساکن در تهران که بافقی بود در زمان کودکی اینجانب گاهی جهت زیارت امامزاده عبدالله(ع) با بافق می آمد.از مرحوم پدرم پرسیدم او کیست وپدر فرمود ایشان کمکهایی در بهسازی کاشی گنبد امامزاده ونیز ساخت مسجد اثنی عشر(جایی که اکنون مراسم ترحیم در جنب بازارچه امامزاده برگزار می شود) نموده است. من حدود ده سال پیش اورا جستجو کردم و عاقبت در یکی از آسایشگاهای بزرگسالان تفت پیدایش کردم!!! دو ساعتی در خدمتش بودم که مطالب و خاطراتش را انشالله چاپ خواهم کرد.او می گفت پدرم همانند شما مسلمانان زکات جو و گندمش در مهرآباد ورستم آباد (آهن شهر فعلی )را به قم نزد آیت الله بروجردی می برد و به ایشان می داد!!!
خداوند بزرگ رحمتشان کند.

سید محمد میر سلیمانی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهرگان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سپاس فراوان از شما برادر بزرگوار
آنچه شما می نگارید چکیده هایی از تاریخ پنهان شهرمان است که باید با یاری مردم خوبمان آشکار شود زرتشتیان سالهای سال در شهر ما زندگی می کردند و به زبان پهلوی سخن می گفتند بسیاری از واژگان پهلوی که تا چند سده پیش استفاده می شد یادگار آنان است تاریخ ما نیاز به کاوش بیشتر دارد قدمت بافق گویی از یزد نیز بیشتر است برای رسیدن به اسناد واقعی تاریخ شهرمان نیاز به پژوهش بیشتر است خدای را سپاسگزارم که فرزندان شهر خوبمان برای بیدار کردنش به پا خواسته اند
شاد باشید

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۰۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من نمی دونم از چی این مطلب باید ذوق کنم؟!
اینکه زرتشتیان در بافق زندگی می کردند؟
اینکه یه نفر زرتشتی زمینی را وقف کرده که مجلس برای باباش بگیرند؟
وقفی که خرج جشن های زرتشتیان می شه…
اینکه زبان پهلوی که ما صحبت می کردیم از زرتشتیان است؟
سید بزرگوار مواظب باش تو حرفات تبلیغ دین زرتشت نباشه…

    ايساتيس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    با سلام
    جناب آقا مهدي اول فكرشو بكن بعد حرفشو بزن چه چيز اشتباهي در آن بود كه بايد مواظب باشد نقل تاريخ اشتباه است يا نياكان ما انسانهاي بدي بودند

شمع بي زبان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

منتظر مطالب جديد نويسندگان عزيز شهرمان هستيم
خيلي جالب و جذاب است
سپاس

كورش بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۲:۲۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عالي بود

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۳:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای مهدی کاسه داغتر از آش نشو سید بزرگوار مطلب قشنگی نوشته شما نمی تونه بالاتر از خودتو ببینهسواد داره رفته تحقیق کرده شما هم می تونی دست به کار شو

ظهیرالدین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۷:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آفرین بر جوانان خوب بافقی که مطالب به این زیبایی می نویسند ما به تاریخ شهرمان افتخار می کنیم و ذوق زده می شویم کسانی باشند که تاریخ شهرمان را با آنچه واقعا بوده نشان دهند نه با سلیقه گروهی

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۷:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا مهدی تو دیگه کی هستی واقعا که بذار تاریخ بازگو و ثبت و ضبط بشه بنده خدا

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مطلب بسیار زیبایی بود و اتفاقا نشان از تاثیر دین مبین اسلام در زرتشت و حل کردن آن در خود بوده است.

دکتر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۳۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این باعث افتخار ماست،هرکس به اندازه درک و فهمش میتونه از مطالب این سید عزیز استفاده کنه

مير سليماني بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مهدي آقاي عزيز
سلام
اين مطلب براي ذوق زدگي نبود صرفا براي اطلاع رساني بود ولي در كنار آن نكات زير به نظرم مي بايست مورد توجه قرار گيرد:
1- بافق هميشه نان رسان اقصي نقاط ايران بوده وهست.شما به قدمت معدن سرب وروي كوشك وتونلهاي انحرافي آن نگاه كنيد.به كاوشكاريهاي اطراف ده زريگان يا زريكان ( معدن زر )دقت داشته باشيد.در همين مشهد خانواده هايي را ديده ام كه هنوز از بازنشستگي معادن بافق ارتزاق مي كنند واين نان رساني در ذات بافقي ها بوده وكاري به دينشان نداشته.گودرز يكي از بيمارستانهاي خوب وشلوغ يزد با پزشكان درجه يك ايران (دكترمرتاضها)در زمان سابق بود كه ازاين لطف بافق بي بهره نماند ولي مطمئنم كسي نمي دانست!!!.از پدرانتان سئوال كنيد.
2- فرهنگ غني ،محكم،پايدار اسلامي توانسته زورش بر فرهنگ ايران وزرتشت بچربد واز اسلام درس بگيرد وانرا مغلوب غناي خود كند.
3- زنان همپاي مردان در امور خير پيشرو بودندو زماني كه زنان خانه نشين و گرفتار غذا وشستشو بودند زن بافقي پرچمدار كمك به همنوع و امور خيريه بود.
4- دنباله تاريخ مردم ساكن در اين وادي به پيش از اسلام باز مي گردد درحالي كه ما هيچ نوشته اي كهن تر از اوايل قرن دوم قمري نداريم.مردمي كه دنباله تاريخيشان تاريك است نمي تواننداصالتشان را مستند هويدا كنند.
5-يكي از دوستان ساكن يزد مي گفت چندين سال قبل فردي با كتابي در دست از آلمان آمده بود ودنبال “آتشگاه خاور” مي گشت كه حدود آنرا بين بافق ويزد نشاني مي داد كه بنده چاه خاور فعلي را نشان دادم اگر چه در متون تاريخي انرا چاه قاورد (حاكم سلجوقي كرمان قاورد نام داشت)نوشته اند ولي در بازديد از چاه خاور دقيقا آثار آتشگاهي بزرگ در ظلع جنوب شرقي آن وجود دارد.ان محقق الماني مي گفت آتشگاه خاور يكي از بزرگترين آتشگاه هاي ايران بوده است.
6- در محل فعلي مسجد اثني عشر در بازارچه امامزاده عبدالله(ع)قبرهايي وجود داشت كه بالاي سر مردگانشان كوزه هاي اب وخوراكي گذاشته بودند ولي تماما رو به قبله دفن شده بودند!!!!كه تلفيقي از اداب وسنن اسلامي و ما قبل اسلام مي باشد كه قدمت بافق را مي رساند.
7- خيلي مشتاق بودم اداره محترم اوقاف بررسي نمايد ايا اين بانو اولين زن واقفه در استان است يا خير؟چون اولين زن شاعره استان يزد به نام ام هاني بافقي است(دختر عبدالرحيم خان بافقي) واينها باعث افتخارند.البته بانوي ديگري به نام ام كلثوم هم داريم كه از اجدا اينجانب است و 200 سال قبل منافع دو درب باغش را وقف افطاري وروضه سيدالشهدا(ع) كرده است.اداره بهزيستي بافق در زمين وقفي او واقع است.
8- تاريخ را همانگونه كه بوده بايد بازگو كرد ولو گو شه اي به مذاقمان خوش نيايد.ضمنا بياد داشته باشيد كه حضرت حسين (ع)مراودات واردتشان به ايراني ها از اعراب بيشتر بود كه كمتر نبود.
با احترام به جنابعالي

وحید ذوالفقاری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲ - ۹:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به نظر من زرتشتیان یزد در بافق زمین داشته اند و افزودن بافقی به نام این شخص نادرست است. البته ریشه و سابقه علایق و ارتباط زمین داری-کشاورزی یا… زرتشتیان یزد و بافق شاید قابل بررسی باشد.