نسبت به ایرانِ بهتر و آبادتر امیدوار باشید و هیچ‌گاه برای رسیدن به این هدف، از پای ننشینید

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
۳ دیدگاه
یکشنبه - ۱۳ اسفند ۱۳۹۱

مهرگان : آنگاه که استاد فرزانه ام « حسین مسرت » ، برای حضور در مراسم رونمایی از جلد چهارم کتاب روزها، اثر دکتر محمد علی اسلامی ندوشن، از من دعوت نمود ، شگفت زده شدم . همیشه آرزوی دیدار این نویسنده بزرگ را در دل می پروراندم، یعنی از همان دوران دبیرستان که نامش را در کنار متن های زیبا و ادبیانه اش می دیدم.

 شادمان از اینکه استاد بزرگوارم مرا لایق حضور در این مجلس دانسته، راهی دیار یزد شدم. کتابخانه وزیری پسین پنجشنه، ساعت 5 بود که دکتر اسلامی در کنار گروهی از استادان ادبیات پارسی، در مجلسی دوستانه که هر سخن و بیانش دانشی بود نهفته، حضور یافت. فرتوت و سالخورده ولی بیدار و سرشار از دانش. چشم که می گرداند و شاگردان قدردانش را می دید، می خندید و چه زیبا است صحنه ای که استادی به شاگردانش افتخار می کند.

IMG10124910

دکتر اسلامی، در دوره چهار جلدی کتاب روزها، سرگذشت خویش را با زبان فصیح ، و زیبایی بی مانندی نگاشته است. نثر ایشان، به حق بی مانند است. دکتر اسلامی ندوشن، بیدار مردی است که حقیقتها را مشاهده کرده و با دیدی باز و درست، بدون هیچ گونه اغماضی نوشته است. می توان گفت، کتاب روزها خود گوشه ای از تاریخ این مرزو بوم می باشد. ترس و نگرانی از دلخوری برخی ، یا غیر واقع نشان دادن حقیقت ، هیچگاه از نوک قلم دکتر اسلامی تراوش نمی کند. او می داند چگونه بنویسد و چه بگوید. عشق ملی و اسلامی در وجود ایشان در کنار یکدیگر تبلور یافته و موجب گشته تا آنجا که می توانند، تمدن بزرگ و آرمانی ایران زمین را به نمایش بگذارند و نشان دهند که فرهنگ  بزرگ ایرانی، موجب بالندگی اسلام شده و این دو از یکدیگر جدا نیستند . دکتر اصغر دادبه، عضو دائره المعارف بزرگ اسلامی در سخنانش درباره دکتر اسلامی گفت: «این مرد ممکن است در زندگی گاهی خود را فراموش کرده باشد، ولی هیچگاه ایران را از یاد نبرده است. ».  بارها ،کسانی که برای دیدار با دانشمند دیارشان، در کتابخانه وزیری گرد هم آمده بودند، از سر شوق و احساس شادی کف زدند و نشان دادند، تقدیر از بزرگمردان سرزمینشان چگونه باید باشد. در این گردهمایی ، استادان بسیاری سخن گفتند و چامه هایشان را در وصف روزها خواندند که در این بین ، می توان از استاد پویا، دکتر جلالی ، استاد مسرت و …. نام برد.

در پایان، دکتر اسلامی ندوشن، روبروی حضار قرار گرفت و رونمایی از کتاب روزها انجام پذیرفت.

دو کتاب خوشنویسی شده غلامحسین امیرخانی به دکتر اهدا شد . دکتر اسلامی در سخنانشان به حاضرین گفتند: « نسبت به ایرانِ بهتر و آبادتر امیدوار باشید و هیچ‌گاه برای رسیدن به این هدف، از پای ننشینید.» ایشان با فروتنی بسیار بیان داشتند: «بسیاری از سخنانی که دوستان برای من گفتند، خود نیز تا کنون نمی دانستم » . در آن لحظات ،دانستم چرا دکتر اسلامی ، سلطان نثر ایران شد و چرا ندوشن باید به واسطه داشتن چنین فرزندی به خود ببالد.

Picture 001

این مجلس، با تلاش گروهی از دوستداران دکتر اسلامی برگزار گردید که استاد حسین مسرت نیز، از این گروه قدرشناس بودند . درودشان باد.

عالیه نقیب الذاکرین بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سرکار خانم مهرگان
دکتر اسلامی ندوشن از افتخارات ایران و استان یزد می باشد خداوند عمر پر برکتشان را طولانی فرماید .

پورفلاح این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
به همه خوانندگان سایت، مطالعه کتاب روزها را توصیه می کنم. مخصوصاً جلد اولش را که بسیار جذاب است و به فرهنگ ما بافقی ها هم نزدیک.

سوسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۱۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خانم مهرگان درود برشما بانوي بزرگوار بافقي
شما كه بزرگان ايران و يزد مي نويسيد از بزرگان و دانشمندان بافق هم بنويسيد