پول ما و کام دیگران

دسته: اقتصادی , مقالات
۱۲ دیدگاه
جمعه - ۲۵ اسفند ۱۳۹۱

دوستی نکته ای را مطرح کرد که مرا به فکر واداشت و البته تلنگری شد تا چندسطری بنویسم. این دوست بیان کرد؛ بافقی ها بخش قابل توجهی از درآمدشان را برای خرید در مرکز استان و دیگر شهرها خرج می کنند؟! و این  در حالیست که مردم برخی شهرستان های استان که فاصله کمتری با مرکز استان دارند کمتر تن به اینکار می دهند؟!

 البته شاید این گفته فقط یک برداشت شخصی و خیلی هم صحیح نباشد، ولیکن حاوی نکته بسیار مهمی است، حتما شما هم در بین دوستان و آشنایان افرادی را سراغ دارید که برای خرید اجناس و خدمات مختلف؛ ریز و درشت به مرکز استان و دیگر شهرهای دورتر مراجعه می کنند و صد البته هرکدام  هم دلایل زیادی برای انجام اینکار دارند و خیلی هم بر رد و تائید آن اصرار ندارم، حتی داستان جایی جالبتر می شود که برای خرید فاصله بیش از صد کیلومتری تا مرکزاستان را پیموده و هزینه هایی از جمله؛ بنزین و استهلاک و از همه مهمتر “وقت” را از دست می دهیم!! «البته فورا بگویم بسیاری برای انجام کارهای اداری و درمانی خاص به مرکز استان می روند و شاید خریدی هم بکنند و صد البته محرومیت شهرمان در نداشتن بسیاری از خدمات و امکانات در این موضوع بسیار موثر است»، بگذریم. خب شاید بگویید هرکسی در آمد حلال حاصل زحمتش را (که در شهر من معمولا با کار در معادن و زیرمجموعه هایش هست) را هرگونه بخواهد می تواند خرج کند.

بله دزست است اما تصورکنید؛ اگر از جمعیت چند ده هزارنفری شهرستان ماهیانه 5 هزارنفر و نفری 30 هزارتومان ناقابل بیرون شهرستان خرید کنند ماهیانه مبلغ 150 میلیون تومان پول از  بازار شهرستان خارج می شود.

البته غرض از این مطلب یادآوری یک نکته و طرح 3 سوال است؛ اول اینکه تا کی به اینکار ادامه می دهیم، مگر نباید احتیاج های اولیه شهروندان در شهرستان و از سوی کسبه و بازاریان و سایر دست اندرکاران شهرستان برای همشهریان تامین شود پس بهتر نیست با خرید حداکثری نیازهایمان تا آنجا که در شهرستان وجود دارد ولو با تنوعی محدودتر، مشوق توسعه و گسترش کسب و کارهای جدید و فعلی شویم.

و اما سوال اول؛ آیا خریدهایی که از دیگر شهرها انجام می دهیم و برای خدمات جانبی و پس از فروش و غیره مجبور به قبول زحمت می شویم نسبت به قیمت شهرستان قابل مقایسه و مقرون به صرفه است؟

و سوال دوم؛ آیا کیفیت تمام کالاهایی که از برخی شهرهای دور و نزدیک تهیه می کنیم با جمیع ملاحضات از کالای شهرستان بهتر است؟

سوال سوم؛ آیا بهتر نیست در جاهایی که بدلایلی بخش خصوصی توان یا صرفه توزیع کالایی را ندارد با مشارکت شهروندان نسبت به تشکیل شرکت تعاونی هایی برای توزیع و فروش کالاهای مورد نیاز اقدام و به خودمان و دیگران کمک کنیم؟

 البته باید یادآوری کنم؛ نقش فعالان تجاری و اصناف نیز در این مهم برای راهنمایی علاقه مندان شروع کسب و کارهای جدید بسیار تاثیر گذار است تا از ایجاد کارهای قدیمی و موازی کاری جلوگیری گردد و هم زمینه ساز رفاه بیشتر همشهریان شود.

سید علیرضا ناظری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۰۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حرف دل ما را زدید من هم یک کاسبم این قضیه مثل خروج ارز می ماند در سطح پایین تر از شهر مان و نیاز به فرهنگ سازی دارد تا مردم بافق درک کنند که با این کار چه ضربه ای در اصل به اقتصاد شهر خود وارد می کنند.

علي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۲۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اين حرف رامن هم قبول دارم چون هردفعه ميخواهم وسيله يااجناس موردنيازخود رابخرم يادرسطح بافق نيست يااينكه داراي تنوع نيست بناچار بايدبه يزدبرم حتي اين سري من شنيدم كه شركت سنگ آهن براي تهيه شيريني به سراغ مغازه شيريني فروشي رفتند تا7000جعبه شيريني به صورت سنتي ازآنهاتهيه كند كه آنهاگفته اند درتوان آنهانيست وشيريني به همان شكل هميشگي پخت مي كنيم چرابايدازاين فرصتهاسرباززد؟

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۳۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر در بافق همه چیز باشد وبا قیمت مناسب که مطمئنا مردم مجبور نمی شوند به یزد بروند برای خرید.این یک امر طبیعی است که شهر بزرگ اجناس بیشتر با تنوع بیشتردارد وگاهی اوقات شما مجبور می شوید که به یزد برای خرید بروید.الان هیچ کس نمی رود از لبنیاتی در یزد خرید کند وبیاید ولی برای خرید پوشاک وکفش و..یزد می رود.

بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خودم يكي ازمغازه دارها هستم درجلسه اي كه بازاريان بامديرعامل شركت سنگ آهن آقاي عسكري دراوايل سال داشتندقرارشدكه تمام خريدهاي امكان پذيردربافق انجام شود كه تاكنون نيز طبق گفته كارپردازي آنهاانجام شده ودرجلسه قراربرانجام آن به شرط اينكه مغازه دارهاتاآخرسال تغييردردكوراسيون وتكميل اجناس خودبدهند تامبلمان شهري نيز زيبا باشد ولي اكثرمغازه دارها كوتاهي كردنددرصورتيكه به نفع خودشان نيزهست وحتي مشتري آنهابيشترازقبل مي شود.اما من واقعااين كارراكردم چه كنم كه همه متحدنيستيم

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۸:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ما هم دوست داریم همینجا خرید کنیم اما وقتی اختلاف قیمتها از یزد تا بافق باعث میشه من و دیگران حاضر باشیم وقت و هزینه هم بکنیم بریم یزد خرید شما قیمت میوه توی میدون یزد با بافق گاهی اوقات 50 درصد اختلاف داره شما توی یزد می تونید جنس خوب با قیمت مناسب پیدا کنید و از همه مهمتر تنوع کالاست که اینجا مثلا فقط از یک برند میتونی خرید کنی چون برای مغازه دار بیشتر میصرفه امااونجا برندهای مختلفی است هرچند شاید بعضی از اونها برای مغازه دار سودی نداره اما مغازه دار بخاطر رضایت مشتری اون جنسها رو میاره پس همه اش هم مردم مقصر نیستند خود کسبه هم مقصرند

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۹:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

از قدیم گفتند :آب در خونه تلخه

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خدمت همشهری عزیزکه این مطلب را پیشنهادداده است .
همشهری عزیز وقتی ماخودمان نخواهیم برای شهرومردمان آن که همگی همسایه هستیم ارزش قائل باشیم چرانرویم ازشهرهای دورخرید کنیم بنده رفتم پارچه بخرم که فروشنده بایک اخلاق تند با ما رفتارکردکه میخواستیم فرارکنیم وبعدهم قیمتی گفت که ازاینجا تایزدکه فاصله 120کیلومتری است واقعآ120کیلومترهم فاصله داشت که همین پارچه رادریزد خیلی ،خیلی کمترخرید کردم وفروشنده هم خیلی خوش برخورد بود بعدهم می گیم چراازشهردورخرید می کنیم .

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۱۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بابا مسولین هم به فکر کاسب کارها نیستند ما مغازه داران خیابان مسجد جامع هستیم بابا ملک ما را به زور گرفتند و تخریب و یا دارند میکنند این هم خدمت به مردم نتیجه اش همینه.بخدا از بافق بری بیرون بهتره.شورای شهر و شهردار بخاطر اینکه دوباره رای بیاورند خیابا ن را به هر طریقی در می کنند.ما راضی نداریم

م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱:۵۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

این طوری که شما می گویید نیست

سعيد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۲:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جواب سوال
1-وقتي مجبوريم پول بدهيم پس چه بهتر كه از جايي خريد كنيم كه تنوع جنس و قيمت وجود داشته باشد كه چنين تنوعي نيست.
2-قيمت اجناس يكسان در بافق به مراتب بالاتر ميباشد.خصوصا وسايل منزل و پوشاك
3-خارج شدن از بافق حتي اگر صرفا به يزد باشد هم فال است و هم تماشا و هم خريد كه فكر نميكنم در اين موارد نياز باشد خيلي حساب كتاب كنيم.
قابل توجه نويسنده:بنده از يزد يكعدد ميز تلويزيون خريداري كردم به قيمت 180000 تومان همان ميز دربافق 300000 تومان قيمت زده شده بود.لطفا به فروشندگان بافق بفرماييد به سود كم قانع باشند تا مشتري گريزي نكنند

ماشالله شمس الديني این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۲:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
فرمايش شما خيلي بجا ودرسته كمك ميكنه به ترقي وآباداني شهرمون البته به شرطي كه بازاريان نيز هواي مصرف كننده هاي بينوارا نيز داشته باشن چه كاري از اين بهتر كه در شهر خودمون خريد كنيم.

ttt این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۶:۳۲ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام همسرم پرستار بیمارستان بافق هست با گلایه می گه مردم بافق تا بیمه درمانی سنگ آهن و دفترچه بیمه بدون فرانشیز دارن برای کلاس بیشتر خانم هاشون رو برای زایمان به بیمارستان های خصوصی یزد می برن تازه خانومها هم بدلیل چشم و هم چشمی و کلاس بیشتر آقایون را به این کار تشویق می کنن قبول دارم در مواقع خطرناک اعزام لازمه ولی نه در همه ی شرایط…