تازه ترین اخبار از تحولات اخیر در طبس /الحاق و انتزاع

دسته: عمومی
۴ دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۱

 

یزدفردا :از صبح امروز اخباری مبنی برابلاغ  انتزاع طبس از یزد در شهر طبس به صورت گسترده انتشار یافته است .

هنوز هیچ مقام مسئولی در این رابطه رسما اظهار نظر ننموده و قرار است ساعت  10:45 معاونت سیاسی امنیتی استانداری یزد طی نشست رسانه ای پیرامون مسائل طرح شده شفاف سازی نمایند و در همین زمینه نیز ساعت 11 صبح امروز دکتر عبدالله زاده نماینده مردم طبس نیز در طبس میزبان نمایندگان اصحاب رسانه خواهد بود تا رسما موضع گیری خود نسبت به موضوع را اعلام نماید .

چند روز مانده به عید نوروز مردم طبس با شوک بزرگی روبرو هستند که بعید است بدون مدیریت بحران کام مردم منطقه را شیرین بماند .

باید منتظر بود و دید دولت مردان چه برنامه ای در جهت خواست مردم انجام خواهند داد

تازه ترین گزارش رسیده به یزدفردا یکی از مقامات ارشد استان در مراسم شهدای امداد گر استان دقایقی قبل خبر انتزاع طبس از یزد را رسما تایید کرد و باید منتظر اخبار دقیق تر از این اتفاق حیاتی برای مردم شهرستان طبس باشیم

……………………………

با موافقت دولت، شهرستان طبس از استان یزد منتزع می شود و وزارت کشور مکلف به ایجاد فرمانداری ویژه در این شهرستان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی و ماده (13) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری-مصوب 1362- تصویب کرد؛ شهرستان طبس از استان یزد منتزع و به استان خراسان جنوبی الحاق می شود.

همچنین وزارت کشور مکلف است در شهرستان طبس برای دایر کردن فرمانداری ویژه اقدام کند.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

………………………………..

محمد علی عبدالله زاده نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) پارلمان در تذکری آیین نامه‌ای نسبت به مصوبه اخیر هئیت دولت مبنی بر انتزاع طبس از یزد و الحاق آن به خراسان جنوبی به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: اقدام غیر معمول و غیر متعارف دولت در آستانه سال نو و دو انتخابات پیش رو و در شرایط حساس کشور، شهروندان طبس را متحیر و متعجب کرد.

عبدالله زاده گفت: مصوبه عجیب انتزاع طبس از استان یزد و الحاق آن به خراسان جنوبی، نسنجیده است و بدون اطلاع بنده و مسئولین انجام شده است و مورد تایید نیست.

نماینده طبس همچنین یاد آور شد: این موضوع اختلافات و تنش به بار می‌اورد درحالیکه کشور نیازمند آرامش و وحدت است و همه ما می‌دانیم که امروز وحدت بیش از هر زمان دیگری برای ما لازم است.

وی در خاتمه از دولت خواست تا این مصوبه را لغو کند تا موجب اختلاف نشود.

……………………………

سئوالی که امروز برای اکثر طبسی ها مطرح است این است که چرا باید طبس از یزد جدا شود؟؟؟

البته همه اتحاد تمام مسئولین شهرستان طبس در سال گذشته را به خاطر دارند و همچنین جانفشانی جناب عابدی نماینده اسبق طبس و فرماندار محترم وقت را که تمام شهرستان را برای انتزاع بسیج نموده بودند.

البته مردم با رای بالای خود به دکتر عبدالله زاده در یک رفراندوم آزاد و قانونی نه بزرگ خود را به اجماع شکل گرفته اعلام نمودند و با عدم رای اعتماد به نماینده سابق طبس نشان دادند که علی رغم جو روانی و رسانه ای ایجاد شده در آن زمان مردم موافق اینگونه حرکتها نبوده و نیستند.

یکی از مدارکی که ثابت می کند علت اصلی تصمیم امروز دولت چیست، نامه ای است که نماینده سابق مردم شریف طبس به معاون پارلمانی ریاست جمهوری در دقایق نمود نوشته است و خواستار انتزاع طبس از یزد شده بود.

خبرهای شنیده شده از گوشه و کنار حاکی از آن است که دوستان مسبب سعی در وارونه جلوه دادن موضوع داشته و مسبب را مسئولین استان یزد می دانند و علی رغم همراهی همیشگی مسئولین استان با مردم و مسئولین شهرستان طبس قصد تحریف موضوع را دارند.

یزدفردا در این راستا اسناد مستند زیادی از مکاتبات و صورتجلسه های مسببین موضوع را جهت نیاز به انتشار در اختیار دارد که در صورت پافشاری بعضی از جریان سازان آنها را منتشر خواهد کرد.

به هر حال در جهت تنویر افکار عمومی سند شماره یک الحاق و انتزاع را در تصویر زیر منتشر می نماییم :

file_22335

………………………

محمدعلی عبداله‌زاده دقایقی پیش در نشست خبری تلفنی با خبرنگاران شهرستان طبس که درپی مصوبه دولت مبنی بر الحاق طبس به استان خراسان جنوبی برگزار شد، با بیان اینکه این مصوبه دولت بدون اطلاع من صورت گرفته است، اظهار داشت: اقدام غیرمعمول و غیرمتعارف دولت در الحاق طبس به استان خراسان جنوبی دارای تبعات اجتماعی است.

وی ادامه داد: مسئولان دولت قول داده بودند تا موضوع الحاق و انتزاع طبس در شرایط آرام و باثبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و با درنظر گرفتن خواست مردم انجام شود، اما متأسفانه شاهدیم که این اقدام در شرایط نابسامان اقتصادی، و در آستانه عید و دو انتخابات مهم که کشور نیاز به آرامش دارد انجام و موجب تحیر و تعجب مردم و مسئولان طبس شد.

نماینده مردم شهرستان‌های طبس، فردوس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اقدام در شرایط فعلی به مصلحت نظام، انقلاب و منطقه نیست، یادآور شد: معمولاً دولت‌ها در شش ماه پایانی عمر خود وارد موضوع‌هایی مانند تقسیمات کشوری نمی‌شوند چراکه چنین اقدامی نیاز به شرایط آرام و باثبات دارد که بر این اساس این اقدام به هیچ وجه مورد تأیید من، مسئولان و مردم طبس نیست.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً در دل و جان مردم و مسئولان طبس با شعار وحدت بر محور ولایت بارقه‌ای از امید و اتحاد ایجاد و خدمات خوبی انجام شد، اما قطعاً با این مصوبه غیرمنطقی دولت دوباره زمینه اختلاف و شکاف در بین مردم طبس به وجود خواهد آمد.

عبداله‌زاده با اشاره به اینکه دولت باید به خواست مردم توجه کند، افزود: این اقدام دولت آن هم در بدترین زمان ممکن، توهین به شعور و آگاهی مردم بوده و در شأن خدمتگذاری به مردم نیست.

نماینده مردم طبس با دعوت از مردم به آرامش و حفظ قوانین کشور گفت: به محض اطلاع از این مصوبه، به مسئولان دولت و مجلس اطلاع‌رسانی کرده و تذکر دادم و از دولت هم مصراً می‌خواهم که به شکل عاجل و فوری و پیش از آنکه اختلافات مردمی در طبس ایجاد شود نسبت به لغو این مصوبه اقدام کند.

………………..

غلامحسين دشتي ظهر امروز سه شنبه  در جمع خبرنگاران با اعلام  اين خبر افزود:با توجه به انكه فاصله طبس تا خراسان جنوبي 270 كيلومتر و تا استان يزد بيش از 350 كيلومتر بود لذا بدليل كم شدن هزينه ها و طبق نظر مردم و خواص و مسئولان اين شهرستان  ،با انتزاع طبس از يزد و الحاق آن به خراسان جنوبي موافقت شده است.

وي ادامه داد: علاقه هميشگي مردم طبس به امام رضا ع و درخواست زيادي كه براي دريافت فرمانداري ويژه داشتند باعث شد تا مسئولان كشور با توجه به نامه  مورخ سيزدهم ارديبهشت ماه 91 وزارت كشور و مصوبه موزخ 22 ديماه 91 هيئت محترم دولت  با اين درخواست مردم موافقت نمايند .

معاون سياسي استاندار يزد گفت: در اين مصوبه  دو مورد تصويب و اعلام شده : اول اينكه شهرستان طبس از استان يزد منتزع و به خراسان جنوبي ملحق شود  – دوم اينكه وزارت كشور مكلف است در شهرستان طبس فرمانداري ويژه داير نمايد.

دشتي ادامه داد: با توجه به اينكه شهرستان طبس يكي از بزرگترين شهرستانهاي كشور از لحاظ جغرافيايي است لذا درخواست مردم اين شهرستان همواره دريافت فرمانداري ويژه بوده كه با اين مصوبه انجام شده است.

معاون سياسي امنيتي استاندار يزد در بخش ديگري ازسخنان خود گفت:در دولت هاي نهم و دهم بيش از 634 پروژه در شهرستان طبس اجرا شده كه بيش از 95 درصد اين پروژه ها صد در صد اجرايي شده و بقيه نيز از 70 تا 90 درصد پيشرفت كار دارد.

وي افزود: از زماني كه شهرستان طبس به يزد ملحق شد مسئولان استان كمال توجه را به اين شهرستان داشتند و كمك هاي زيادي انجام شد و اكنون نيز بعد از ابلاغ از طرف وزارت كشور تمام اقدامات لازم  براي انتزاع  طبس ازيزد و الحاق  به خراسان جنوبي طبق خواست مردم و مصوبه هيئت دولت انجام خواهد شد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
حسيني این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۲۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خوش بحال طبسيها اي كاش اردكان هم جدا مي شد بافق را هم به كرمان الحاق مي كردند تا از يوغ …راحت مي شديم.

عظیم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ۹:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خداوند ازتقصیرآنها که این جنایت رادرحق مردم طبس کردند نگذرد باالحاق طبس به خراسان جنوبی حداقل سی سالعقب افتادیم.خدا عزاب شانرا مضاعف گرداند .

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ - ۶:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا ازهمه تقصیرات ریاست طلبا بگذرد

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

طبس جزو افغانستان است نه خراسان جنوبر /مردم طبس دلشان به این خوش نباشد.