نرخ بیکاری یزد واقعی نیست/ جوانان یزد تن به کارهای سخت نمی‌دهند

دسته: اقتصادی
۴ دیدگاه
جمعه - ۱۳ بهمن ۱۳۹۱

خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد با بیان اینکه سال گذشته نرخ بیکاری در یزد شش درصد اعلام شد، گفت: این نرخ بیکاری واقعی نیست زیرا بسیاری واحدهای فولاد یزد ناچارند از نیروهای غیربومی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدرضا بابایی، بعد از ظهر امروز در نشست مشترک رئیس جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد با خبرنگاران استان اظهار داشت: نرخ بیکاری یزد در سال گذشته شش درصد اعلام شد و این در حالی است که در بسیاری از واحدهای بزرگ استان از جمله شیشه اردکان، فولاد ارفع و … حداقل در هر واحد 200 نیروی غیربومی شاغل هستند.

وی تصریح کرد: اگر افراد جویای کار در یزد تن به کارهای سخت‌تر بدهند، مشکل بیکاری حل می‌شود و نرخ بیکاری ما با این رقم ارائه نخواهد شد.

بابایی با بیان اینکه بسیاری از جوانان یزدی نمی‌خواهند تن به کارهای سخت بدهند، افزود: برخی واحدهای صنعتی استان یزد از جذب نیروی بومی عاجز شده‌اند زیرا جوانان یزد دیگر مانند گذشته تن به کارهای سخت نمی‌دهند و از کار در واحدهایی نظیر فولاد استقبال نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از این جلسه سه ساعته اظهار داشت: یزد برنامه‌های عمده‌ای را در مسیر توسعه استان دارد که از آن جمله می‌توان به احداث بارانداز بورس معدنی کشور در این استان اشاره کرد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد ادامه داد: بحث دیتا سنتر مرکزی کشور را نیز در یزد دنبال می‌کنیم زیرا یزد از ظرفیت بالایی در حوزه IT برخوردار است.

وی، احداث بارانداز کالا و خدمات با عنوان بندر خشک را نیز از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای استان یزد برشمرد و خاطرنشان کرد: مجوزهای مورد نیاز بندر خشک دریافت و زمین آن مشخص شده و به زودی عملیات عمرانی آن آغاز می‌شود.

بابایی همچنین یادآور شد: احداث مخازن بزرگ ذخیره سوخت کشور در یزد را نیز پیشنهاد داده‌ایم که هنوز جوابی در این زمینه دریافت نشده اما با توجه به مرکزیت یزد و دور بودن این استان از مرزها، می‌توان در مواقع حساس و بحرانی، از این مخازن و منابع استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افق آینده یزد در حوزه‌های مختلف عنوان کرد: در افق 1405، یزد در حوزه آب نیاز آبی معادل 511 میلیون مترمکعب بدون در نظر گرفتن مصارف کشاورزی دارد و اگر بخواهیم روند رو به توسعه یزد تداوم یابد، باید این نیاز برطرف شود و در واقع ثانیه‌ای 16 مترمکعب آب در یزد تامین شود که 11 مترمکعب آن در صنعت و معدن مورد نیاز است و در حوزه شرب و بهداشت نیز به 4.5 مترمکعب آب در ثانیه نیاز است.

وی تاکید کرد: برای تامین این نیاز در افق 1405 باید انتقال آب از خارج از استان در دستور کار قرار گیرد که در این راستا انتقال آب از خلیج فارس در راس امور است که کارهای مطالعاتی آن در دست انجام است.

بابایی، شیرین کردن آب‌های شور داخلی، کشف و استحصال آب‌های فسیلی و … را از جمله راهکارهایی برشمرد که می‌توان برای تامین نیاز آبی استان یزد انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه برق نیز گام‌های خوبی برداشته شده به نحوی که در سال 84 قدرت نصب شده برق در استان یزد 4هزار و 800 مگاوات بود اما اکنون هزار و 260مگاوات، قدرت نصب شده برق در استان یزد است.

بابایی با اینکه نیروگاه‌های بخش خصوصی نیز به تدریج در یزد وارد مدار تولید می‌شوند، عنوان کرد: چند گروه آلمانی و چینی برای ایجاد نیروگاه خورشیدی به وزارت نیرو تقاضا داده‌اند و اگر جایگاه این نیروگاه‌ها در کشور تعریف شود،‌ یزد به طور قطع یکی از گزینه‌های حائز اهمیت و الویت‌دار در این زمینه است.

وی همچنین به تشریح سایر زیرساخت‌های توسعه از جمله جاده، گاز و … در استان یزد پرداخت.

معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد همچنین به تشریح وضعیت استان یزد در حوزه صنایع مختلف در کشور پرداخت و اظهار داشت: هم‌اکنون در کشور 900هزار تن شیشه تولید می‌شود که 290هزار تن آن مربوط به استان یزد است.

وی سیمان تولیدی در کشور را 90 میلیون تن در سال اعلام کرد و افزود: از این میزان یک میلیون تن در یزد تولید می‌شود و در حوزه کاشی و سرامیک، فولاد و … نیز وضعیت استان مطلوب و در رده‌های بالای کشوری است.

بابایی با اشاره به واحدهای در دست احداث و آماده راه‌اندازی در استان یزد اظهار داشت: دو واحد گندله‌سازی در بافق و بهاباد، کک‌سازی در طبس، سیمان سفید در بافق و ابرکوه، گرانول در مهریز، یک واحد داروسازی در میبد و نخ بخیه در تفت در مسیر بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی در این نشست همچنین با اشاره به وضعیت صادرات استان یزد خاطرنشان کرد: در سال 84 میزان صادرات استان یزد 152هزار تن بود که این میزان در سال 90 به 673 هزار تن و در 10 ماهه سال 91 به 960هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش 86 درصدی برخوردار است و 41 درصد کل صادرات استان یزد به کشور عراق صورت می‌گیرد.

بابایی در این نشست همچنین به تشریح تسهیلات ارائه شده در بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی پرداخت و گفت: این تسهیلات ظرفیت تولید در همه بخش‌ها را سه تا چهار برابر کرده است.

در این نشست سه نفر از مدیران حوزه صنعت و کشاورزی استان یزد به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
شمع بي زبان شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۳۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حاكميت بايد به روز جواب گوي خواسته هاي مردم باشد.

اين كه در مملكت ما كه از اسمان و زمين زر و طلا مي بارد جوانان به كار هاي سخت و زيان اور تن بدهند عامل مهمي براي ايجاد نا رضايتي در اقشار مختلف جامعه و ضرر هاي جبران نا پذير بعدي خواهد شد

شمع زبان دراز شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۸:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ما كه نمي گوييم
گاو شتر بي كار داريم
ما انسان بي كار داريم
كار خانه هاي فولاد و شيشه شرايط خطر ساز و غير انساني دارد و مناسب براي انسان نيز

حامد یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۹:۵۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم هر استاني كه تنبلي پيشه كنند نبايد انتظار پيشرفت داشته باشند .

ناشناس دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ - ۱:۳۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بحث تنبلي و تن به كار ندادن و ننگ بودن كار با كار كردن در شرايط كشنده شركت فولاد و شركتهاي با هم فرق دارد

قديم بافقيها مي رفتند تهران كارگري ولي الان تو بافق كسي حاضر نيست كارگر باشد
اين فرهنگ غلط كار است كه بر ما چيره شده است