شبکه بی فروغ تابان

دسته: مقالات
۱۰ دیدگاه
دوشنبه - ۱۴ اسفند ۱۳۹۱

porfalaبه سرم زد حالا که بحث آب در استان یزد بالا گرفته و با قطع آبرسانی از کوهرنگ، مشکلی بر مشکلات استان اضافه گشته، از شبکه ی محترم تابان، خبرها را پیگیری کنم.  نشستم و بخش خبری 22:45 سیزدهم اسفند شبکه تابان را دیدم. و خیلی  زود از این کاری که کردم، پشیمان شدم. و هزار افسوس خوردم که حیف از این رسانه همه گیر که اینچنین در چنبره، عادت های همیشگی گیر افتاده و دریغ از اندکی ابتکار و خلاقیت. با خودم گفتم اگر جای رئیس شبکه تابان بودم، برای کارنامه ی کاری سردبیر این بخش خبر، یک نمره صفر می گذاشتم. در تعجبم از کارآزموده های تلویزیونی که اینچنین بی رمق و بی محتوا، در عرصه ای به این مهمی وارد شده و جز دلزدگی چیزی به مخاطب نمی بخشند.

با دیدن این بخش خبر از شبکه تابان، یاد برنامه های چند سال  پیش همین شبکه افتادم. وقتی هنوز تلویزیون های سیاه و سفید بود و مجری ها شق و رق شبکه، با نگاهی خنثی در دوربین، خبرهای بی خاصیت برای ما می خوانند. حالا اگرچه رنگ و لعابی به صحنه زده اند اما خبرها همان است که بود. اما خبرهایی که دیدم و شنیدم.

شبکه تابان، خبر اولش را اختصاص داده بود به تشکیل جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر. که در آن استاندار محترم چیزهایی گفته بودند در ترویج این فریضه الهی. بعد خبری داد از دیدار تعدادی از کارکنان کمیته امداد با  امام جمعه محترم یزد. مبسوط هم. چند دقیقه کامل. خبر بعدی مربوط به تشکیل ستاد اقامه نماز بود و باز هم استاندار محترم در آن در خصوص چگونگی ترویج فرهنگ نماز سخن گفته بود. بعد خبر بسیار کوتاهی خواند از بازدید استاندار یزد از ترمیم خطوط لوله آب یزد. و استاندار را نشان داد با چند نفر همراه که بر پشت بام ایزوگام شده، یک منبع بزرگ آب قدم می زدند و دستوراتی می دادند. خبر بعد مربوط به کنفرانس دیابت در یزد بود. خبر بعد نشست شورای اطلاع رسانی استان بود که در آن آقای دشتی معاون سیاسی استاندار هم حرفهایی زد. بعد خبر از توزیع نهال در استان داد و مدیر منابع طبیعی حرفهایی زد و سرآخر هم گزارشی از رونق کسب و کار در بازار یزد به ما نشان داد که همه شاد و خوشحال بودند و بازار، جنب و جوشی داشت.

دو خبر ورزشی و یکی، دو خبر سراسری و بعد گزارشی از وضعیت هوا. که من که مثلاً در بافقم نفهمیدم وضعیت هوامان در روز بعد، چطور است و دمای هوا در روز بعد چگونه است. دست آخر هم تاریخ و اوقات شرعی را خواندند و خداحافظی کردند و از صفحه محو شدند. یک بخش خبری حدود بیست دقیقه ای که هیچ بدرد ما نخورد و هیچ اطلاع، از آن چه می خواستیم بدست نیاوردیم.و بجاش افسوس خوردیم و افسوس.

روی سخنم با مدیران ارشد تلویزیون استان یزد است. از آنان می پرسم آیا می دانید دارید چه می کنید؟ آیا می توانید و انجام نمی دهید؟ آیا می خواهید و نمی شود؟ منظورم ضوابط کاری است و خطوط دست و پا گیر رسانه ملی. چرا اصول حرفه ای در این کار را رعایت نمی کنید؟ چگونه است که در یک بخش خبری با هشت خبر، چهار خبر که به نوعی با استانداری یزد مرتبط است، پخش می شود؟ هیچ خبری از شهرستانها نبود. ممکن است در بخش های دیگر خبر به آنان پرداخته باشید. اما این چه رسم عجیبی است که برای مخاطب، تکلیف مشخص می کنید که چه زمانی چه خبری را بشنود و ببینید. قاعده این است که یک رسانه با توجه به اهمیت یک موضوع ( ارزش های خبری)، خبرها را بچیند و دسته بندی کند و به مخاطب برساند.

من بخش خبر شبکه تابان را بسیار ابتدایی دیدم. درست مثل چند دهه قبل. هیچ انگیزه ای در من برنینگیخت. هیچ جلوه ای نداشت. بی فروغ، بی فروغ. علاقه داشتم به صورتی جامع و کامل به مسئله آب در استان بپردازد و زوایای این بحران را بکاود. با متخصصین سخن بگوید. ارتباط زنده تلفنی و تصویری داشته باشد. خبرنگار به منطقه ای که لوله های آب استان یزد آسیب دیده، بفرستد و به طور همزمان از آنچه در آن محل می گذرد مرا ، مطلع کند. اما جالب است بدانید که از موضوعی به این مهمی با یک خبر کوتاه گذر کرد و آبی به گلوی تشنه ما نرساند که نرساند. یا در مورد کنفرانس دیابت که در یزد برگزار می شود، به دلایل اینکه چرا ما یزدی ها اینقدر دیابتی تحویل ایران می دهیم؛ پرداخته نشد. جا داشت از یک پزشک دعوت می شد یا از یک متخصص تغذیه یا از یک روانشناس و یا جامعه شناس، که اصلاً بگوید چرا ما، علاقه مند به ورزش و تحرک نیستیم و دلیل این خمودگی در کجاست؟ و از مسئولان مربوط می پرسید که چه می کنند و چه می خواهند بکنند.

یقین دارم در شبکه تابان افراد زبده هستند که می توانند این شبکه را از وضعیت  فعلی نجات بخشند. اما برای آنکه کمکی شده باشد، چند پیشنهاد به عزیزان می فرستم.

یکی آنکه یک بخش خبری مبسوط داشته باشید مثلا نیم یا یک ساعته. در یک زمان پرببننده. در این بخش علاوه بر خبر؛ تحلیل خبری هم باشد. کارشناسانی در ارتباط با موضوع دعوت شوند و سخن بگویند. یا از متخصصین و مفسرین خبر دعوت شود که متنی در همان موضوع بنویسند و برای ببینده خوانده شود تا زوایای مختلف خبر کاویده شود. ارتباط تلفنی و تصویری؛ می تواند مخاطب را با موضوع درگیر کند.

دوم آنکه، اصول مسلم خبری را رعایت فرمائید. خبرهای کم ارزش را در صدر ننشانید. خطوط قرمز را کم و کم رنگتر کنید. تا می توانید لباس رسمی را از تن خبرها بکنید. خبرهای رسمی و آنها که از کانال و مجرای رسمی _ چون روابط عمومی های سازمان ها _ تولید و نشر می شوند، خسته کننده اند و بازگوکننده تمام حقایق نیستند. این را شنونده و مخاطب به خوبی درک می کند و بزودی دلزده می شود.

سوم اینکه، از گویندگان و مجریانتان بخواهید، تا این حد عصاقورت داده نباشند. آدم با آنان احساس، غریبگی می کند.

به جای چند بخش خبر کم محتوا در روز، یک بخش خبری پرمحتوا و پر و پیمان داشته باشید. ما می خواهیم آنچه را از دیگران نمی شنویم یا اصلاً امکان شنیدنش نیست، از شما بشنویم.

کلام آخر اینکه، گود فراخی را برای کار برگزیده اید و مهمتر از آن اینکه رقبای قدر و خلاقی دارید. لازم است هرچه زودتر، نو  شوید و برای تابندگی شبکه تابان، آتشی بیفروزید.

   محمد علی پوفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
سوسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۲:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مديران شبكه بايد هواي استاندار را داشته باشند تا نانشان اجر نشود

حسنزاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۲:۱۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

تا رسانه دولتي باشد بهتر از اين نخواهد شد
سالي چند مليارد از بيت المال مي گيرند و خرج مي كنند و هيچ ناظري هم ندارند

تابنده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۵:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای خوب گفتی آقا جون !! جدا مجریان خبر به قول ورزشکاران استیل بازی ندارند؟! انشاالله جشن بازنشستگی 35،34،…،40 سالگی مدیر شبکه که گرفته شد و مدیر جوانی سنگر شبکه تابان را دست گرفت خوب میشه . انشالله

جتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۴۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام , اخبار مربوط به شهرستانها راهم پخش می کنند . ساعت 13.30 عصر , اما حیف که همه ما سر کارمان حاضریم !!!

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعآدرسته اقای پورفلاح دمت گرم

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شبکه تابان یزد یا اصلا صداوسیمای یزد از همان پارتی بازی که در ازتباط با دکل دیجیتال بافق در آورد مشخصه که باید حساب ببره

زبان دراز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به نظر من ان ها دارند کارشان رادست انجام می دهند چون وقتی رسانه ای دولتی باشد طبیعتا باید ازدولت تعریف و تمجید کند واز قدیم الایام گفته اندکه هیچ بقالی نمی گوید ماست من ترش است تازه این شبکه استان یزد است و با امکانات و ظرفیت های فوق العاده پایین. ومشتی است نمونه خروار.
شما اگر رسانه ملی را هم نگاه کنید همین اش است و کاسه .ایا واقعا در شبکه خبر سراسری هیچ وقت گزارش یا تحلیل منصفانه ای شنیده اید یا ان جا هم همین طور به تعریف و تمجید ازدولت می پردازند .بعید می دانم در شبکه سراسری هم به مسئله اب یزد و اعتراض کشاورزان اصفهانی پرداخته باشند.ایا رسانه ملی هیچ وقت صدای اعتراض مردم مظلوم شهرهای ایران به غیر از سوریه و فلسطین را پخش کرده است.
دقیقا به همین علت است که زمانی عده ای شعار می دادند«رسانه ی خصوصی ملی باید گردد».
یا حق

شمع زبان دراز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
زبان دراز جان
شما همان
حسن غصه خور هستي ؟

دل سوخته این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عجب ادم های بی حالی هستیم ما بافقی ها.بیش از چهارصدنفراین متن راخواندندو فقط هشت نفرنظردادند.ان هم بیشتر در تایید این مطلب.معلوم نیست خوانندگان این سایت از چه طیفی هستند .به جز چندتا کامنت به درد بخور که حداقل معلوم می شود افراد مطلعی هستند.بقیه همه کارشان اه ونفرین است.یا بافق فردایی ها سانسور می کنند یا این که همین تعداد انگشت شمار نظردادند.هرچند که بایدبگویم همین میزان خواننده هم در استان برای خودش رکورد است.فقط کافیست سری به مهریز فردا ومیبد فردا وهمه فرداهای شهرستان ها بزنید تا بی حالی ان ها را هم ببینید وبه خودتان امیدوارشوید.اخه همه امان یزدی هستیم و….

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شبکه تابان خوب نیست میراث فرهنگی یزد خوب نیست …..واصلا یزد خوب نیست حالا کجاخوب است چه کسی خوب است این سوالی است که ازشما می پرسم لطفا جواب بدهید فردایی که شما برای بافق دارید می سازید چه زیباست امامی ترسم فرداهم الف بافقی خوب نباشد ب بافقی بد باشد ج بافقی بدتر باشد و…….
…وبه راستی بکجا شتابان به کجا