تغییر حوزه انتخابیه، وصلت بافق با بزرگان

دسته: عمومی
۱۲ دیدگاه
چهارشنبه - ۱۷ اسفند ۱۳۹۰

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم برگزار و مشخص شد ما بافقی ها برای مدت 36 سال، امکان فرستادن یک نماینده از شهرمان به مجلس را نیافته ایم.

طبق قانون هر چند سال یکبار( دقیق یادم نیست) باید چند نماینده به تناسب افزایش جمعیت ایران به تعداد نمایندگان مجلس اضافه شوند. از اول امسال، حرف و حدیث های زیادی در این مورد مطرح شد اما در نهایت، تصمیم گرفتند هیچ نماینده ای از هیچ کجای ایران به مجلس، اضافه نشود.

در همین گیرو دار، خبرهایی می رسید که قرار است یک نماینده به جمع چهار نماینده فعلی استان یزد افزوده شود و طرح هایی هم برای بازبینی حوزه های انتخابیه استان، مطرح شد. یکی از حوزه هایی که حتماً نیاز به بازنگری داشته و دارد حوزه وسیع ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز است.

درنهایت زمزمه جدایی بافق و بهاباد و پیوستن آنها به حوزه یزد، با دو نماینده قوت گرفت. همین خبر کافی بود تا واکنش های مختلفی راجع به آن شنیده شود. خیلی ها با آن مخالفت کردند. عمده دلیل آنها هم، این بوده و هست که در صورت پیوست به حوزه یزد، دیگر هرگز امکانی برای حضور یک بافقی به عنوان نماینده در مجلس فراهم نخواهد شد. اگر الان هنوز بارقه ای از امید هست که مثلاً با همت همه بافقی ها و کمک برخی شهرستانها، نماینده ای از بافق به مجلس راه یابد، در آن صورت باید به کل فاتحه چنین امکانی را خواند. چون یزد و جمعیتش کجا و بافق و تعداد مردمش کجا؟

اما انتخابات اخیر مجلس و نوع نگرش مردم شهرهای مختلف حوزه به مقوله انتخابات و تعصب فوق العاده هر شهر به نامزد بومی خود، مرا به صرافت انداخت که در نگاهم، تجدید نظر کنم و از زاویه  دیگری به این مسئله بیندیشم و فکر کنم که پیوستن بافق به یزد، برای ما امکان بهتری فراهم خواهد آورد.

دلیلم برای این نظر، عدم نگاه متعصبانه یزد به مقوله انتخابات است. یزد اکنون آنقدر گسترش یافته و افراد مختلف و متفاوتی از شهرها و شهرستانها به آنجا نقل مکان کرده اند که هویت جمعیتی آن تغییر و نگرش بومی خواهی به مفهومی که مثلاً در مهریز یا بهاباد یا ابرکوه و بافق، هست _ و در این دوره بخوبی خود را نشان داد _ محلی از اعراب نداشته باشد.

البته به طور طبیعی در لحظه تصمیم گیری برای رای دادن، یکی از مولفه ها، می تواند همشهری بودن باشد، ولی در یزد این متغییر به پررنگی و اثرگذاری حوزه فعلی نخواهد بود.

اگر بافق بتواند یکی از چند نفر افراد شناخته شده خود _ که سال هاست در یزد ساکن هستند و با تلاش خود موفق به کسب نام و نشانی شده اند _ را برای نامزدی در انتخابات دوره بعد ترغیب کند، من مطمئنم یزدی ها موضعی خصمانه و متعصبانه در برابر آنان نخواهند گرفت. به اضافه آنکه درصد بالایی از جمعیت فعلی یزد، مهاجرین سایر شهرستان ها، به مرکز استان هستند که برای آنها یزدی بودن و نبودن فرقی چندانی نخواهد داشت. این نکته کوچک هم هست که در حال حاضر اقلیت بافقی ساکن یزد _ اگر چه به عدد و رقم بالا نیستند _ اما حتماً تاثیر فراوانی بر انتخاب دیگران خواهند داشت. درحالیکه در حال حاضر برای نمونه، بافقی های ساکن در ابرکوه یا خاتم یا مهریز و حتی بهاباد، بسیار اندکند و مقصد بیشتر بافقی هایی که از اینجا می روند، شهر یزد است.

بی تردید اگر نفر اول بافق در این دوره، در حوزه یزد نامزد شده بود، هرگز تعداد آرایش به اندکی و کمی تعداد رای هایش در ابرکوه و مهریز و خاتم و حتی بهاباد نمی شد. چون به طور حتم از بافقی های ساکن یزد( تعداد دقیق آنها را نمی دانم) دست کم چند صد نفر به ایشان رای می دادند.

با این وصف و توضیح و با توجه به حس غریب و قوی بومی گرایی در حوزه فعلی انتخابیه _ که نمود عینی آن مخصوصاً در برخی از بداخلاقی های یکی از شهرها و رفتار نامناسب حتی خشن آنان با یکی از نامزدان غیر بومی تجلی کرد _ من گسستن از ابرکوه، مهریز و خاتم و پیوستن به یزد را برای بافق و بافقی ها مفیدتر می دانم و می بینم.

علاوه بر آنکه نماینده حوزه پرجمعیتی چون یزد و تعداد آرایش، به صورت غیرمستقیم در تاثیرگذاریش در مجلس نیز نقش خواهد داشت و به قول معروف، حرفش بیشتر می رود. چون بجای مثلاً بیست و چند هزار رای، صد و چند هزار رای دارد. و بجای چند صدهزار نفر سخن گفتن، خیلی مهمتر جلوه می کند تا بجای چند ده هزار نفر. این قانون نانوشته دمکراسی است.

بافق 36 سال است که می خواهد نماینده ای از خود داشته باشد و ندارد، یکبار هم اجازه بدهیم بافق با بزرگان وصلت کند. شاید عاقبتش مثل پایان داستان این ضرب المثل نباشد.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
آسمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۹:۰۳ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هر 15سال
حدود 35000نفر بافقی ساکن یزدند

دانشجو صرفا جهت اطلاع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۹:۱۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام آقایی که مسئول سایت هستید چند دفعه بگیم تحلیل های ای آقا واقعا بی اساس و پایست و کاملا غلطه . لطفا آقای پورفلاح بیشتر مطالعه کن . یعتی واقعا هیچ کس دیگه نیست که ایت آقای محترم باید مطلب بگذارن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

احسان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۹:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام واسه دست اندرکاران سایت واقعا متأسفم هر مطلبی میرسه میذارن البته نمیخوام به بقیه جسارت کنما !!! مطلبای این آقا مثل کسیه شب بخوابن صبح بیدارن شن هر چی سر زبنوشون میاد بنویسن آقای پور فلاح مردم بافق اینقدر الان دید دارن و هشیارن ، که چی بده چی خوبه …………

كورش این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

همانطور كه ميدانيد يزذيها از قديم ما را از خود جدا دانسته اند و هرگز اب ما با انها تو يه جوب نميره-بهترين حوزه بافق و بهاباد هست

ایمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام این همه بافقی یزد بودند و ما نمیدونستیم ! فکر کنم دوست محترم یکی صفر زیاد گذاشته

هم عقيده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۷:۴۴ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام جناب آقاي پور فلاح حرف دل و عقيده ما هم همينه . زيرا اولا با اضافه شدن بافق و… به حوزه يزد اولا يك نماينده هم اضافه خواهد شد كه بالاخره امورات نمايندگي و حوزه بين آنها تقسيم خواهد شد و ….

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۸:۱۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خودم کردم که لعنت بر خودم باد —چقدر گفتیم ونوشتیم کاندیدا های بافق وبهاباد به اجماع برسند وبا هم متحد شوند که اگر این اتفاق افتاده بود قطعا نماینده این دوره بافق وبهابادی بود –ولی برای همیشه بافق وبهاباد از نعمت نماینده بومی محرو شدند

از شهرستان خاتم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مردم محترم بافق-بهبادوخاتم همت کنید وبا رای به دخیل عباس زارع انحصار قدرت استان را از دست ابرقوئیها خارج کنید وشما هم بطور مساوی از امکانات وزیر ساختها بهر مند شوید -چرا نباید در خاتم -بافق وبهابادهم مثل ابرکوه کارخانجات متعدد کاشی -فولاد و….باشد وجوانان این شهر ها هم مشغول بکار شوند

نداي بافق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همه خوب فهميدن كه دور اول چجوري راي جمع كردن و با اتوبوس آدم بردن مهريز از يزد و راي دادن به نماينده اي كه پشتش گرمه . ما دور دوم يا راي نميديم يا مينويسيم همون صباغيان

دایی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ - ۳:۴۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ایمان جان یکی از بافقیهای مقیم یزد آمار گرفته بود بیش از چهل هزار نفر بافقی مقیم یزد هستند.

حامد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه ۱۹ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۷ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

کاملا بانظر ندای بافق موافق هستم فقط صباغیان به درد مردم بافق میرسه نه هیچ کس دیگه

دايي رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ - ۸:۳۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اجداد من يزدي بودند ولي من در بافق به دنيا آمده ام وخود را بافقي ميدانم ضمنا به بافقي بودن خودم افتخار ميکنم.اصولا مردم يزد نسبت به بافقيها ديد خوبي دارن تا بحال نديده ام يک يزدي به مردم شهرم توهين کند يا آنها را بد بداندزيادباآنها بوده ام از هر قشري که فکرش رابکنيد آشنا وغريبه هرکجا که گفته ام بافقي هستم برخوردشان خوب بوده .