كارگاه آموزشي مهارت هاي زندگي وي‍ژه همسران طلاب بافقي مقيم قم برگزار شد

دسته: عمومی
یک دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ اسفند ۱۳۹۱

به دعوت مجمع طلاب بافقي مقيم شهر مقدس قم سركار خانم خلعتي در جمع خانواده طلاب بافقي حضور يافت.

ايشان از اساتيد حوزه و دانشگاه و از مشاورين مجرب در مراكز مشاوره حوزوي و دانشگاهي است كه در زمينه هاي خانوادگي و تعليم و تربيت اسلامي  در شهر مقدس قم فعاليت مي كند.

در اين جلسه كه با استقبال پرشور خانواده هاي طلاب مواجه گرديد خانم خلعتي در ابتدا به ملاك و معيار انتخاب همسر از ديدگاه اسلام پرداخت و افزود اگر زن و مرد معيارهاي اسلامي را مد نظر قرار دهند بسياري از مشكلات زندگي آنها خود به خود حل خواهد شد.

وي سپس به جايگاه نيت در همه امور از جمله مساله ازدواج اشاره كرد و گفت: اينكه با چه نيتي ازدواج كنيم تاثير بسزايي در زندگي ما دارد. گاهي افرادي با انگيزه رسيدن به آرامش يا رها شدن از خانه پدري و يا رهايي از مشكلات مالي و … به مساله ازدواج رو مي آورند اما آنچه به ازدواج قداست مي دهد نيت قربه الي الله است كه اگر‌ آغاز ازدواج با نيت الهي باشد هر يك از زوجين بسياري از مشكلات را تحمل كرده و با صبر و حوصله فراوان زندگي را ادامه مي دهند اما اگر نيت، خدايي نباشد قطعا نمي تواند در زندگي به مساله صبر فكر كند و حتي گاهي منجر به پرخاشگري هم مي شود بنابراين كسي كه با نيت قر به الي الله زندگي را شروع كند نسبت به افراد ديگر مقاوم تر خواهد بود.

ايشان در ادامه به زندگي طلاب و همسران آنان اشاره كرد و اظهار داشت اگر خانواده هاي طلاب آن انگيزه اي را كه زندگي خود را با آن آغاز كردند همچنان ادامه دارد كه مساله اي نيست اما اگر اينچنين نيست بايد به عقب برگشته و بر روي هدف و نيت خود تفكر كرده و آن را بازسازي و تصحيح كنند .

اين استاد حوزه و دانشگاه افزود نقش همسران طلاب كمتر از طلاب نيست و روش زندگي خانواده هاي طلاب بايد با ديگران متفاوت باشد زيرا آنها الگوي خانواده هاي ديگران هستند بنابراين آنها نيز  تا انجا كه مي توانند بايد بر يك سري از موضوعات مانند مباحث اعتقادي، احكام و مسائل اخلاقي مورد نياز جامعه تسلط پيدا كرده و با آنها مسلح شوند زيرا اولين لازمه الگو بودن، داشتن اطلاعات ضروري است كه در كنار اطلاعات ذكر شده بايد با اطلاعات ديگر از جمله روش هاي همسر داري، فرزند پروري و …آشنا باشند و حتي لازم است يك همسر طلبه كار هاي هنري و ورزشي را هم آموزش ببيند تا بتواند تبليغ دين را كاملا انجام دهد.

سركار خانم خلعتي در ادامه مباحث خود به بيان مهارت هاي زندگي از جمله اعتماد به نفس، دوري از افسردگي، انتقاد پذيري و … پرداخت و افزود مهمترين مهارت در زندگي ما انسان ها مهارت برقراري ارتباط يا همان آداب معاشرت است كه اسلام عزيز و بزرگان دين ما بر اين مساله بسيار تاكيد كرده و روايات فراواني در اين زمينه به دست ما رسيده است.

 ايشان با اشاره به اينكه غربي ها مهارت هايي را در جامعه خود ترويج مي دهند افزود چون جامعه ما نيز به اينگونه مسائل نياز دارد لذا بايد اين مباحث را با رويكردي اسلامي و ديني بومي سازي كرده تا با دين ما در تعارض نباشد.

وي مهارت ارتباط را به دو بخش ارتباط با خود و ارتباط با ديگران تقسيم كرد و بيان داشت مباحث آداب همسرداري و روش تربيت فرزند در بخش دوم قرار مي گيرد كه آموختن آن نيز نوعي مهارت است و كارايي بسيار فراواني دارد.

خانم خلعتي در پايان مباحث خود به مساله معرفه النفس و خودشناسي پرداخت و بيان داشت در كنار همه مسائل ذكر شده بايد به مساله شناخت خود توجه داشته و بدانيم مهمترين ضرورت در الگو بودن، همين مساله معرفت نفس است و زماني كه فرد خودآگاهي داشته باشد بسياري از مسائلش حل خواهد شد همانگونه كه در روايات اسلامي آمده است:‌من عرف نفسه فقد عرف ربه هركس نفس خود را بشناسد قطعا خداي خود را مي شناسد و مطمئناً راه سعادت را خواهد پيمود و بايد بداند كه اولين مرحله سلوك در عرفان، خود شناسي است.

 ارسال خبر:سید عباس حسینی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بارک الله به این همه جنب وجوش.از خداوند توفیق روزافزون این عزیزان را خواستاریم