واگذاری فولاد بافق مطالعه نشده صورت گرفت

دسته: عمومی
۳ دیدگاه
سه شنبه - ۱۵ اسفند ۱۳۹۱
14730
در حاشیه  سفر اسرافیل احمدیه  مدیر عامل صندوق بازنشستگان فولاد  به بافق فرصتی دست داد تا با وی در مورد پاره ای از مسایل به گفتگو بنشینیم که متن این مصاحبه در پی می  آید .
  باتوجه به اینکه شرکت های واگذارشده به صندوق، دارای هیئت مدیره جدا می باشد . هیئت مدیره اصلی صندوق بازنشستگان چگونه انتخاب می شود ؟
* طبق ماده 113  اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری سال 1388 کل صندوق های کشور یک هیئت امناءدارند و اعضای این هیئت امناء  6  نفر از طرف وزیر کار و اموراجتماعی معرفی می شوند و  3  نفر از طرف  ذی نفعان دخیل در صندوق تعیین گردیده، با حکم آقای رئیس جمهور منصوب می شوند و در کل  9  نفر از هیئت امنای کشور در حقیقت می توانند مدیرعامل و هیئت مدیره صندوق های زیرمجموعه های خودرا تعیین کنند.
 بافق فردا : در سال های گذشته وضعیت مالی صندوق مناسب نبود که با واگذاری سهام شرکت ها به ارزش بیش از  9  هزار میلیارد تومان آینده صندوق را چگونه ارزیابی می کنید ؟ و آیا برنامه منسجمی جهت سرمایه گذاری دارید ؟
ـ باتوجه به سهام و اموالی که به صندوق تزریق شده و با سهام کمی که از قبل موجود بود و در حال حاضر سهامی که به صندوق واگذار شده بعضی سهام این شرکت ها سود ده هستند و از بعضی دیگر سودی عاید صندوق نمی شود و باید روی این سهام طوری سیاست گذاری کرد که سرمایه  گذاری توسعه ای را در داخل شرکت های تابع صندوق انجام دهیم تا در درازمدت نقدینگی کافی برای پرداخت به بازنشستگان فعلی و مستمری بگیرانی که در آینده به صندوق اضافه می شوند ، داشته باشیم.
3   ـ در چه بخش هائی سرمایه گذاری می کنید؟
ـ سندی که به ما عرضه شده بیشتر معدنی و فولادی است لذا فرقی نمی کند که در دخانیات ، فولاد، ماشین سازی و … سرمایه گذاری  کنیم اولویت اول ما سودده بودن این سرمایه گذاری ها است زیرا چاره ای نداریم جز اینکه ازاین  راه سرمایه ای به دست بیاوریم واگر در ضمن آن احساس کنیم صنعتی سود دهی کمتری دارد در صنعت دیگر سرمایه گذاری می کنیم تا خلاصه با هزار میلیاردی که در سال برای قشر زحمتکش بازنشسته داریم درآمد زایی نماییم .
4  ـ سیاست گذاری صندوق فولاد که زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی است چگونه است و به چه صورت  اداره می شود؟
ـ  طبق مصوبه هیئت مدیره ،خود صندوق مستقل است  اما از نظر سیاست گذاری ، همه صندوق ها زیر نظر همان هیئت امنای مذکور هستند که  عمده ی آن ، همان سازمان تامین اجتماعی است
این صندوق ها نیاز به هم دارند و می توانند نقدینگی یکدیگررا تأمین کنند وچون هیئت مدیره جوانی دارند برطبق قانون برنامه ریزی کاری زیرمجموعه های خود را انجام می دهند و هرساله بودجه خود را به تأیید هیت امناء   می رسانند.
5 ـ  تعداد کل بازنشستگان صندوق  چند نفر است ؟
 ـ ما بالغ بر80 هزار نفر مستمری بگیر ازصندوق فولاد داریم وبالغ بر15هزار نفر در واحدهای زیرمجموعه در حال کارکردن هستند که برای بازنشستگی آینده خود به ما پول پرداخت می کنند و 5 میلیارد تومان ورودی داریم و در حدود 80 میلیارد تومان اعتبار جهت  پرداخت به مستری بگیران داریم.
6- وضعیت آینده شرکت سنگ آهن مرکزی چگونه است؟
ـ با توجه به توسعه و سرمایه گذاری هایی که در این شرکت درحال اجراست ، در آینده نزدیک روند رو به رشدی خواهد داشت و امیدواریم  این شرکت مثل شرکت های دیگر سنگ آهن پیشرفت قابل توجهی کند و شکوفایی منطقه  را به دنبال داشته باشد .
7-  بحث هایی بود در ارتباط با اینکه ذوب آهن اصفهان به جای واگذاری سهام ارزش ریالی آن را به صندوق بدهد آیا این صحت دارد؟
17  درصد سهام ذوب آهن قبلا به صندوق واگذار شده و 5/20 درصد درواگذاری جدید که قراراست صورت گیرد تعریف شده است که مجموعا 5/37  درصد واگذاری سهام ذوب آهن به صندوق تکمیل می شود.
8- آیا این سهام ذوب آهن سوددهی دارد؟
قبلا یک سری مشکلات در ذوب آهن مخصوصا در قسمت کُک سازی وجود داشت که سوددهی این شرکت را پایین آورده بود که اخیرا با تغییرات مدیریتی این شرکت ، سال آینده،سال خوبی برای ذوب آهن خواهد بود.
9- طلب 420  میلیاردی شرکت سنگ آهن مرکزی ازذوب آهن اصفهان چگونه وصول می شود؟
اصولا شرکتها به هم بدهی دارند و شرکت ذوب آهن نیز به سنگ آهن بدهکار است و از این بدهی نمی توان صرف نظرکرد و چون این بدهکاری و بستانکاری مشخص است بایستی مسئولان شرکت سنگ آهن بافق  و ذوب آهن اصفهان در مورد این مسئله مذاکره کنند تا این بدهی ها را به هر طریقی که شده حل و فصل نمایند
10- باتوجه به اینکه زمانی شما سکّان دار شرکت ملی فولاد بودید تنها فولاد بافق واگذار شد. دلیل این چه بود؟
 همانطور که می دانید هشت طرح فولادی زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن  ایمیدرو قرار داشت وشرکت ملی فولاد مجری این طرح ها بود و واگذاری از طرف ایمیدرو صورت گرفت و نظر کارشناسی روی این مسائل نیز داشتیم و واگذاری فولاد بافق در زمان کوتاهی صورت گرفت که مطالعه نشده بود و باعث شد یک سری مشکلات برای این مجموعه فولادی ایجاد شود وانشاءا… با پیگیری خریدار، این فولاد، مشکلات مرتفع شود و زمانی که بنده سکان شرکت فولاد را در اختیار داشتم تمام دغدغه دولتی ها رفع مشکل این واحد فولادی بود زیرا این طرح زمان زیادی برده است و این به صلاح نیست. در هر حال هشت طرح فولادی به مزایده گذاشته شد و فقط واحد فولاد بافق شاید به دلیل سود دهی به فروش رسید و هفت طرح فولادی دیگر در آینده واگذار می شود .
11  ـ اگر  زمانی پیشنهادی جهت واگذاری واحد احیای فولاد بافق به صندوق بشود آیا جناب عالی از این پیشنهاد استقبال می کنید ؟
ـ جهت تکمیل زنجیره ی تولید  فولاد در شهرستان ، ما موافق این واگذاری به شرکت سنگ آهن ویا صندوق هستیم و مخصوصا در فولاد که سود دهی بیشتری دارد  سرمایه گذاری کنیم .
مصاحبه:مهدی رنجبر بافقی

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباسی بازنشسته این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۴۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و خسته نباشید. الان چند ماهی که 88 هزاز بازنشسته شرکت ملی فولاد در دریافت حقوق خود دچار مشکل شده اند چنانچه الان 16 اسفند است هنوز بسیاری از بازنشستگان حقوق خود را دریافت کرده ان کاش در این مورد از اقای احمدیه سوال می کردید و ما میدانستیم در شب عید بدون حقوق چکار کنیم الته این را اضافه کنم که حقوق بازنشستگان سنگ اهن به شکر خدا و همت اقای اقایی پرداخت شده ولی ما هنوز بدون حقوقیم.

شمع بي زبان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اميدوارم اقاي احمديه اين شركت سنگ اهن را به حراج نگذارد مثل
فولادد بافق

    علي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    شما تعريفتون از حراج چيست؟ ب