آیا هفت طرح فولادی استانی واگذار می شود؟

دسته: اقتصادی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ اسفند ۱۳۹۱

ایسنا: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان از تمایل شرکتهای فولادسازی بزرگ کشور برای مشارکت در اجرای هفت طرح استانی خبر داد.

محمدمسعود سمیعی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قصد دارد ادامه اجرای هفت طرح فولادی استانی را به دلیل کمبود منابع مالی به شرکتهای بزرگ فولادسازی مانند مبارکه و خوزستان واگذار کند؟ توضیح داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاستی را دنبال می کند که براساس آن قرار است با توجه به توانمندی فولادسازان داخلی ادامه اجرای هفت طرح استانی به این شرکتها واگذار شود.

وی افزود: در این راستا قرار است مصوبه ای در دولت آماده شود که براساس آن ایمیدرو بتواند هفت طرح فولادی استانی را به صورت مشارکتی با فولادسازان بزرگ کشور تکمیل کند.

وی گفت: آورده نقدی ایمیدرو تا جایی که طرحهای استانی ساخته شده اند مربوط به دولت است و آورده نقدی شرکتهای فولادسازی نیز برای تکمیل این طرحها هزینه خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا فولاد مبارکه نیز به عنوان بزرگترین فولادساز کشور در تکمیل هفت طرح استانی مشارکت خواهد کرد؟ عنوان کرد: اگر دولت مصوبه مربوطه را ابلاغ کند ما نیز در طرحهای استانی مشارکت خواهیم کرد. البته ما بیشتر تمایل داریم در طرحهای تولید ورق و شمش سرمایه گذاری کنیم.

سمیعی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا منابع مالی موردنیاز برای اجرای طرحهای استانی تمام شده است؟ گفت: اگر فولادسازان بزرگ در اجرای این طرحها مشارکت کنند منابع مالی طرحهای استانی نیز به میزان کافی تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان همچنین درباره این که گفته می شود قراردادهای هفت طرح فولادی استانی محرمانه شده است، توضیح داد: اطلاعی از این موضوع ندارم اما به دلیل اینکه این طرحها جزو اموال دولتی هستند وقتی قرار است واگذار شوند باید ترک تشریفات شوند. البته قرار نیست این طرحها واگذار شوند بلکه ما با دولت در اجرای این طرحها شریک می شویم و قانون نیز اجازه این کار را داده است.

وی اضافه کرد: براساس قانون مناطق محروم دولت می تواند با بخش خصوصی در این مناطق سرمایه گذاری مشترک داشته باشد و طرحهای توسعه ای را در این مناطق اجرا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت چند روز پیش در پاسخ به سوالی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر محرمانه شدن قراردادهای هفت طرح فولادی و لغو مناقصه‌های مربوط به این طرح‌ها گفت که ایمیدرو درخواست کرده که برای تکمیل سریع‌تر طرح‌های فولادی از مشارکت فولادسازان بزرگ استفاده کند و پیشنهاد مصوبه مربوط به این کار را داده اما هنوز قطعی نشده است.

اخیرا خبری درباره محرمانه شدن قراردادهای مربوط به هفت طرح فولادی منتشر شد. براین اساس اعلام شد که درخواست شده که مناقصه‌های مربوط به هفت طرح فولادی با ترک تشریفات مربوط به مناقصه به برخی از شرکت های خاص واگذار شود.

هفت طرح فولادی در ابتدا هشت طرح فولادی در چهارمحال و بختیاری، شادگان، نیریز، قائنات، بافق یزد، سبزوار، بافت و میانه بودند که بعدا یکی از آن‌ها یعنی طرح فولاد بافق یزد به بخش خصوصی واگذار شد. در مقاطعی از سال جاری زمزمه‌هایی مبنی بر واگذاری هفت طرح فولادی به بخش خصوصی مطرح شد؛ اگرچه به دلیل پیشنهادهای پایین بخش خصوصی وزارت صنعت، معدن و تجارت از فروش این طرح‌ها صرفه نظر کرد.

تاخیر در تامین منابع مالی طرح‌های فولادی در حالی همچنان ادامه دارد که ایران طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید تا سال 1404 به ظرفیت تولید 50 میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند؛ هدفی که بدون راه‌اندازی فولادهای استانی رسیدن به آن غیرممکن است.

هیات دولت در اواسط خرداد ماه سال جاری اختصاص دو میلیارد و 101 میلیون یورو را برای ادامه اجرای هفت طرح فولادی مصوب کرده بود. این مصوبه بعد از آن اعلام شد که طرح‌های فولادی استانی به دلیل کمبود منابع مالی با مشکل ادامه کار مواجه شدند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها: