نگاهی گذرا به بافق در سال 91

دسته: مقالات
۱۶ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۱

IMG_1491

آخرین روزهای سال 91 همراه با خانه تکانی برای خیر مقدم به نوروز و سالی نو دارد سپری می شود و بافق مانده است و انبوهی از وعده های به سرانجام نرسیده.

مدتی است با خود می اندیشم سال 91 برای بافق چه سالی بود و چه نامی برازنده آن است؟

اگر خاطر شریفتان باشد سال 90 را به خاطر دو رویداد مهم و تاریخی یعنی حوادث اردیبهشت و همصدایی مردم در احقاق حق و اتحاد کلمه در اسفند ماهش برای داشتن نماینده ای بومی در مجلس ،سال اتحاد بافق دانستیم و خرسند بودیم روحیه مطالبه گری و اتحاد ،توسعه و پیشرفت بافق را رقم زند.

برای اینکه بتوان برای سال 91  بافق عنوانی واقعی مطرح کرد شاید بد نباشد برخی از اتفاقات بزرگ آنرا در جملاتی کوتاه مرور کنیم.

پس از به دور دوم کشیده شدن انتخابات مجلس نهم در حوزه بزرگ بافق و 4 شهر دیگر استان بالاخره پس از ماراتنی نفس گیر بین گزینه ابرکوه که حمایت دولتمردان مرکز نشین در یزد را نیز به عنوان پشتوانه خود داشت و مهریز که مردمش با چنگ و دندان خواستند قدی بکشند و نماینده ای وارد بهارستان کنند تا محرومیتهای چندین ساله شان تقلیل یابد، بالاخره نماینده مهریز با دخیلی که مردم بافق و بهاباد بر زارع زاده بستند برنده مسابقه شد،هرچند زارع زاده هنوز که هنوز است با قدرت حرف می زند و از بی عدالتی می نالد اما از عدالت عملی اش برای بافق جز سرکشی مرتب که معمولا برای بافق در حضور روزهای جمعه و سخنرانی در همایشها به وقوع       می پیوندد مورد قابل ذکری خودنمایی نمی کند.

پس از حرف و حدیث بسیار درمورد خصوصی شدن یا نشدن شرکت سنگ آهن مرکزی بافق به عنوان مهمترین قطب اقتصادی شهرستان بلکه تا حدی استان بالاخره این شرکت در سال 91 و در زمان مدیریت مدیری بومی خصوصی شد ،هرچند در همان روزهای نشر این خبر مدیران ارشد شرکت سنگ آهن از این خصوصی سازی به خوبی یاد کرده و همچنان بر آن پای می فشرند اما تا کنون مشخص نشده است سهم بافق و مردمش اعم از کارکنان و مردم عادی از این خصوصی سازی به چه میزان است و مابه التفاوت پرداختی از محل عوارض یا مالیات بر ارزش افزوده آن از زمانی که خصوصی شده افزایش یافته یا کاهش؟

در سال 91 شهرداری بافق سرعت عملش در تعریض خیابانهای مهدیه و مسجد جامع را دوچندان کرد ،ساماندهی پیاده روها به سرانجام رسید،فضای سبز بافق رشد کرد و … اما کارهای نیمه تمامی مانند خیابان وحشی بافقی و کوچه پس کوچه های پر از چاله های برزگ و کوچک و عدم توجه به ریزه کاریهای مدیرت شهری موجبات نارضایتی بسیاری از شهروندان را به دنبال داشت.

موضوع حوزه استحفاظی بافق و عیان شدن جدایی مرموزانه بخشهای معدنی بافق در سالیان گذشته از اخبار تاسف انگیز و لاینحل سال 91 بود.

بازنشست شدن غیر منتظرانه فرماندار بافق و انتصاب فرمانداری غیر بومی پس از حدود 20 سال فرماندار بومی داشتن بافق،شائبه های زیادی در علت این اتفاق بوجود آورد، هرچند انتخاب معاون و بخشدار بومی  که هر کدامشان در حد یک فرماندار و حتی مدیر کل توانمندی دارند بارقه های امید را در دل دلسوزان شهرستان برای مدیریت آینده زنده کرد.

در سال 91 پس از سالها فردی که پشتوانه رای مردمی اش تاریخی است مدیر کل پدافند غیر عامل استان شد تا راه برای حضور مدیران بافقی در سطح استان و حتی کشور گشوده شود هرچند عده ای این حرکت را سیاسی و طرفندی پیش دستانه قلمداد می کنند.

تشکیل مجمع هم اندیشی توسعه بافق با حضور نخبگان و فرهیختگان بافقی از سراسر ایران و تشکیل 4 جلسه هم اندیشی و 2 کارگروه تخصصی از اتفاقات مبارک سال 91 بود که اگر دچار آفات کارهای گروهی و جمعی مانند منیتها و حسادتها نشود ،آینده ای روشن را برای بافق در پی خواهد داشت.

کلنگهای مختلف در سال 91 نیز بارها بر زمین بافق زده شد ،وعده بافق صنعتی بارها و بارها در جلسات به گوش رسید و کلنگ انتخاباتی گاز شهری  با کند و کاری برخی از خیابانهای شهر و حفر کامل خط انتقال و تا حدی لوله گذاری صدا داشت.هرچند عدم  وجود دقت و ظرافت و سرعت در این پروژه دارد آزار دهنده می شود.

خبرهایی جسته و گریخته از تند شدن آتش فولاد بافق تا حد نورد به گوش رسید و چشمها در انتظار روئت دود این کارخانه همچنان بی تاب.

در سال 91 استاندار یزد چند نوبت به صورت سرزده به بافق آمد اما دریغ از دیداری با مردم و شنیدن صدای آنها.

نام بافق در مستطیل سبز فوتبال پرآوازه شد اما اخلاق ورزشی و صعودهای افتخارآمیزمان رنگ و بویی نداشت.

درگذشت اولین مدیر عامل بومی بافق آن هم به صورت ناگهانی از رخدادهای اندوهبار شهرستان در سال 91 بود.

در سال 91 به مانند چند سال قبل مردم بافق شاهد افتتاح و به ثمر رسیدن پروژه ای برزگ که کام   توسعه، پیشرفت و اشتغالشان را شیرین کند نبودند ،اما بافق دیجیتالی شد.

بحران آب آشامیدنی ،دردناک بودن وقایع بهاباد،انتظار برای اشتغال جوانان،نامهربانی پروژه مسکن مهر و دیگر بلاتکلیفی هایی که در همین سایت خبری تحت عنوان «ثبت بلاتکلیفی های بافق در کتاب گینس» منتشر شد از دیگر دستاوردهای سال 91 بافق بود.

براستی به نظر شما و با تفاسیری که گذشت و آنچه از قلم افتاده ،چه نامی برای بافق در سال 91 برازنده است؟

محمد علی قاسم زاده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۷:۳۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تمام مشکلات بافق به خاطر استانداری است0وتا زمانی که مثل طبس نشویم همه این مشکلات وبلاتکلیفیها هست0بهتری نام برای سال 91بافق (سال کم کاری مسولین بافقی)

غلام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۳۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از شما. در مورد خیابان مسجد جامع باید بگویم شهردارو یکی دو تا از اعضا شورا به ناحق و بدون اطلاع ما صاحبان ملک ما سند به نام شهرداری زدند و متاسفانه حق ما را خوردند . جناب قاسم زاده از شما توقع داریم همین امروز به انجا بیایید و یک بررسی بنمایید و اگر دیدید ما به نا حق گفتیم ما دیگر حرفی نداریم بخدا ما بعد از خدا به غیر از شما وبلاگ نویسان کسی را نداریم ما چگونه راضی باشیم که نماز گزار از روی زمینی که حق زن وبچه های ماست عبور کند

زبان دراز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۴۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خوب است که حداقل اقای قاسم زاده گزارش کار اتفاقات رادادندچون بیشتررسم است که ارگان ها و سازمان ها گزارش کارمی دهندو درمورد کارهای انجام شده ونشده صحبت می کنند.
فقط یک چیزی که برای ما لاینحل باقی مانده است .اینه که ایا مسئولان مطالب این سایت یا سایت های دیگررا می خوانند.منظورمان مسئولان بافق.اگرمی خوانند چرا ما هیچ وقت ندیدیم که دو سه خط جوابی بنویسند.یا حداقل چیزی را تکذیب کنند.
ضمنا از اقای قاسم زاده وتمام بافق فردایی ها تشکرمی کنیم وسال خوبی را برای همه ان ها ارزو می کنیم.
ی ا ح ق

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

انشالله دیگر شاهد چنین بحرانی نباشیم .به نظر من و سایر دوستان امسال (92) سال پر خیر و برکتی خواهد بود.
بیاین خوش بین باشیم تا روزگار بر وفق مرادمان باشد
با تشکر از آقای قاسمزاده

شهاب این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۲۱ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عزم جدی همه برای فشار به مردم بافق

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا غلام متاسفم که دم ساعت برای ملکت در خیابان مسجد جامعه ناله می کنی اگه کمی منصف باشی هم چیز حل خواهد شد

زخم خورده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۱۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اری طرحهایی (تعریض خ مسجدجامع)که باپایمال کردن حقوق چندمغازه دارشکل میگیرد…بایدشهرداروشورابه آن افتخارکنند.اقایان شهرداروشورای شهردنیای دیگری هم هست…درمحضرالهی بایدجوابگوباشید.
اینجانب اگرهرکدام ازاعضای فعلی کاندیدشورای اینده شودباصراحت درجلسات پرسش وپاسخشان حاضرشده وبی عدالتی وپایمال کردن حقمان را
فریادخواهم زد.

س - حسینی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۳:۱۰ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در خصوص درخواست آقای غلام ذکر نکات ذیل الزامیست:
آنچه که ملاک اصلی در بیان نوشته می باشد احساس مسئولیت داشتن و تعقل و تدبر لازم بدور از احساس فردی و علایق گروهی می باشد.
اعلام نارضایتی و تعمیم آن به مردمی که می خواهند از مسیری برای گذران زندگی عبور نمایند به این شکل صحیح نمی باشد.اگر در انجام طرحی و پروژه ای حقوقی از شهروندی به درستی ایفا نشود قانون و مسیر اجرای صحیح آن پیش بینی لازم را نموده است.
هرچند که ممکن است عده ای به نحوه اجرای شهرداری و چگونگی تصمیم شورا نارضایتی داشته باشند؛ نمی بایست به گونه ای عمل شود که گناه ناکرده دیگران را شامل حال خود نمایند.
من هم بر این عقیده ام که شهرداری و شورا اگر به درستی و به موقع اطلاع رسانی نمایند جلوی خیلی از این پیشداوری ها گرفته می شود.

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۶:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شهری آماده با معادن غنی غاصبان سرگردنه

شمع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۴:۳۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چقدراین هادلشان ازدست شهرداری خونه .تا متنی اسم شهرداری رامی برد ناله ونفرین است که به اسمان می رود.باباجان .اقای شهردار دوسه کلمه بنویس و مهر سکوت رابشکن تا ما هم ببینیم کی به کیه؟

جمال این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عمر شهردار که تموم میشه ولی تا ابد نفرین زن و بچه های ما پشت سر او و یکی دو تا اعضای شورا است ما صاحبان ملک غصب شده که راضی نیستیم

حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۲۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شب عید و حق خوری زور و تخریب در خیابا ن مسجد جامع .والله بخاطر ماندن در پست و یا اوردن رای زندگی مردم را نابود نکنید

پروانه... این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۴۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شمع عزیز شماراه دیگری نشان بده،ایااگرباخودت هم اینگونه رفتارمیشد،فکرکنم علاوه برآسمان زیرزمین هم میرفتی .مانگاهمان به خداونداست وامیدوارم خودش پاسخ بی عدالتیهاوظلمی که به ماشده است راجواب خواهددادوانروزدیرنیست…

زخم خورده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درپاسخ س-حسینی ،اگرشهرداری برای پیشبرداهداف خودقانون رادوربزند
چطور…عزیزمن شمادرجریان نیستی ایکاش زودقضاوت نمی کردی وبه یکی
ازمالکان سری میزدی تاهمه چیزبامدرک معتبرارائه میشدبعدایانظرشماهم
عوض میشدیانه.

کاظم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۵۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حاج اقا سلیمانی بهتر نیست شما هم پیگیر خیابان مسجد جامع باشید که حق ضایع نشود چون محل رفت وامد مردم برای نماز است

حقگو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۵۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای شهردار…شورای بدون شهر…

دراین درگه که ناگه که کهو کوه که شودناگه

به امروزت مشوغره که ازفردانهی اگه…